שתף קטע נבחר

הגנה על הגז: עסקאות ענק ב-1.5 מיליארד שקל

משרד הביטחון יתקין בארבע ספינות "סער 6" שנרכשו בגרמניה מערכות כחול-לבן מהתעשיות הביטחוניות הישראליות, לצורך הגנה על אסדות הגז: מערכות יירוט, לוחמה אלקטרונית, שליטה ובקרה, תוכנה, תקשורת וניווט

 

הספינות נרכשות מגרמניה, אבל מערכות הלחימה הן כחול-לבן: מנהל הרכש במשרד הביטחון ירכוש מערכות לחימה מהתעשיות הביטחוניות הישראליות בהיקף של כ-1.5 מיליארד שקלים, במטרה להגן על אסדות הגז במים הטריטוריאליים של ישראל. כך נמסר היום ממשרד הביטחון.

 

עסקאות הרכש יושלמו עד שנת 2017 ויכללו מגוון רב של מערכות יירוט, לוחמה אלקטרונית, שליטה ובקרה, תוכנה, תקשורת, ניווט ועוד. כל אלו יותקנו בארבע ספינות המגן שנרכשו מגרמניה. לפי משרד הביטחון, המטרה היא להשלים את הייצור עד להגעת הספינות הראשונות לישראל, החל משנת 2019.

אסדת הגז מול חופי אשדוד (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אסדת הגז מול חופי אשדוד(צילום: רויטרס)

רכש זה לפרויקט ההגנה על מרחב "המים הכלכליים" של ישראל מהווה מחצית מתקציב הפרויקט שאישרה הממשלה. בימים האחרונים הושלמו שני מכרזים ראשונים בפרויקט זה.

 

חברת אסטרונאוטיקס מפתח-תקווה זכתה במכרז לפיתוח ואספקת מערכת הפצת נתוני ניווט לספינות "סער 6". המערכת שתפתח החברה תלקט את נתוני הניווט השונים באמצעות חיישנים שיותקנו בספינות ובעזרת תוכנה מתקדמת וייחודית של היתוך מידע תספק את נתוני הניווט המיטביים ליחידות השונות בספינה. חברת רפאל זכתה במכרז לפיתוח מערכות תקשורת - קשר הפנים וקשר החוץ של הספינות בספינות.

 

שר הביטחון אביגדור ליברמן התייחס לעסקאות ואמר: "משרד הביטחון והתעשיות הביטחוניות הם ממנועי הצמיחה המרכזיים בישראל. עסקאות הרכש הללו לטובת פרויקט המים הכלכליים - פרויקט שבו צה"ל יגן על אסדות הגז, ויש לו משמעות רבה לכלכלת המדינה ולביטחונה - הן עדות נוספת לכך. לכן יש חשיבות עצומה להמשך ההשקעה בתעשיות הביטחוניות, שמפרנסות עשרות אלפי משפחות ומכניסות לכלכלת המדינה מיליארדי דולרים מדי שנה.

 

סמנכ"ל וראש מנהל הרכש במשרד הביטחון, אל"מ (מיל') אבי דדון: "מנהל הרכש פועל באינטנסיביות, יחד עם זרוע הים, להשלמת ההצטיידות במערכות הלחימה המיועדות לספינות ה'סער 6' בלוחות הזמנים שנקבעו. משרד הביטחון חרט על דגלו להעמיק את הרכש בישראל, גם במצב של שוק תחרותי קשה מול היצע בינלאומי רחב ובתקציב שקלי, ככל הניתן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
אסדת הגז מול אשדוד
צילום: רויטרס
מומלצים