שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock

סעודיה: המלך פיטר עיתונאי שהשווה אותו לאלוהים

הלו, הגזמת: עיתונאי סעודי כתב מאמר מלא שבחים על המלך סלמן, אבל הלך צעד אחד רחוק מדי והשווה אותו לאללה. המלך הורה להעניש

מכונת התקשורת הסעודית המשומנת עובדת לאחרונה שעות נוספות לנוכח מהלכיו הדרמטיים של מלך סעודיה המזדקן, סלמאן בן עבד אל-עזיז. התקשורת הסעודית התייצבה לצדו ללא סייג בהחלטתו לנתק את הקשרים עם קטאר השנואה, וגם בהחלטתו להקפיץ את בנו לתפקיד יורש העצר במקומו של שר הפנים המוערך, מוחמד בן נאיף. הדיווח המוטה כולל גם מחמאות למלך מכל עבר.

מלך סעודיה סלמאן. הורה לפטר ולהעניש (צילום: AP) (צילום: AP)
מלך סעודיה סלמאן. הורה לפטר ולהעניש(צילום: AP)

אבל נראה שגם למלך סעודיה יש גבולות, ואחד מהם נחצה בשבוע שעבר. הפובליציסט רמדאן אל-ענזי פרסם בעיתון הסעודי "אל-ג'זירה" מאמר שבו הפליג במחמאות, אבל קצת יותר מדי. "הו, משרת שני המקומות הקדושים (כינויו של מלך סעודיה), כמה שאתה נוהג בשיקול דעת, כמה שאתה רחמן ויודע להעניש בחומרה".

 

בתרגום לעברית התארים האלה לא נראים אולי בעייתיים, אך לעין ערבית הם בעייתיים עד מאוד: אלה שמות נרדפים לאל ולנביא אברהם. אל-ענזי הפליג בהרעפת שבחים על המלך גם בשל מלחמתו בטרור: "נצטרך לשים על חזהו עיטורים, אותות הצטיינות וכוכבים. עלינו לכתוב אותיות מזהב, יהלום וכסף ולהניח על ראשו את הכתר הגדול ביותר, כיוון שהוא האחד והיחיד, זה שמגיע לו ללא מתחרים".

המאמר שהסעיר. "למלך סלמאן אין מתחרים" ()
המאמר שהסעיר. "למלך סלמאן אין מתחרים"

המאמר, שפורסם ביום שישי, עורר דיון סוער ברשתות החברתיות. היו גולשים שמתחו ביקורת חריפה על החלטת העיתון לאשר את פרסום המאמר. בית המלוכה הסעודי, שאינו מנותק מהמתרחש במרחב הווירטואלי, החליט לעשות מעשה: מלך סעודיה הורה לשר התקשורת להפסיק את עבודתו של הפובליציסט ולנקוט הליכי ענישה נגדו ונגד העיתון.

 

בהנחיה של המלך נכתב כי הביטויים שנכללו במאמר עוררו את פליאתו משום שמדובר בביטויים שבהם נהוג להציג גם את אללה ואת הנביא אברהם: "הדבר הזה הרגיז אותנו ולא נסכים לו. אנחנו מודעים לסכנה הטמונה בו ולסכנה הטמונה בהקלת ראש בו, בהתחשב בעובדה שהוא פוגע בייחודו של האל".

 

אל-ענזי והעיתון התנצלו היום על המאמר. "אני מתנצל בראש ובראשונה בפני אללה ואחר כך גם בפני השליט, המלך סלמאן בן עבד אל-עזיז, שאללה ישמור עליו וידאג לו. בנוסף אני מתנצל בפני כולם על פליטת הפה הזו, שלא הייתה מכוונת בשום אופן", כתב בטוויטר הפובליציסט הסעודי שבא לברך ויצא מקלל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
המלך סלמאן. "עיטורים, אותות וכוכבים"
צילום: AP
מומלצים