שתף קטע נבחר

נתניהו למשתתפי המכביה: "זו גם ארצכם". ריבלין: "ברוכים הבאים הביתה"

"אולימפיאדת היהודים", בה ישתתפו עשרת אלפים ספורטאים מ-74 מדינות, נפתחה באירוע חגיגי באצטדיון טדי במעמד ראש הממשלה ונשיא המדינה לעיני 30 אלף צופים. בין נושאי הלפיד: עומרי כספי, ירדן ג'רבי ואורי ששון. מעיין דוידוביץ' צעדה בראש המשלחת הישראלית, שמונה כ-2700 ספורטאים. אפילו חתונה בשידור חי הייתה

 אש המכביה הודלקה (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
אש המכביה הודלקה(צילום: אורן אהרוני)

 

משחקי המכביה ה-20 יצאו הערב (ה') לדרך באופן רשמי, עם טקס פתיחה חגיגי וארוך שנערך לעיני כ-30 אלף צופים באצטדיון טדי בירושלים. למעלה מ-10,000 ספורטאים מ-74 מדינות ישתתפו בעשרת הימים הקרובים ב"אולימפיאדת היהודים".

 

הטקס, שעמד הפעם בסימן 50 שנה לאיחוד ירושלים, נערך במעמד ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין. עוד הגיעו אליו ראש עיריית ירושלים ניר ברקת, שרת הספורט מירי רגב, יו"ר מכבי העולמית יאיר המבורגר ועשרות מכובדים נוספים מהארץ ומהעולם.

 

המשלחת הישראלית (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
המשלחת הישראלית(צילום: אורן אהרוני)

 (צילום: אורן אהרוני)
(צילום: אורן אהרוני)

 

נשיא המדינה אמר: "ברוכים הבאים לירושלים! ברוכים הבאים לישראל! ברוכים הבאים הביתה. כמה כיף לראות אתכם כאן בירושלים בירת ישראל הנצחית, הבנויה והחופשית בפתיחת משחקי המכביה ה-20. זוהי המכביה הגדולה ביותר מאז החלו משחקי המכביה לפני 85 שנה. אז, בשנת 1932, כבר החלו להחשיך השמיים מעל אירופה. והיום, היום אנחנו עומדים כאן ומציינים את המכביה ה-20 בסימן 50 לשחרור ירושלים".

 

"ספורטאים וספורטאיות, יקרים ויקרות, יום-יום אתם נלחמים בגבולות שלכם, בסף הסיבולת והיכולת שלכם. מתאמצים, עובדים ומתכוננים חיים שלמים בשביל לנצח ברגע אחד, בשברירי שנייה. והנה עוד רגע כזה מתקרב והולך. עשיתם הכנה מעולה, וכעת הזמן לקטוף את פירות התהילה".

 

מירי רגב, שרה נתניהו, בנימין נתניהו ורובי ריבלין צופים בטקס (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
מירי רגב, שרה נתניהו, בנימין נתניהו ורובי ריבלין צופים בטקס(צילום: אורן אהרוני)


 (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
(צילום: אורן אהרוני)

 (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
(צילום: אורן אהרוני)

 

"יוסף יקותיאלי, הוגה ומגשים רעיון המכביה, כשחשב על המכביה אמר 'התעלות - לא רק בגופניות. גם ברוחניות'. הרוח הספורטיבית במהותה דוחפת אותנו לפרוץ גבולות של גוף ושל נפש. דוחקת בנו לפרוץ חסמים קיימים. להמציא מחדש את המציאות. לבחון את הגבולות. לעשות את הדברים בכל פעם גבוה יותר, מהר יותר וחזק יותר. זו אותה הרוח שהמציאה את הציונות. זו אותה הרוח שהמציאה את המכביה".

 

"זו הרוח שאנחנו מצפים לה מכם גם היום, כאן במשחקים, בתחרויות, על כרי הדשא ובברכות השחייה. זו הרוח שאנו צריכים לאמץ גם כשמתעוררת שאלה שדורשת תשובה יצירתית שמצריכה ראייה לרחוק. למשל כשיש נערה שהיא שחקנית קריקט נפלאה, שרוצה להשתתף במשחקים לצד חבריה לנבחרת הנוער. אבל אני לא דואג, אני מכיר את הרוח הספורטיבית החדשנית והנועזת שדואה למרחק ומגביהה עוף. ברור לי שיום יבוא, והוא איננו רחוק, והשינוי בוא יבוא. הוא יופיע".  

 

 (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
(צילום: אורן אהרוני)
 
 (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
(צילום: אורן אהרוני)

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו: "ברוכים הבאים לישראל, ברוכים הבאים לירושלים. תרוצו, תבעטו, תקפצו לשמיים. תשיגו כל מה שאתם רוצים ומעבר. יש לי ניסיון אישי בזה. הייתי ספורטאי כשהייתי צעיר. ניסיתי את מזלי בקבוצת ההיאבקות ושברתי את היד בגיל 14. לאחרונה, חשבתי לנסות את מזלי בכדורגל. שיחקתי במשחק הכדורגל של יהודים צעירים וערבים בישראל. שברתי את הרגל".

 

"אז אני לא יכול להגיד לכם, ספורטאים יקרים, 'שברו רגל'. אני אומר - תצליחו, תנצחו. אתם כולכם מנצחים, כולכם אלופים. הדבר השני שאני רוצה להגיד לכם - כולנו אדם אחד. משחקי המכביה הם בשביל המכבים. לפני 2200 שנים נכבשנו על ידי אלכסנדר מוקדון, והמכבים, חמישה אחים, שיחררו את אדמתנו כנגד כל הסיכויים. הם שיחררו את ירושלים, הם הפכו אותנו לחופשיים ועצמאיים".

 

נתניהו במהלך הנאום (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
נתניהו במהלך הנאום(צילום: אורן אהרוני)

 

"מאות שנים לאחר מכן, כשאנשינו התפזרו, חסרי בית ויכולת להגן על עצמנו, סבלנו את האסון הנורא בהיסטוריה של האנושות. לבסוף, חזרנו לארץ, בנינו מחדש את אדמתנו, הקמנו את מדינתנו ואת צבאה. אזרחי ישראל חזקים! מדינת ישראל חזקה! כולנו צאצאי המכבים, אתם צאצאי המכבים! בכל הארצות, אתם אזרחים גאים של מדינתכם. אבל זכרו, זוהי היא גם ארצכם. ברוכים הבאים למולדתכם, ברוכים הבאים לישראל. ברוכים הבאים לירושלים בירתנו הנצחית".

 

המשלחת הקנדית נכנסת (צילום: אורן אהרוני)
המשלחת הקנדית נכנסת(צילום: אורן אהרוני)

 

יו"ר מכבי העולמית, יאיר המבורגר, אמר כי אביו ודודתו היו במכביה הראשונה כספורטאים, "התאהבו בארץ וחזרו לגרמניה. אחרי שלוש שנים, ב-1935 הם עלו בעקבות זה לארץ. לכן כשהופעתי במסגרת תפקידי כיו"ר לפני ראשי ממשלת גרמניה ואוסטריה, אמרתי בגאוה שמכבי הצילה את משפחתי מציפורני הנאצים, ולכן אני גאה לומר שבזכות מכבי העולמית אני חי כאן בארץ עם חמישה ילדים ו-16 נכדים".

 

רגע מרגש במיוחד שהתרחש במהלך הטקס היה חתונה בשידור חי. חבר המשלחת הקנדית, שחקן ההוקי קרח אבי שטיינברג, נישא על הבמה המרכזית לבת זוגו רייצ'ל, שהתגיירה לפני כשנה. רייצ'ל ידעה כי תעלה על הבמה, אך נאמר לה שהזוג רק יקבל ברכות על אירוסיו. במקום זאת, היא קיבלה חתונה בהפתעה, כאשר מי שהשיא את הזוג היה הרב אבי פאופקו, שעבר עם רייצ'ל את הליך הגיור.


גם ההולנדים הגיעו (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
גם ההולנדים הגיעו(צילום: אורן אהרוני)

 

קטע "יזכור" הוקרא על ידי נעמה רהב, אימו של בר רהב שחקן נבחרת ישראל בכדורמים, שבחר לעזוב את הספורט לטובת שירות קרבי ונפל בגיל 21 במבצע צוק איתן.

 

החלק האמנותי נפתח עם השיר "אדון עולם". בהמשך עלו לבמה 600 רקדנים לצליל השיר "אלף בית" של נעמי שמר. מירי נבו, נועה תשבי ומייקל הרפז הנחו את האירוע. את אש המשחקים נבחר להדליק השחיין היהודי-אמריקאי אנתוני ארווין, שזכה במדליית הזהב במשחקים האולימפיים בסידני ובריו.


המשלחת של הונדורס  (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
המשלחת של הונדורס (צילום: אורן אהרוני)

 

הטקס נפתח עם כניסתם של תנועת מכבי צעיר ומיד לאחריו נכנס דגל המכביה, שנישא על ידי 12 יהודים שתרמו לעיצוב עולם הספורט בישראל כמו עדנה יקותיאלי, הבת של יוסף יקותיאלי, הוגה רעיון המכביה, עוזי נתנאל יו"ר כפר המכביה, רוברט ספיבק יו"ר מכבי ארה"ב, צבי ורשביאק יו"ר הוועד האולימפי לשעבר ואורי אפק, בעבר מנכ"ל הוועד האולימפי.

 

דגל ישראל נישא על ידי ספורטאים ואישים המהווים דוגמא ומופת כמו הטניסאית לשעבר שחר פאר, קופץ המוט לשעבר אלכס אברבוך, הבעלים של עירוני קריית שמונה איזי שרצקי, פרופסור נעמה קונסטנטיני המתמחה ברפואת ספורט, אשת הברזל נינה פקרמן, השחיינית האמנותית אנסטסיה גלושקוב, שיאן העולם במרתון לקטועי רגל איתן חרמון, לוחם הטאקוונדו אסף יסעור (שאיבד את שתי ידיו לאחר שהתחשמל), הג'ודוקא גפן פרימו, אלוף ישראל לנוער בשחייה גל כהן גרומי, השחיינית אנדי מורז והמתעמל אלכס שטילוב.

 

מירי רגב ושרה נתניהו בזמן איכות (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
מירי רגב ושרה נתניהו בזמן איכות(צילום: אורן אהרוני)

  

 (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
(צילום: אורן אהרוני)

 

בראש המשלחת הישראלית, המונה כ-2700 ספורטאים, צעדה הגולשת מעיין דוידוביץ', שסיימה שביעית באולימפיאדת ריו 2016. בסך הכל צעדו בטקס 74 משלחות, כאשר הגדולות ביותר אחרי ישראל הן ארה"ב (1165 משתתפים), אוסטרליה (614), קנדה (516), ברזיל (491) ובריטניה (401).

 

הפעם הוחלט לגוון ולא פחות משבעה מדליקי לפיד נבחרו. מי זכה לכבוד? הג'ודוקא אורי ששון וירדן ג'רבי שזכו במדליית הארד במשחקים האולימפיים בריו 2016, המתעמלת האמנותית לשעבר נטע ריבקין, שחקן הרכש הטרי של גולדן סטייט עומרי כספי, החותרת הפראלימפית מורן סמואל ועוד.

 

המשלחת האוסטרלית נכנסת לאצטדיון (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
המשלחת האוסטרלית נכנסת לאצטדיון(צילום: אורן אהרוני)

 

מנחות הטקס, מירי נבו ונועה תשבי (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
מנחות הטקס, מירי נבו ונועה תשבי(צילום: אורן אהרוני)

 

את הערב המיוחד חתם הזמר ליאור נרקיס, הפעם בשיר "כל הילדים קופצים רוקדים". הוא הוציא לדרך כשבועיים של תחרויות ב-42 ענפים. שיהיה בהצלחה.


גם אלבניה כאן (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
גם אלבניה כאן(צילום: אורן אהרוני)

 

אוהדת נרגשת ביציע (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
אוהדת נרגשת ביציע(צילום: אורן אהרוני)

 (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
(צילום: אורן אהרוני)

 

ההתרגשות בעיצומה. אוהדים שהגיעו לטקס הפתיחה (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
ההתרגשות בעיצומה. אוהדים שהגיעו לטקס הפתיחה(צילום: אורן אהרוני)

 

רומנטיקה בטדי (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
רומנטיקה בטדי(צילום: אורן אהרוני)

 

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, אורי ששון, אסף יסעור וניר ברקת (צילום: חיים צח לע"מ) (צילום: חיים צח לע
נשיא המדינה, ראובן ריבלין, אורי ששון, אסף יסעור וניר ברקת(צילום: חיים צח לע"מ)

 

 (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
(צילום: אורן אהרוני)


פורסם לראשונה 06/07/2017 19:55

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורן אהרוני
טקס הפתיחה של המכביה
צילום: אורן אהרוני
מומלצים