שתף קטע נבחר

"אני מעריך שרנ"ע תבדוק מה היה חלקם של הדירקטורים ברכישה"

"זאת לא פעם ראשונה שאנחנו נתקלים בדבר כזה, וכנראה גם לא האחרונה". כך אומר בראיון לאולפן ynet גיורא הרטוג, לשעבר ראש מחלקת חקירות ברשות לניירות ערך, על פרשת בזק שממשיכה להסתעף וליצור כותרות. "הדירקטורים בחברות ונציגי הציבור היו אמורים למנוע את העסקה מלכתחילה". צפו בהסבר שיבהיר את הפרשה

 

 

גיורא הרטוג, מנכ"ל אודיט בקרה וביקורת, לשעבר ראש מחלקת חקירות ברשות לניירות ערך, התארח באולפן ynet והסביר לפרטי פרטים את הרקע לפרשה והבהיר עד כמה קל לגנוב את כספי הציבור.

 

החשד: שאול אלוביץ' ורון אילון מחקו תכתובות מייל ו-SMS

הראיות בפרשת בזק מתחילות להיחשף: "אני לא מוכן לדווח את זה לאלוביץ'"

פרשת אלוביץ'-בזק: המנכ"לית סטלה הנדלר נחקרה; חשד שמנכ"ל yes ניפח דו"חות בשביל בונוס

 

"הסיפור למעשה הוא סיפור מאוד פשוט", אומר הרטוג, "אני יודע שלציבור הרחב קצת קשה להבין אותו, אבל צריך לחשוב על בן אדם, במקרה הזה - שאול אלוביץ', שמחזיק באמצעות חברה פרטית, במניות yes, ובידו השנייה  הוא מחזיק גם את מניות yes דרך החברה הציבורית שהוא בעל שליטה בה - שזה באמצעות חברת בזק". לדברי הרטוג, לפי החשדות, "החברה הציבורית רכשה מידו הפרטית של שאול אלוביץ', באמצעות חברת יורוקום, את חברת yes. עכשיו, על פי החשד, זה לא נעשה במחיר השוק, כנראה גם לא אפילו במחיר הריאלי אלא במחיר הרבה יותר גבוה".

 

איך אפשר לזייף דבר כזה?

"כשמישהו רוצה לקנות משהו, ומישהו אמור לאשר את זה, בין היתר, נציגי הציבור והדירקטורים בחברה, העסק מתחיל להיות מסובך ומורכב, במיוחד כשיש גוף כמו רשות ניירות ערך שהוא גוף מפקח וצריך לבדוק האם העסקה היא עסקה ראויה. בשביל לאמוד את השווי של חברת yes, הדירקטוריון של חברת בזק לקח שתי חברות מיוחדות כדי שיעריכו אותו.

 

"אחת מהחברות הייתה חברת מריל לינץ' שהעריכה את שווי yes בכ-250 מיליון שקל, והחברה האחרת, אם אני לא טועה, בכ-200 מיליון שקל. יש כאלה האומרים ששתי ההערכות האלה הן גם מופרזות אבל בואו נמצא מנקודת הנחה שזה השווי שהוצג בפני הדירקטורים בוועדת ביקורת בחברת בזק".

 

אנחנו מדברים כאן על דירקטורים שהיו קשורים גם לאלוביץ' עצמו?

"אלוביץ' בעל השליטה בחברה הזאת וגם בחברות ישראליות רבות נוספות.יש לשער שהם מקורבים אליו. אני לא מכיר את הדירקטורים באופן אישי".

 

מדברים שם על מניפולציות של ממש, בתזרים מזומנים ובדו"חות שהם עשו.

"העסקה דיברה על כך שחברת בזק תקנה מחברת יורוקום את yes בכ-680 מיליון שקל אולם יהיו סכומים נוספים בשווי של כ-350 מיליון שקל שבזק תשלם באם יקרו תנאים מסויימים, אלה היו תנאים מותנים. על פי החשד של רשות ניירות ערך, שם, בחברת yes, ביצעו מניפולצות חשבונאיות מסויימות על מנת שהתוצאות יהיו כאלה שיגדילו את התמורה שחברת יורוקום תקבל".

 

בשורה התחתונה נדמה שדי פשוט לבצע משהו כזה ב-2017.

"אנחנו חיים בעולם של בעיות, ואנחנו חיים בעולם שלא הכל טוב ולא הכל יפה וישר. זו לא פעם ראשונה שאנחנו נתקלים בזה וכנראה לא אחרונה, אבל זה דבר שלמעשה הדירקטורים בחברות ונציגי הציבור היו אמורים למנוע. אני מעריך שרשות ניירות ערך תהיה זו שתבדוק מה היה חלקם של הדירקטורים ברכישה הזאת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים