שתף קטע נבחר

"הפועל ת"א על הכתפיים שלי"

מחכה לאזרחות ("הילדות שלי לומדות תורה"), פגוע מבני־יהודה ("עשו ממני שקרן"), ומוכן לאתגר באדום ("לא יהיה קל לחזור לליגת העל"). הקיץ הסוער של פדרו גלבאן

אין זר יותר ישראלי מפדרו גלבאן. מי שנחשב לאחד הסמלים הגדולים של בני־יהודה נמצא כבר תשע שנים בארץ, ומחכה לאזרחות. אחרי שהפך למלך השכונה, ולפני שיקבל תעודת זהות כחולה, המטרה הבאה של הארגנטינאי היא לקנות גם את ליבם של אוהדי הפועל ת"א.

 

גלבאן הוא שילוב של שחקן נשמה ואחד שמשלמים כרטיס בשביל לראות אותו מטפל בכדור. מסוג השחקנים שאתה יודע מה תקבל מהם. נכון, הוא כבר בן 31 והשיא מאחוריו, אך עם רזומה של 86 שערים ב־245 הופעות בליגת העל וטייטל של ווינר - לפחות בליגה הלאומית מדובר בנשק שובר שוויון.

 

גלבאן ומשפחתו (צילום: יובל חן) (צילום: יובל חן)
גלבאן ומשפחתו(צילום: יובל חן)

 

אתמול עבר על הקשר יום מרגש, כאשר ליווה את התאומות שלו, סופיה וקלרה (7), למסיבת הסיום של כיתה א' בבית הספר "חיים חפר" בפ"ת. לאחר מכן הוא התפנה לראיון ל"ידיעות אחרונות", בו דיבר בין היתר על הפרידה הסוערת מהמדים הכתומים, האתגר להחזיר את האדומים לליגת העל והחיים בישראל.

 

הבישול למסי

גלבאן נולד במארסיפאס, המרוחקת 170 ק"מ מהבירה בואנוס־איירס. אין הרבה שחקנים שיכולים להתפאר בכך שהחליפו מסירות עם לאו מסי, ופדרו אפילו עשה יותר מזה. הוא חתום על הבישול לשער הבכורה של הפרעוש במדים הלאומיים. זה קרה ב־2006, במסגרת משחק ראווה בין ארגנטינה לפרגוואי (0:8) לכבוד חנוכת האצטדיון של ארחנטינוס ג'וניורס הנקרא על שמו של דייגו מראדונה.

 

אם אתה עובר לידו היום ברחוב, הוא מזהה אותך?

"אם אראה לו את הווידיאו עם הבישול שלי, הוא בטוח יזכור אותי. גול ראשון בנבחרת לא שוכחים".

 

גלבאן. 245 הופעות בליגת העל (צילום: עוז מועלם) (צילום: עוז מועלם)
גלבאן. 245 הופעות בליגת העל(צילום: עוז מועלם)

החיוכים מהזיכרונות נמחקים מיד כשמזכירים לו את האקסית. "מה שעשו לי הקיץ בבני־יהודה לא הפתיע אותי", מספר הקשר, שחזר לשכונה בינואר האחרון. "הסכמתי לחזור לבני־יהודה בשכר נמוך מזה שקיבלתי באשקלון, אבל רק בתנאי שבסיום העונה, במו"מ הבא, לא יצחקו עליי עם סכומים מגוחכים".

 

שבוע אחרי החזרה לבני־יהודה נפתח לגלבאן חלון הזדמנויות בסין. "הציעו לי שכר של 600 אלף דולר לשנתיים", מספר הארגנטינאי. "הגעתי ליוסי כהן וברק אברמוב וביקשתי לעזוב, אבל הם סירבו לשחרר אותי בחינם. הסינים הסכימו שאגיע רק כשחקן חופשי, בני־יהודה דרשה עליי 150 אלף דולר, וזה נפל. אחרי שהחמצתי הזדמנות כזו ציפיתי שלפחות יתנו לי מענק. הם אמרו לי שנשב בסיום העונה. התעקשתי, אז אמרו לי אחרי פסח, משכו אותי אחרי חצי־גמר הגביע ובסוף אחרי הגמר. הסברתי להם שלא אוותר על המענק. משכו אותי באף, יכולתי לסגור בהפועל ת"א עוד לפני סיום העונה. הסכמתי להיפגש שוב והציעו לי סכומים מעליבים - חוזה לעונה אחת תמורת 80 אלף דולר בלבד".

 

"כאב לי כשלא שיתפו אותי בגמר הגביע"

הפגישה הזו הוציאה את פדרו מהכלים. "בני־יהודה השפילה אותי. אמרתי להם בפנים 'אתם רוצים לזרוק אותי'. ביקשתי שישוו את מה שהציעו לי בהפועל. נתתי להם זמן להתקשר עד חמש בערב, והם לא חזרו אליי. רק בעשר בלילה יצרו קשר עם הסוכן שלי ואמרו לו שאולי ניפגש שוב".

 

גלבאן. "אל תלכלכו את השם שלי" (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
גלבאן. "אל תלכלכו את השם שלי"(צילום: אורן אהרוני)

 

גלבאן המשיך וטען: "זה לא נכון שהציעו לי 100 אלף דולר. הם אמרו שלא עניתי להם לטלפונים. כשסגרתי בהפועל, פתאום הם היו בשוק. התחילו להוציא עליי לכלוך, אמרו שאני שקרן, שאני לא רוצה לשחק בבני־יהודה. הרי יכולתי לסגור עם הפועל ת"א בסיום העונה. לא רציתם אותי? בסדר גמור, רק אל תלכלכו את השם שלי. הם לא באמת רצו אותי".

 

כאב לך שלא שותפת בגמר הגביע נגד מכבי ת"א?

"מאוד. רציתי להיות בהרכב. אפילו לקבל כמה דקות. במהלך המשחק חשבתי רק על איך מנצחים, אחר כך כבר הייתי עצבני ואמרתי למי שצריך הכל בפנים. אני מרגיש חלק מהזכייה".

 

ואולי בכלל יוסי אבוקסיס לא רצה אותך?

"הרגשתי שהוא לא רוצה אותי במאה אחוז. הבנתי שאם אשאר בסוף זה רק כדי להרגיע את האוהדים, עניין פוליטי, אבל הוא לפחות היה גבר ואמר לי הכל. הסביר שהוא לא יכול להבטיח במאה אחוז שאשחק".

 

אבוקסיס. "הרגשתי שהוא לא רצה אותי במאה אחוז" (צילום: עוז מועלם) (צילום: עוז מועלם)
אבוקסיס. "הרגשתי שהוא לא רצה אותי במאה אחוז"(צילום: עוז מועלם)

 

שיחקת תחת משה דמאיו ועכשיו ברק אברמוב. למרות הזכייה בגביע, העונה הזו עמדה בסימן ברדק ניהולי.

"עם דמאיו זה היה משהו אחר. הוא בן אדם חכם מאוד. יש לו פלוסים ומינוסים, אבל הוא מבין כדורגל ויודע איך לעבוד. תמיד עמד בהבטחות שלו. העונה היה מצב שונה. לא יכול להיות שיקרה מצב שבו מחתימים שחקנים לשלוש שנים ואחרי כמה חודשים רוצים לזרוק אותם. דווקא לאברמוב יש כוח כלכלי, רק שהוא לא יודע להשתמש בו. לא מכיר אותו יותר מדי, יכול להיות שהוא אדם טוב, אבל האנשים מסביבו לא עושים את העבודה. הוא עוד התקשר אליי אחר כך ואמר שרוצה שנגמור את הכל בשלום. יש לי חברים בבני־יהודה, אוהדים וחברים, אז אני רוצה שיצליחו".

 

וגם היה בלגן בצוות המקצועי.

"יותר מדי אגו בין יצחק שום לניסן יחזקאל. כל הזמן רבו, אני הבאתי את זה וזה הביא את זה. התעסקו יותר מדי בעצמם. בני־יהודה חשובה יותר מכל השטויות האלה".

 

בשבוע הבא אתה מתחיל להתאמן בהפועל ת"א.

"הפועל מועדון גדול יותר. כשבאנו לארץ ישר אמרו לי ולאשתי שהקהל של הפועל ת"א זה משהו אדיר".

 

גלבאן. "הקהל של הפועל ת"א הוא אדיר" (צילום: הפועל תל אביב) (צילום: הפועל תל אביב)
גלבאן. "הקהל של הפועל ת"א הוא אדיר"(צילום: הפועל תל אביב)

 

ובכל זאת, ירדת לליגה השנייה.

"נבנתה קבוצה חזקה. אחרי מה שקרה חייבים להתאושש ולהתקדם הלאה. לתקן את כל הדברים, להחזיר את הפועל מהר לליגת העל. ברור שיהיה עלינו לחץ בכל משחק. הרגשתי את

 זה כששיחקתי עם בני־יהודה בליגה השנייה, רק שעכשיו הלחץ יהיה כפול, כי זו הפועל. קבוצות יגיעו בטירוף מולנו. מי שחושב שהפועל תעלה בהליכה, טועה מאוד, זו ליגה לא קלה".

 

אומרים עליך שאתה שחקן כבד.

"(צוחק) שמן, שמן. תגיד, אין בעיה. אני מכבד את כל הדעות, אני מביא איתי את הגישה מארגנטינה. אם אתה מאבד עשרים כדורים במשחק, אבל כובש שלושה שערים, אז יזכרו לך את הכיבושים, ידברו רק עליך. מספרים תמיד היו לי".

 

כבר שיחקת בקריירה שלך באדום?

"מעולם לא, זה יהיה כבוד עבורי. הפועל ת"א קיבלה אותי יפה ואני מקווה להחזיר לה על המגרש. אני מספיק חזק שכל האחריות על העלייה על הכתפיים שלי. לא סתם החתימו אותי לשנתיים עם אופציה לעונה נוספת. מאמינים בי".

 

גלבאן. "מצפה בקוצר רוח לאזרחות" (צילום: אבי רוקח) (צילום: אבי רוקח)
גלבאן. "מצפה בקוצר רוח לאזרחות"(צילום: אבי רוקח)

הגשת בקשה לאזרחות.

"אני כבר תשע שנים בארץ ומצפה בקוצר רוח לאזרחות. העניין בטיפול של משרד הפנים. ישראל זה הבית שלנו, נהיה ארגנטינאים־ישראלים. הילדות לומדות תורה והכל".

 

ברק אברמוב סירב להגיב אמש לטענות של גלבאן בראיון.

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים