שתף קטע נבחר

המלצה לדיירים ששתו מהביוב: חיסון נגד דלקת כבד נגיפית

כשבוע אחרי הפרסום ב-ynet על עשרות דיירי בניין חדש בשכונת פלורנטין בתל אביב, שסבלו מחום גבוה, שלשולים והקאות עקב חדירת מי ביוב למי השתייה, המליץ להם משרד הבריאות להתחסן מפני פגיעה בכבד: "ימנע התפתחות מחלה"

 

הבניין בשכונת פלורנטין. התושבים עדיין חוששים ()
הבניין בשכונת פלורנטין. התושבים עדיין חוששים

עשרות דיירי הבניין בשכונת פלורנטין בתל אביב, שגילו בשבוע שעבר כי שתו במשך כמה ימים מים מזוהמים מהביוב ואף התקלחו עמם, עדיין מתאוששים מתסמיני קלקול הקיבה. בינתיים ממליץ משרד הבריאות לדיירים להתחסן נגד דלקת כבד נגיפית מסוג A.

 

את ההמלצה לדיירים העבירה הבוקר (יום ג') לשכת הבריאות המחוזית. אחת הדיירים אמרה בתגובה כי "אנחנו מבולבלים, חלק עוד לוקחים תקופות נגד שלשולים וכאבי בטן, אחרים קיבלו אנטיביוטיקה ועכשיו רוצים שנעשה חיסון. יש עמימות גדולה בשאלה מה שתינו ומה אומרות תוצאות הבדיקות במעבדה".

 

בשבוע שעבר דווח ב-ynet כי עשרות דיירי הבניין החדש ברחוב בן-עטר 21 סבלו מחום גבוה, שלשולים והקאות בגלל חדירת ביוב למאגר מי השתייה של הבניין. חלק מהדיירים אף אושפזו. בתאגיד המים העירוני "מי אביבים" טענו כי הבעיה נגרמה מליקוי בנייה חמור שבמסגרתו הוצמדו תשתיות הביוב והמים, בניגוד לתוכניות הבנייה.

 

חברת הניהול של הבניין הונחתה על ידי משרד הבריאות להציב מכלי מים ניידים, ובמעליות הודבק נוזל לחיטוי ידיים. "כל הדיירים הפכו לחולים בבת אחת, זה סיוט", העידה אחת הדיירים בשבוע שעבר. (צילום: ניצן דרור) (צילום: ניצן דרור)
(צילום: ניצן דרור)

בהודעה שהעביר משרד הבריאות לדיירים היום צוין כי "בעקבות אירוע של חשיפה למי ביוב שהתרחש לאחרונה בבניין שבו אתם מתגוררים, ממליץ משרד הבריאות להתחסן נגד דלקת כבד נגיפית A. הסכנה להדבקה בעקבות החשיפה הוא נמוך אך החיסון ימנע התפתחות מחלה אם התקיימה בכל זאת חשיפה לנגיף בדרך זו".

 

בהודעה הוסברו לדיירים הסיכונים וכן שמדובר בהזרקת נגיף מומת. "בכ-10 אחוזים מהמתחסנים עלולות להופיע תגובות מקומיות של כאבים, אודם ונפיחות במקום ההזרקה. לעתים עלולות להופיע גם תגובות כלליות כמו כאבי ראש, עליית חום, כאבי שירים, בחילה ושלשול החולפים בעצמם".

 

מבדיקה שנערכה במשרדי חברת הניהול של הבניין, "עידן ש.נ.י ניהול ואחזקת מבנים", עולה כי מאגר המים הנקיים זוהם על ידי חדירת מי ביוב מבריכת הניקוז או מצינור הביוב שמוקמו מעליו. בנוסף, כך התברר, התרחשה סתימה בקו הביוב העירוני סמוך לבניין דבר שתרם למאגר המים הנקיים להזדהם.

 

"רק רוצים לחזור להיות בריאים"

"כרגע כלל המאמצים מושקעים בהחזרת מים נקיים זורמים לדירות. דרך הפעולה שאושרה על ידי משרד הבריאות ו'מי אביבים' היא יצירת מעקף למאגר המים והזרמת מים נקיים ישירות מהמערכת העירונית לצנרת הבניין ולדירות. הזרמת מים נקיים בדרך זו תבוצע רק לאחר חיטוי כלל מערכת הצינורות על ידי חברת חיטוי מורשית על ידי משרד הבריאות", מסרה חברת הניהול.

 

החברה אף הכריזה כי היא בוחנת תביעת נזיקין נגד חברת "מליבו" שבנתה את הבניין: "אנו בודקים את החשש כי אירוע זה הוא תוצאה של מחדל חמור ועלינו לבחון פתרונות הנדסיים בטוחים לטווח הארוך ולתבוע פיצוי עבור דיירי ובעלי דירות הבניין בגין הנזקים שנגרמו".

 

דיירי הבניין ציינו שאספקת המים לבניין טרם שבה לסדרה. הסיבה: עקב עבודות לחיטוי מאגר המים נערכות הפסקות מים יזומות. "אנחנו רק רוצים לחזור להיות בריאים ולהיות מחוברים למים", אמר בייאוש אחד הדיירים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ניצן דרור
הבניין בשכונת פלורנטין
צילום: ניצן דרור
מומלצים