שתף קטע נבחר

תגלית שמימית: הכוכב הכי קטן ביקום

במרחק 600 שנות אור מאיתנו התגלה EBLM J0555-57Ab. כך איתורו מסייע בחיפוש אחר חיים מחוץ לכדור הארץ

 

הכוכב החדש (שני מימין), בהשוואה ל-TRAPPIST-1, שבתאי וצדק ()
הכוכב החדש (שני מימין), בהשוואה ל-TRAPPIST-1, שבתאי וצדק

תגלית אסטרונומית: צוות חוקרים בינלאומי גילה את הכוכב הקטן ביותר שאותר עד כה - במרחק 600 שנות אור מכדור הארץ. הכוכב - למעשה "שמש" של מערכת אחרת - הוא מעט גדול יותר משבתאי וכוח הכבידה בו חזק פי 300 מבכדור הארץ. אותו כוכב, ששמו הרשמי הוא EBLM J0555-57Ab, יכול לסייע למדענים בחיפוש אחרי חיים מחוץ לכדור הארץ.

 

כוכבים קטנים ועמומים הם מועמדים מצוינים לאיתור כוכבי לכת חוץ-שמשיים הדומים בגודלם לכדור הארץ ושיש על קרקעיתם מים נוזלים, מרכיב חיוני לצורך חיים. כוכבים רגילים בהירים מדי עבור כוכבי הלכת שלהם, ולכן לא ניתן למדוד אותם, כוכבים קטנים כמו זה שהתגלה הם עמומים מספיק כדי לבחון את גודלם ואת האטמוספירה של מערכת כוכבי הלכת שלהם.

 

 

רק בפברואר השנה התגלה Trappist-1, כוכב קטן אחר מסוג "ננס קר מאוד", שבמערכת הפלנטרית שלו שבעה כוכבי לכת סלעיים בגודל דומה או קצת קטן יותר מכדור הארץ, שחלקם עשוי להיות דמוי-ארץ.

 

לכוכב החדש, שאותר על ידי אסטרונומים מאוניברסיטת קיימברידג', יש מסה הדומה לזו של Trappist-1, אבל הוא קטן יותר - כ-66% מגודלו של האחר. "הכוכבים הכי קטנים הם מועמדים אופטימליים לגילוי תאומים לכדור הארץ", אמר אמאורי טריאו, אחד ממחברי המחקר. "אבל לפני שאנחנו יכולים לחקור כוכבי לכת, אנחנו חייבים להכיר את ה'שמש' שלהם. זה בסיסי".

 

הכוכב החדש רחוק 600 שנות אור מכדור הארץ והוא קטן מצדק, אך מסתו גדולה פי 85 מזו של צדק. "התגלית שלנו מראה כמה קטנים יכולים להיות כוכבים", אמר מחבר המחקר אלכסנדר בוטיצ'ה. "אם הוא היה נוצר עם מסה מעט יותר קטנה הוא היה הופך ל"ננס חום"", הסביר, כשהוא מתכוון לגוף תת-כוכבי שנוצר בתהליכים הדומים להיווצרות כוכב, אך בסופו של דבר מסתו לא מספיקה כדי להצית היתוך גרעיני של מימן.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הכוכב החדש, בהשוואה לשבתאי
מומלצים