שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  סטודנטית בטכניון פיתחה מערכת המפרשת סרקזם בטוויטר
  הסטודנטית לוטם פלד אמרה: "אנחנו מקווים שבעתיד היא תסייע בין השאר לאנשים בעלי אוטיזם המתקשים עם פירוש של סרקזם, אירוניה והומור"

  לוטם פלד, סטודנטית לתואר שני בפקולטה להנדסת תעשייה וניהול בטכניון, פיתחה מערכת שמטרתה לפרש אמירות סרקסטיות. המערכת, שפותחה בהנחייתו של פרופ'-משנה רועי רייכרט, קרויה sarcasm SIGN (Sarcasm Sentimental Interpretation GeNerator).

   

  המערכת (צילום: דוברות הטכניון)
  המערכת(צילום: דוברות הטכניון)

   

  פלד הסבירה: "אמנם קיימות הרבה מערכות שמטרתן זיהוי סרקזם, אבל זאת המערכת הראשונה בעולם המפרשת סרקזם בטקסט כתוב. אנחנו מקווים שבעתיד היא תסייע בין השאר לאנשים בעלי אוטיזם המתקשים עם פירוש של סרקזם, אירוניה והומור".

   

  המערכת החדשה, המבוססת על תרגום מכונה (Machine Translation), הופכת משפטים סרקסטיים למשפטים כנים (שאינם סרקסטיים). את המשפט האמור, "הסרט החדש של מהיר ועצבני פשוט מצוין" היא תהפוך למשפט כן: "הסרט החדש של מהיר ועצבני הוא איום ונורא".

  לוטם פלד (צילום: דוברות הטכניון)
  לוטם פלד(צילום: דוברות הטכניון)

  פרופ'-משנה רועי רייכרט (צילום: דוברות הטכניון)
  פרופ'-משנה רועי רייכרט(צילום: דוברות הטכניון)

   

  כדי ללמד את המערכת לייצר את הפירושים האלה הרכיבו החוקרים בסיס נתונים ובו 3,000 ציוצים סרקסטיים, שתויגו ככאלה (#sarcasm) על ידי מחבריהם. לכל אחד מהציוצים "הוצמדו" חמישה פירושים לא סרקסטיים, שנכתבו על ידי בני אדם. המערכת אומנה על בסיס הנתונים הזה ובנוסף, אומנה לזהות מילים בעלות סנטימנט - למשל המילה Best בציוץ Best day ever - ולהחליף אותן במילים חריפות שחושפות את המשמעות הכנה של הכתוב, לדוגמה: Worst day ever.

   

  בטכניון אמרו כי המערכת נבדקה על ידי שורה של שופטים אנושיים, ונמצא כי במרבית המקרים היא מייצרת משפט נכון הן מבחינה סמנטית והן מבחינה לשונית. את המחקר תציג פלד בכנס יוקרתי בתחום עיבוד השפה - ACL 2017 - שייערך בחודש אוגוסט בוונקובר שבקנדה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "סטודנטית בטכניון פיתחה מערכת המפרשת סרקזם בטוויטר"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים