שתף קטע נבחר

התנגדות בממשלה לעסקה עם חמאס: "לא לשחרר מחבלים תמורת מידע"

השר לשיתוף פעולה אזורי, צחי הנגבי, דחה את הדיווחים שלפיהם ישראל מגבשת עסקה עם חמאס בסוגיית החיילים והאזרחים שנמצאים בעזה: "צריך ללחוץ ולא להילחץ". השר בנט: "חטיפה צריכה להיות נטל ולא נכס". נתניהו נמנע מלהתייחס לנושא

כמה שרים הגיבו הבוקר (יום א') לדיווחים שלפיהם מתגבשת עסקה בין ישראל לחמאס, בנוגע להשבת גופות החיילים והאזרחים החיים הנמצאים בידי הארגון העזתי. השר לשיתוף פעולה אזורי צחי הנגבי אמר לפני ישיבת הממשלה כי "מדובר בדיווחים פלסטיניים, כך שיש לצאת מנקודת הנחה שאולי הם אינם משקפים את המציאות".

 

לגופו של עניין אמר הנגבי כי "אין לשחרר מחבלים, לא תמורת מידע ולא תמורת גופות ולא תמורת מסתננים שהגיעו לעזה מדעתם. האינטרס הישראלי הוא ללחוץ כמה שיותר את אסירי חמאס שאצלנו בדרך שתמנף את הרצון של ההנהגה שלהם להשיב את מי שצריך להשיב לפי האמנות הבינלאומיות. ללחוץ וללחוץ ולא להילחץ".

 

לדעתו של הנגבי הצטרף גם שר החינוך ויו"ר הבית היהודי נפתלי בנט. לדבריו, "אסור לשחרר מחבלים חיים תמורת גופות חיילינו. יש להגביר לחץ ולהכאיב לחמאס כך שלא ישתלם לו להמשיך להחזיק את הגופות. חטיפה צריכה להיות נטל ולא נכס".

עיתונאי ערבי הידוע בקשריו החזקים עם חמאס דיווח אתמול מפי מקורות בארגון בעיתון הלבנוני "אל-אחבאר" כי ישראל וחמאס קרובים להשלמת "עסקת מידע" בנוגע לגופותיהם של סמל אורון שאול, סגן הדר גולדין ולשלושת האזרחים הישראלים אברה מנגיסטו, ג'ומעה איברהים אבו ענימה והישאם א-סייד.

 

לפי אותם מקורות בחמאס, החלק הראשון של העסקה יהיה דומה לעסקה שביצעו ישראל וחמאס בשנת 2009, אז קיבלה ישראל קלטת וידאו שבה נראה גלעד שליט מדבר. התמורה הייתה אז שחרור 25 אסירות פלסטיניות מהכלא.

 

חמאס דורש בתמורה לעסקת המידע, שהיא השלב הראשון, את שחרורם של האסירים המשוחררים מעסקת שליט שישראל עצרה בשנית במרוצת השנים. המקורות בחמאס טוענים כי ''בנוסף לשני החיילים אורון שאול והדר גולדין, הארגון מחזיק בידיו משהו שיאפשר לו לשחרר את כל האסירים בבתי הכלא בישראל".

 

בנוסף לזה דורשים בחמאס לשחרר אסירות ובני נוער וכן חברי פרלמנט פלסטינים העצורים בישראל. בתמורה יספק חמאס מידע מוגבל על גורל הישראלים ברצועת עזה.

 

נתניהו הקריא את סיפור קניית מערת המכפלה 

ראש הממשלה בנימין נתניהו לא התייחס בפתח ישיבת הממשלה השבועית לדיווחים בנושא. נתניהו בחר להגיב בפתח דבריו להחלטת אונסק"ו להכריז על מערת המכפלה אתר מורשת עולמית פלסטיני. נתניהו חבש כיפה והקריא מספר בראשית את סיפור קניית מערת המכפלה על ידי אברהם אבינו מידי עפרון החתי.

 

לאחר מכן אמר נתניהו כי "הקשר בין עם ישראל לחברון ולמערכת המכפלה הוא סיפור של קניין והיסטוריה שספק אם יש לו משל בתולדות העמים. החלטת אונסק"ו כי מדובר באתר מורשת פלסטיני היא הזויה. החלטתי לקצץ עוד מיליון דולר מדמי החברות של ישראל לאו"ם והעברתם למוזיאון שיוקם בקריית ארבע וחברון".

 

נתניהו אמר עוד כי "מול הכחשת אונסק"ו ישראל תציג לאומות העולם את האמת ההיסטורית. כך נעשה גם בעניין החלטה הזויה נוספת של אונסק"ו על הקשר היהודי להר הבית. הנחיתי היום להשלים את התהליכים לבנייתו של מרכז קדם להצגת מוצגים היסטוריים וארכיאולוגיים בעיר דוד. העולם כולו יראה את האמת. המבקרים הראשונים שאזמין לשם יהיו משלחות אונסקו לאו"ם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יואב דודקביץ
השר הנגבי
צילום: יואב דודקביץ
מומלצים