שתף קטע נבחר

גבאי ל-ynet: "אני יהודי, וטבעי שאברך 'שהחיינו'"

יום לאחר שהדהים את המערכת הפוליטית השיב יו"ר העבודה הנבחר לשורה של שאלות. על הסוגיה המדינית אמר: "אבו מאזן הוא בהחלט פרטנר". על ירושלים: "תישאר מאוחדת בכל תסריט". כלכלה: "מדינת רווחה היא לא מילה גסה"

 

 

 

יו"ר מפלגת העבודה הנבחר אבי גבאי שוחח בצהריים (יום ג') עם ynet לאחר ניצחונו אמש. "זה חלק מזה שאנחנו יהודים", אמר כשנשאל על כך שנשא אמש את ברכת "שהחיינו". "אני יהודי ועשיתי דבר שהוא טבעי מאוד מבחינתי לברך ברכה כזאת. אני עושה את מה שאני מאמין בו, מדבר את האמת שלי. לא מתחפש לשום דבר אחר". יו"ר העבודה החדש הוסיף ואמר: "גם אתמול כשהגעתי בג'ינס היו שהעירו לי על מה שלבשתי, אבל אני לא עושה הצגות. אני מביא איתי את מי שאני. כן, גם לומר 'שהחיינו'".

 

  

 

העמדות וההבטחות של אבי גבאי

האיש שהדהים את העבודה. פרופיל 

 

אתה הולך לתמרן בתוך מפלגה שהיא מאוד שמאלנית, יש לך כוונות לשנות את זה?

"העמדות שלי הן עמדות מאוד ברורות והן העמדות של מפלגת העבודה: שתי מדינות לשני עמים, מדיניות חברתית-כלכלית ברורה וסוציאל-דמוקרטית והגנה על בית המשפט העליון. תמיד יהיו אנשים שידברו ויגידו שזה שמאל. עובדתית, אלה העמדות המרכזיות ואיתן מפלגת העבודה הולכת".

 

בעניין המשנה המדינית, דיברת על החזרת כפרים ערבים. להחזיר למי? איך יישמרו סידורי הביטחון?

"כשאני מדבר על מסירת כפרים ערביים אני מדבר על כל כפר ערבי שקוראים לו ירושלים, אבל הוא לא באמת ירושלים. אזורים מבודדים וכפרים שאפשר להחזיר מבלי לפגוע בביטחון, אין מניעה שלא להחזיר אותם לרשות הפלסטינית. יש לא מעט כאלה באזור רמאללה. אזורי B. כשאני אומר להחזיר- הכוונה להחזיר לרשות הפלסטינית, אלא למי"?

 

מה עמדתך בעניין ירושלים? 

"עניינים כמו אלה הם דברים שעולים במו"מ. בשורה התחתונה ירושלים תישאר מאוחדת בכל תסריט. לא יכול להיות מו"מ על זה".

אבי גבאי במטה בת"א, היום בצהריים (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
אבי גבאי במטה בת"א, היום בצהריים(צילום: מוטי קמחי)
  

עד כמה סוגיית הפלסטינים בוערת בך? לקדם פתרון קבע, לדוגמה, זה בראש מעיינך?

"התכנית שלי מדברת על כך שאנחנו צריכים ליזום. לקדם מהלכים ולייצר דיאלוג בין המנהיגים וזה דבר שחסר".

 

אבו מאזן הוא פרטנר מבחינתך? 

"כל מי שיכול לקדם את הנושא הזה, אדבר איתו. אבו מאזן הוא בהחלט פרטנר".

 

מה התוכניות שלך מבחינה חברתית? אתה לא ממש ברור בעניין הזה.

"אולי לכם התוכניות אינן ברורות, אבל לי הן ברורות היטב. יש לי תוכניות מדיניות וחברתיות שהצגתי בעבר. בעניין הכלכלי, אני חושב שצריך בראש ובראשונה לרפא את מדינת ישראל מהקיטוב הזה שהורגלנו אליו ושמפרק את העם לרסיסים. הדבר השני הוא לממש את התוכנית המדינית שלי. השלישי הוא לממש את התוכנית החברתית ולבסוף למנות אנשים מצוינים בכל מקום שאפשר".

 

ועדיין עמדותיך החברתיות לא ברורות. איך תצמצם את הפערים בחברה? 

"התוכנית שלי מדברת על פתרונות. אנחנו צריכים ליזום. התכנית שלי מדברת על איך מאיצים את הצמיחה מצד אחד והחלק השני שלה מדבר על איך מחלקים את פירות הצמיחה בצורה הוגנת עם דגש על תחומי התעשייה והחקלאות".

אבי גבאי הבוקר ליד ביתו (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
אבי גבאי הבוקר ליד ביתו(צילום: מוטי קמחי)
 

תן דוגמה למהלך חברתי כלכלי שתוביל.

"פירות הצמיחה שאני מדבר עליהם חייבים ללכת לקבוצות החלשות בחברה. העלאת קצבאות הנכים באופן מיידי וגם העלאת קצבאות הקשישים. לא ייתכן שקבוצות כמו אלה באוכלוסייה ישתכרו מ-2,400 שקל בחודש. צריך לשפר את היכולת של הזוגות הצעירים לחיות פה ולא לפחד מהחיים. לתת שירותים שמתאימים למדינת רווחה".

 

אמרת מדינת רווחה?

"בהחלט. מדינת רווחה היא לא מילה גסה.אנחנו צריכים לייצר מקורות מימון עבור הקבוצות החלשות באוכלוסייה ושלפר את המערכת הציבורית, זו שנותנת שירות לאזרח. להתחיל לשים אותו בראש סדר העדיפויות. בעולם שלי אין רופא שעובד בשירות הציבורי ורופא שעובד בשירות הפרטי. זה לא קיים. העמדות שלי ברורות מאוד - אני סוציאל-דמוקרט.

 

אז האיש שעשה מיליונים בחייו וגזר קופונים שמנים מ"בזק" הוא היום סוציאל-דמוקרט? לא מאמין בשוק חופשי? 

"נכון. אני סוציאל דמוקרט. אין סתירה בין הדברים. התפיסה שלי ברורה - מדינה צריכה לקחת אחריות על חיי התושבים שלה. התפיסה של נתניהו אומרת שכל אחד יחיה את חייו ויסתדר. אם לא הסתדרת, זו בעיה שלך. אני אומר הפוך. לוקחים אחריות על חיי האזרחים".

 

כחלון לא התקשר לברך ועדיין יש משקעים. אתה מסוגל לעבוד איתו?

"אני מסוגל לעבוד עם כל אחד. אני חושב שאחרי הכל טובת האזרחים לנגד עיניו של כחלון וזה מה שחשוב". 

 

 

 

 

לאחר הראיון מסר גבאי הצהרה לתקשורת במטה שלו בתל אביב. "צריך לארוז את כל היכולות שיצרנו ולהביא אותם להתמודדות האמיתית מול הליכוד ונתניהו", אמר גבאי. "הקמפיין להחלפת נתניהו התחיל היום. מבחיתנו מדינת ישראל הכריזה על בחירות". גבאי עורך במקום פגישת עבודה ראשונה עם צוותו המקצועי. גבאי, שגבר אמש בסיבוב השנים על ח"כ עמיר פרץ, הוסיף ואמר: "אין מחנה גבאי, אין כל אחד והאנשים שלו, עובדים ביחד כדי לנצח את הבחירות הבאות".

  

גבאי הוסיף וסימן מטרות לעתיד: "אנחנו צריכים להגיע לפחות למאה אלף מתפקדים בבחירות הבאות. נקודה. לא יכול להיות שמפלגת העבודה ששואפת לשלטון - ונגיע לשלטון - תגיע עם 52 אלף מתפקדים, אנחנו נגיע עם מאה אלף לפחות". יו"ר העבודה הנבחר אמר עוד כי "לאורך כל המקפיין אמרנו שאם ננצח יהיה חשמל. אם הצוללות אחרינו (בכותרות) אז הצלחנו לייצר את החשמל הזה".

 

בנאום הניצחון שנשא אמש אמר גבאי: "המשימה של החלפת שלטון נתניהו דורשת שילוב כוחות. לכל הציבור נמאס מהקשקוש ומהפסימיות, נמאס ממנהיגות שלא פועלת למעננו, נמאס למי שלא רואה אותנו בראש סדר העדיפויות שלו, והגיע הזמן למנהיגות ששמה את האדם והאזרח בראש מעייניה. מנהיגות שפועלת בשביל הכלל ולא בשביל להיבחר מחדש. מנהיגות מאחדת, מנהיגות שדואגת לדימונה ולא רק לעמונה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
אבי גבאי, בצהריים
צילום: מוטי קמחי
מומלצים