שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  היסטוריה בסין: הומו שעבר "טיפולי המרה" יפוצה
  ניצחון פורץ דרך ללהט"בים במדינה השמרנית: בית משפט חייב בית חולים לחולי נפש לפצות כספית גבר שאולץ על-ידי אשתו להתאשפז בגלל "הפרעות העדפה מינית". התנצלות פומבית בפני האיש תפורסם בעיתון

  גבר סיני ניצח בתביעה פורצת דרך נגד בית חולים לחולי נפש שבו הוא נאלץ לעבור טיפולי המרה כדי שלא יהיה הומו. פעילים למען זכויות הלהט"ב בסין אומרים כי הפסיקה היא ניצחון היסטורי עבורם במדינה.

   

  בית משפט במחוז הנאן הורה לבית חולים בעיר ז'ומדיאן לפרסם התנצלות פומבית בעיתון מקומי ולשלם 5,000 יואן (735 דולר) כפיצוי לאיש, בן 38. פסק הדין ניתן ב-26 ביוני, והיום הוא הגיע לידי סוכנות הידיעות AP.

  מפגש להט"בים והוריהם בסין. נקודת מפנה משפטית? (צילום: EPA)
  מפגש להט"בים והוריהם בסין. נקודת מפנה משפטית?(צילום: EPA)

  האיש, ששם משפחתו יו, אולץ בשנת 2015 על-ידי אשתו ובני משפחתו להתאשפז, ואובחן כ"סובל מהפרעת העדפה מינית". לפי מסמכי בית המשפט הוא הוכרח לקחת תרופות ולקבל זריקות – ושוחרר אחרי 19 יום.

   

  בפסיקתו נמנע בית המשפט מאמירות עמוקות וארוכות על טיפולי ההמרה, אבל הוא קבע כי אילוצו של יו להיכנס לבית החולים בשעה שלא נשקפה ממנו סכנה לעצמו או לסביבה היא בגדר הפרה של חופש הפרט.

   

  סין הסירה את ההומוסקסואליות מרשימת מחלות הנפש לפני יותר מ-15 שנה, אבל גם היום יש שלל סיפורים על משפחות המאלצות את בניהן ובנותיהן לעבור "טיפולי המרה".

   

  פעילים למען זכויות הגאים אומרים כי הפסיקה היא הניצחון הראשון נגד מוסד ציבורי לבריאות הנפש שמאלץ מטופל לעבור טיפול בניגוד לרצונו. בשנת 2014 אשפז את עצמו תושב בייג'ינג בשם פנג ינהוי במרפאה פרטית המקיימת "טיפולי המרה" כדי לבדוק את הטיפולים במכות חשמל שעושה המרפאה. פנג, פעיל למען זכויות הלהט"ב, תבע אחר כך את המרפאה, ובית המשפט פסק לזכותו פיצויים בסך 500 דולר בשל הסבל שנגרם לו בטיפול.

   (צילום: EPA)
  (צילום: EPA)

  היום אמר פנג כי בפסיקתו אישר בית המשפט בז'ומדיאן כי טיפולים בכפייה הם בלתי חוקיים: "זו הפעם הראשונה שסין אוכפת חוק האוסר טיפולי המרה בכפייה ללהט"בים".

   

  רק אצל סינים מעטים ההתנגדות להומוסקסואליות נובעת ממניעים דתיים, ואלימות על רקע הומופובי היא דבר נדיר למדי במדינה, אבל השלטון האוטוריטרי הסיני וההעדפה של החברה השמרנית הסינית לנישואים ולהבאת ילדים לעולם מערימים קשיים גדולים בפני הומואים או לסביות – ורובם נשארים בארון.

   

  בערים הגדולות בסין דווקא יש סצנת גייז פעילה, בכלל זה בשנגחאי, שבה מתקיים מדי שנה מצעד גאווה. גם הצגה של יחסים חד-מיניים בסרטים ובטלוויזיה בסין נמצאת במגמת עלייה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "היסטוריה בסין: הומו שעבר "טיפולי המרה" יפוצה"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: EPA
  גם מצעדי גאווה וזוגות חד מיניים בסרטים יש
  צילום: EPA
  מוצר השנה
  מומלצים