שתף קטע נבחר

עדויות: איש חינוך חרדי ניצל מינית נשים בטיפול

מניפולציות, לחצים, מתנות ומחמאות: נשים חרדיות שהגיעו לטיפול רגשי או זוגי אצל גבריאל ישר מעידות שניצל את התלות הנפשית שפיתחו כלפיו ואת מצוקתן כדי לפגוע בהן מינית ולפורר את הקשרים הזוגיים שלהן. במקרה אחד ישר שילם 17 אלף שקל לזוג שהתלונן על מעשיו. מטופלת נוספת עברה בדיקת פוליגרף מטעם "ידיעות אחרונות" ונמצאה דוברת אמת. ישר: "הדברים מוכחשים ולא היו מעולם"

 

 

גבריאל ישר הוא איש חינוך מוכר בקהילה החרדית בנתניה. משך שנים שימש כמפקח חינוכי בתלמוד תורה בעל שם בעיר ואף היה מורה ומחנך. בשנים האחרונות פתח את מרכז "שלווה בארמונותיך" - מרכז רב תחומי לטיפול במשפחה, ואת מעון "נר יוסף" לגיל הרך, הנמצא בפיקוחו. גבריאל הציג עצמו בפרסומים שונים וגם בשיחה איתנו כמטפל רגשי ופסיכותרפיסט בעל תואר שני בפסיכולוגיה שמתמחה בטיפול בהתמכרויות, בגישור, בייעוץ מיני, טיפול רגשי וזוגי ועוד. מאמרים שלו מתפרסמים בעלונים עירוניים שונים וישר מקבל מטופלים בירושלים, במרכז ובצפון. הפרסומים מציינים שהוא מקבל מטופלים מהמגזר החרדי ומחוצה לו.

 

בשבועות האחרונים הגיעו לידינו עדויות של נשים שונות הטוענות שישר ניצל את עמדת הכוח שהעניקה לו הסיטואציה הטיפולית ואת מצבן הנפשי של המטופלות כדי להטריד ולתקוף אותן מינית. ישר, הן טוענות, הפעיל עליהן לחצים ומניפולציות שהתבססו על המידע שמסרו לו על עצמן במסגרת הטיפול.

"הרס לנו את החיים". גבריאל ישר ()
"הרס לנו את החיים". גבריאל ישר

ישנן נשים שמעדיפות לשכוח ולא לדבר על מה שקרה בחדר הטיפולים, אחרות מתקשות להמשיך הלאה ועדיין מנסות לאסוף את השברים ולאחות את הזוגיות שלהן.

 

טליה ואורי (שמות הנפגעים בכתבה בדויים) הם הורים לשמונה ילדים ונשואים זה 15 שנה. לאחר תקופה ארוכה של גידול וטיפול בילדים הם החליטו לנסות ולהעצים את הזוגיות שלהם שנשחקה לאורך השנים. כיוון שהם חרדים אדוקים בלי גישה לאינטרנט, בני הזוג התקשו למצוא מטפל חרדי שיבין אותם. "ואז פגשנו את גבריאל ישר", מספרת טליה.

 

"הוא היה מפקח ומחנך בתלמוד תורה שבו למדו הילדים שלנו לפני מספר שנים. עברנו מאז מקום מגורים וכשנפגשנו שוב, הוא סיפר לנו שיש לו תואר שני בפסיכולוגיה ושהוא מטפל זוגי ויועץ מיני. היה לנו איזה עניין בתחום הרגשי־מיני שרצינו לפתור, לכן שמחנו וקבענו שנבוא אליו לייעוץ. בפגישה הראשונה גבריאל אמר לבעלי שאני חייבת טיפול פרטני רגשי, בעלי קצת נרתע והעדיף שאלך למטפלת אישה, אבל בגלל שהוא המטפל וזה מה שהוא מציע זה היה הכי טבעי שאטופל אצלו. הגעתי אליו לטיפול למחרת, ישבנו כמעט שלוש שעות, הוא הסביר לי שהטיפול הראשון ארוך מהרגיל כדי לא למשוך את ההיכרות במשך מספר מפגשים".

 

מה כלל אותו טיפול?

 

"הוא שאל אותי המון שאלות אישיות כמו למשל 'עד כמה את מינית?' זה הביך אותי אבל עניתי על הכל ושפכתי את הלב, חשבתי שזה חלק מההליך הטיפולי. באתי אליו עם שבר נפשי גדול, סיפרתי לו שאני מרגישה שאין רגש ביני לבין בעלי. גבריאל הקשיב לחולשות שלי רק כדי לדעת איפה להיכנס. כבר במהלך הפגישה הראשונה הוא התוודה בפניי, 'מהפעם הראשונה שראיתי אותך ידעתי שאסור לי להתקרב לאישה הזו'. הוא סיפר לי איך בתקופה שהיה מחנך הוא היה עומד בחלון רק כדי לראות אותי כשאני באה לקחת את הילדים. זה היה לפני שמונה שנים. הוא לא הפסיק להחמיא לי, 'יש לך את כל הנתונים שכל גבר היה רוצה'. המחמאות שלו באו לי מאוד בזמן. היום בהסתכלות לאחור אני יודעת שהוא השתמש בדברים ששיתפתי וידע ללחוץ בדיוק על נקודות התורפה שלי.

 

"במפגשים האישיים הוא דאג לערער אותי בכל מה שקשור לקשר עם בעלי, ואני בסך הכל הייתי אישה שזקוקה לתשומת לב רבה יותר מבעלה. הוא ניסה לערער לי את המקום הכל כך ברור שלי שאני אוהבת את בעלי, והוא הצליח. החל קשר אינטנסיבי של שיחות ממושכות והודעות בינינו והכל באמתלה טיפולית. היינו נפגשים פעם בשבוע לטיפול זוגי, יחד עם בעלי, ולאחר מכן פגישה אישית שלי איתו".

 

"הייתי שבורה"

לאחר מספר פגישות, אומרת טליה, החל ישר לחתור בבוטות לאינטימיות גופנית איתה. "אחרי הפגישה השלישית הוא התקשר ואמר שרצה לשאול אותי משהו אבל הרגיש לא נעים, אמרתי לו שישאל והוא אמר, 'רציתי לשאול אם את מסכימה לנשק אותי', גימגמתי והתחמקתי. בפגישה הבאה הוא ביקש שאנשק אותו וסירבתי. הובכתי מאוד, נשיקה זה משהו אישי. הוא המשיך את הפגישה כרגיל ובאיזשהו שלב הרגשתי את הרגל שלו נוגעת ברגל שלי והזזתי אותה מיד. במפגשים האישיים איתו הוא אמר שלפי האבחנה שלו בעלי לא נמשך אליי כי הוא נמשך לגברים והוא הזהיר שבעלי לא יודה בזה".

 

איך הגבת?

 

"נשברתי ממש, כבר לא ידעתי עם מי אני חיה, הוא רמז שיש לבעלי קשרים מיניים עם גברים והוא מסתיר ממני. ניסיתי לשאול את בעלי בעדינות והוא לא הבין מה אני רוצה ממנו. בכיתי המון, בעלי התקשר לגבריאל לחוץ שהוא לא מבין מה עובר עליי. גבריאל התקשר לנחם אותי ואמר לי, 'במפגש הבא אני אחבק אותך בעוצמה שלא הכרת'. הוא הקדים את הפגישה שלנו, כשהגעתי הוא שאל אם אני רוצה חיבוק, עניתי שכן. הוא חיבק אותי אבל מיד הרים לי את החולצה וליטף לי את החזה. בכלל לא הבנתי מה קורה איתי, הייתי שבורה וזקוקה לחיבוק, אבל הוא מיד גם נישק אותי, כל זה לקח בערך 10 דקות. במהלך כל השיחות והמפגשים שלנו הוא חזר ואמר לי שבעלי לא יציב באישיות שלו, שהוא משקר לי ומסתיר ממני דברים ושהוא, גבריאל, יהיה מוכן לעשות הכל עבורי. ברגעים שראה שאני מתלבטת ולא שלמה לגבי הקשר הטיפולי איתו, הוא היה מגזים".

 

למה הכוונה?

 

"הוא אמר לי, 'קיבלתי על בעלך חוות דעת מקצועיות מורכבות', או 'עשיתי שאלת רב לגבי הזוגיות שלכם, הרב אמר שבמקרה של בעלך כדאי שתיפרדו'. בוקר אחד הוא הופיע אצלי בבית, הוא ידע שאני עובדת מהבית ובעלי לא נמצא, הוא לא הפסיק לנסות לגעת בי, הוא אמר לי, 'אם רק תתני לי סימן אני עוזב את הכל בחיים ומתחיל איתך ועם הילדים מחדש'. אמרתי לו שזה לא נראה לי, שהוא מבוגר ממני ב־15 שנה והוא אמר לי 'אבל אני לוקח אותך עם הרבה ילדים, מי ייקח אותך עם כל הילדים?'"

 

המצוקה של טליה הלכה והעמיקה והרמזים של ישר לגבי מיניותו של בעלה עירערו את בטחונה. "הרגשתי שחייתי בשקר והבאתי ילדים עם גבר שבכלל לא נמשך אליי. גבריאל הפעיל מסע לחצים שאבוא איתו לצימר, הוא הסביר ששינוי אווירה יעשה לי טוב ויעזור לי נפשית. בתחילה סירבתי אבל הוא המשיך ללחוץ והסכמתי".

בצימר, אומרת טליה, ניסיונותיו של ישר לגעת בה הסלימו במהירות. נזהיר שהתיאור קשה לקריאה.

 

"ידעתי שיהיה גם מגע אבל חשבתי שכמו תמיד הוא ילטף ויחבק ובשבילי זה היה בעיקר בריחה, לא נמשכתי אליו בשום צורה. בצימר הוא הוריד לי את הכיסוי ראש ואמר שזה הדבר שהכי חיכה לעשות. באתי עם גרביונים עבים, ידעתי שהם גבול עבורי, שאני אישה נשואה והם לא יורדים. אבל הוא משך בכוח למרות שמחיתי והתנגדתי פיזית. הוא ביקש לחדור אליי ואני התחננתי והתעקשתי שלא, לא רציתי להיות אסורה לבעלי".

 

לבסוף טליה החליטה לשתף את בעלה אורי. הם החליטו יחד להפסיק להגיע לטיפול, ופנו ל"אגודת היועצים והמטפלים במשפחה בישראל", שמשמשת כמאגר למטפלים ומומחים דתיים וחרדים אשר להם הכשרה וידע מקצועי בתחום הטיפולי וכגוף הכשרות. טליה שיתפה את אנשי האגודה בהצעות המגונות שקיבלה במהלך הטיפול, אבל בגלל הבושה לא חשפה שהטיפול כלל גם מגע. בוועדת האתיקה של האגודה ציינו בפניהם כי גבריאל כבר אינו חבר אגודה, אבל למרות זאת הוא זומן לפגישה. חברי הוועדה ציינו שאין להם שום כלי להפעיל נגד ישר ובכל זאת, ביקשו שיחזיר את הכספים ששילמו לו בני הזוג ואף יממן את הטיפולים להם הם נזקקים עתה - בסך הכל 17 אלף שקל. הם גם הבהירו לו שחברותו באגודה תישלל לצמיתות.

 

"הוא הרס לנו את החיים" מסכם אורי בקול שבור. "עירער את כל מה שבנינו יחד במשך שנים, שטף לאשתי את המוח, הוא אמר לה שאני אבא לא מתאים לילדים. אני קלטתי שמשהו בטיפול לא תקין אבל לא ידעתי לשים את האצבע ואשתי שמרה בסוד והייתה כבולה ברשת שלו. אני לא מאשים את אשתי לרגע, היא הייתה שבורה וכואב לי שלא הייתי שם בשבילה. כרגע אנחנו בטיפול אינטנסיבי, מנסים בכוחות הנפש האחרונים לשקם את היחסים ביננו וזה לא פשוט בכלל".

 

"מרגיש שאני מנצל אותך"

 

טובה, רווקה חרדית בת 24 מירושלים, הגיעה אל גבריאל דרך הפייסבוק, או בעצם - הוא הגיע אליה. "נתקלתי במאמר שפירסם ועשיתי לו לייק. הוא מיד פנה אליי בהודעה והתעניין מה אהבתי במאמר שלו", היא מספרת.

 

"סיפרתי לו שאני מורה לגילאי היסודי והזדהיתי עם מה שכתב במאמר. הוא סיפר לי שהוא מטפל ומתמחה בטיפול רגשי. בדיוק הייתי בתקופה קשה בבית, אני בחורה חרדית והוא גם חרדי אז הוא הבין אותי מיד. שיתפתי אותו כמה רע לי, הוא החמיא לי שאני בחורה חכמה ועודד אותי. הוא כריזמטי ויודע תמיד להגיד את הדבר שתרצי לשמוע. גבריאל הציע לי לבוא לטיפול אצלו ואמרתי לו שאין לי כסף עבור זה, אבל הוא אמר שבגלל שהמצב שלי בבית כל כך קשה הוא יטפל בי חינם עד שאגיע לחוף מבטחים. נפגשנו, שיתפתי אותו בקשיים שלי ובחוויות מיניות שליליות שעברתי. הייתי מדברת אליו בגוף שלישי או ברבים כי הוא גבר וככה נהוג אצלנו, למשל שולחת לו הודעה אחרי הטיפול 'תודה רבה לכם', שמרתי מרחק אבל הוא ניסה להתקרב בכל דרך וזיהה את הבדידות והכמיהה שלי לאהבה. כל כך קשה לי להיזכר ולהודות בזה".

 

גם במקרה הזה, הקשר עבר מהר מאוד להתכתבויות אינטנסיביות ולשיחות טלפון ארוכות. במקרה אחד כתב לה ישר "אני מרגיש שאני מנצל אותך, ומאוד רוצה בהצלחתך. מאידך את מאוד צריכה את החיבוק הזה והמגע. בקיצור מתוסכל".

 

טובה ענתה לו: "אני מבולבלת, לא יודעת איפה לשים את הראש, מאמינה בך מאוד שעשית ותעשה טוב בעבורי. מצד שני זה גורם לי לחשוב שלכל גבר יש את הפנטזיה של קשר ללא נישואים וזה גורם לי לבלבול".

 

תוך מספר פגישות, מעידה טובה, ישר עבר לחתירה ברורה למגע פיזי. "באחד הטיפולים ראיתי שהוא בוהה בי ולא איתי, הפסקתי לדבר כדי להבין למה הוא מסתכל עליי ככה ואז לפי התנועות ידיים שלו מתחת לשולחן הבנתי שהוא נוגע בעצמו. השתררה שתיקה ואז הוא אמר לי 'טובה, אני יכול להגיד לך משהו? אני ממש מאוהב בך, ובחיים לא התאהבתי ככה. את כל כך מיוחדת. אני לא יכול לעמוד מולך יותר, אני רוצה לנשק אותך, לחבק אותך, להרגיש אותך בתוכי'. עד לאותו רגע לא חשבתי בכיוון. חזרתי הביתה ובדיוק היה פיצוץ בבית, ריב, צעקות וחששתי לעצמי. פניתי אליו והוא היה שם בשבילי".

 

אחרי מספר חודשי טיפול "חשד" ישר בטובה שהיא מפתחת קשר רומנטי. התכתבויות ביניהם נושאות אופי של תכתובת עם בן זוג קנאי. ישר לוחץ על טובה, מאשים אותה שהיא משקרת לו ולבסוף מאיים עליה בסיום הטיפול ובנתק.

גבריאל: אני מרגיש ויש לי תחושה שאת לא נאמנת לתהליך שלנו.

טובה: למה אתה חושב?

גבריאל: יש לך מחזרים ואינך מספרת לי. איני יודע מה עוד מתרחש בראשך.

טובה: איזה מחזרים?

גבריאל: תחשבי לבד. ותספרי לי מרצונך ומעצמך.

גבריאל: מחכה. מחכה. ללא גילוי נאות לא נוכל להמשיך את הקשר. לצערי.

טובה: לגבי מחזרים היו אבל אני לא שם.

גבריאל: טובה, אינך דוברת אמת לצערי וגם אם אדונך לכף זכות אין זה מצדיק לשבור אמון טיפולי לאדם שמתמסר בכדי להביאך להצלחה. סיכמנו שהכל עובר דרכי ואת הפרת את האמון ועשית זאת פעם שלישית.

טובה: אני עדיין בבלבלה אם יש דבר כזה אהבה שאינה תלויה בדבר. (חוץ מהקשר שלנו שזה אין לי מילים להוקיר תודה שאני יותר לא בכף הקלע). אני לא מאוהבת באף אדם.

גבריאל: את מתחמקת מלספר את מה שאני רוצה לשמוע.

טובה: כל מה שאני אגיד בכל צורה זה ירגיז אותך כרגע קשה לי.

גבריאל: אוקיי. אני מקפיא את המפגשים ביננו עד להודעה חדשה. בבקשה לא לעדכן אותי בשום דבר וכדאי שתנקי את כל הודעותינו כולל זו. כשתחליטי לטפל בעצמך תתקשרי.

 

"התנגדתי במילים ומעשים"

 

למרות הלחץ האינטנסיבי והתלות הרגשית שהתפתחה, טובה מעידה שהתעקשה להתנגד לניסיונותיו של ישר ליצור ביניהם מגע פיזי. "באחת הפגישות הוא שאל אותי אם אני רואה בחיבוק משהו מאיים, אמרתי לו 'אני הכי זקוקה לחיבוק, אבל לא ממך'. פגישה אחר כך דיברתי ובכיתי, הוא אמר לי 'אני רוצה לחבק אותך', קם וחיבק אותי. הוא ידע לנגב את הדמעות וללטף. ואז הליטופים שלו עברו למקומות אחרים בגוף, וכל פעם הזזתי לו את היד והוא ניסה מחדש. חשוב לי לציין שלא הייתה שום הסכמה מצידי, אמנם הייתי קפואה אבל התנגדתי גם במילים וגם במעשים. והוא אמר לי, 'תשתחררי, תהיי פתוחה, אני רוצה לתת לך להגיע לאורגזמה, מגיע לך'".

 

מה ענית לו?

 

"התנגדתי, אמרתי לו 'אתה נשוי, איך אתה מעז? אתה גורם לי לחשוב שאין באמת כזה דבר אהבה'. הייתי מאוד תמימה. הוא סיפר לי שהיו לו הרבה מטופלות שרצו לקיים איתו יחסים והוא לא הסכים אבל איתי זה משהו אחר. הוא ניסה לתת לי הרגשה שאני יוצאת דופן ומיוחדת והוא הצליח בקלות. בטיפול אחר הוא קנה לי מתנות".

 

בתכתובת נוספת ביניהם כותבת לו טובה: "חלמתי בלילה שהצלחתי לבכות".

גבריאל: "למה לא ביקשת ממני לגרום לך לבכות?"

טובה: "ביקשתי, הצעת לי סטירה".

גבריאל: "מה רע בזה?"

טובה: "לא בא לי סטירה".

 

טובה לא הצליחה להשתחרר מהקשר האינטנסיבי עם ישר. "הרגשתי שאני חייבת להפסיק להיפגש איתו אבל הוא באמת עזר לי עם המצב הקשה בבית, גם בעצות וגם במעשים בפועל, הוא דיבר עם ההורים שלי ודאג לי אבל יחד עם זאת לא הפסיק לגעת בי. היו טיפולים שהוא הושיב אותי על הברכיים שלו, הוא היה מנשק אותי וגם הוריד לי מספר פעמים את החזייה. אני לא הייתי משתפת פעולה והוא היה אומר לי 'חסר לי החום והמגע שלך' הוא היה לוקח את הידיים שלי ומניח אותן על האיבר או הישבן שלו ואני משחררת מיד. בהמשך הוא כבר הרגיש ממש בנוח ואפילו ציין שזה מסתדר לו מעולה כי בדיוק כשאשתו טמאה (בנידה, א"ש) אני זמינה ולא במחזור. כשהוא היה נוגע בי הייתי מסתכלת במבט מבוהל למצלמה שבחדר שלו ומקווה שמישהו רואה אותנו ויציל אותי. הוא תמיד התגאה בזה שהחדר מצולם ואמר לכולם שהמצלמה שם כדי למנוע ייחוד".

 

הזמנו את טובה לעבור בדיקת פוליגרף, במהלכה נשאלה אם במהלך הטיפול הוריד המטפל את חזייתה; אם במהלך הטיפול הושיב אותה המטפל על ברכיו; ואם במהלך הטיפול נישק אותה המטפל. טובה השיבה בחיוב ונמצאה דוברת אמת בכל השאלות.

 

אחרי חצי שנת פגישות טיפוליות אצל ישר, ובתמיכת חבריה, סיימה טובה את ההתקשרות עם ישר. תגובת גבריאל ישר: "בעניין הטענות השונות שנכתבו, הדברים מוכחשים ולא היו מעולם.

 

בענין תעודותיי והסמכותיי (התארים שמציג ישר הם מטעם אוניברסיטה אימפרסיל בקוסטה־ריקה, שתאריה אינם מוכרים בישראל - א"ש): כל תעודותיי חוקיות לרבות התארים מקוסטה־ריקה שנתקבלו מאיגוד ינ"ר".

 

תגובת אגודה היועצים והמטפלים: "אגודת היועצים והמטפלים במשפחה בישראל הינה אגודה מקצועית המאגדת אנשי מקצוע בתחומי הייעוץ והטיפול הפועלת תחת כללי התנהגות והגינות (אתיקה) מקצועיים. בני הזוג פנו למר גבריאל ישר באופן עצמאי ולא בהמלצת האגודה ו/או בהפנייתה, יש לציין כי מר גבריאל ישר אינו חבר אגודה.

 

קיבלנו את פנייתם של בני הזוג ושמענו את הקושי הקיים במערכת הזוגית. המענה ניתן כמו לכל פונה והזוג הופנה לקבלת עזרה מקצועית ע"י מטפל חבר אגודה.

 

בני הזוג פנו לאגודה להתלונן על מר גבריאל ישר. הובהר להם שהנ"ל אינו חבר אגודה והומלץ להם על קבלת טיפול מקצועי ע"י מטפל. בנוסף, ולמרות שהנ"ל אינו חבר, לפנים משורת הדין, התגייסה האגודה לטובת בני הזוג על מנת לנסות ולמצוא הסדר שיסייע להם לקבל את כספם חזרה מגבריאל ישר ומימון וסיוע לכל אחד מהם לטיפול פרטני ולשניהם יחד כזוג, וזאת מבלי להיכנס למהות התלונה ו/או לחקור את הנושא אלא כהצעת פשרה לנושא החזר כספי בלבד.

 

יש לציין שאין בסמכות האגודה לנקוט בצעד כזה או אחר כלפי מי שאינו חבר. ולכן הובהר לצדדים כי כל מי שרואה את עצמו נפגע יוכל להתייעץ עם הגורמים המקצועיים המוסמכים לכך".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים