שתף קטע נבחר

צילום: אוהד צויגנברג

המשטרה חוקרת את המופתי של ירושלים ואת קודמו בתפקיד

המשטרה ממשיכה לפעול בעקבות הפיגוע בהר הבית שבו נרצחו שני שוטרים. בצהריים עוכבו לחקירה המופתי של ירושלים מוחמד חוסיין וקודמו בתפקיד, עכרמה סברי. השר לביטחון הפנים גלעד ארדן הנחה את המשטרה לגלות אפס סובלנות לכל גילוי תמיכה בפיגוע ולכל הסתה לטרור

 

המופתי של ירושלים, מוחמד חוסיין, עוכב לחקירה (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
המופתי של ירושלים, מוחמד חוסיין, עוכב לחקירה(צילום: אוהד צויגנברג)

 

המשטרה ממשיכה בפעילות נרחבת בעקבות הפיגוע בהר הבית שבו נרצחו הבוקר (יום ו') שני שוטרים, רס"מ האיל סתאוי, בן 30 ממרר, ורס"מ כמיל שנאן, בן 22 מחורפיש. בצהריים עוכבו לחקירה המופתי של ירושלים מוחמד חוסיין וקודמו בתפקיד, עכרמה סברי (77) המשמש כיום כדרשן תפילות יום השישי במסגד אל-אקצה. המשטרה סגרה את מתחם ההר ומנעה את תפילות יום השישי בשל פעילותה במתחם.

 

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן הנחה את המשטרה לגלות אפס סובלנות לכל גילוי תמיכה בפיגוע ולכל הסתה לטרור ולמצות את הדין עם המסיתים. השר ארדן גם הנחה להפנות תשומת לב לגילויי תמיכה בפיגוע באום אל פחם, שממנה יצאו שלושת המחבלים. השוטרים מחפשים נשק ואמצעי לחימה בהר ובמהלך הפעילות עוכבו לחקירה כמה מאנשי הווקף המוסלמי.

 

עכרמה סברי היה המופתי של ירושלים בין השנים 1994 ל-2006 ופוטר על ידי הנשיא הפלסטיני אבו מאזן בשל דעותיו הקיצוניות, שלא התיישרו עם מדיניותה הרשמית של הרשות. הוא הביע בדרכים עקיפות לאורך השנים תמיכה בפיגועים נגד ישראל, ועל פי התבטאויותיו הפומביות ניתן להעריך שהוא קרוב בדעותיו לחמאס. הוא הקפיד להשתתף לפחות כמה פעמים באירועים לזכר מחבלים וביולי האחרון השתתף בסעודת איפטאר במזרח ירושלים שנערכה לכבוד משפחות צעירים הכלואים בישראל, בהם גם מחבלים שביצעו פיגועים. סברי מהלך לאורך שנים על הקו האפור שבין האסור למותר ונמצא תחת עינה הבוחנת של מערכת הביטחון הישראלית. אבו מאזן מינה את מוחמד חוסיין למחליפו של סברי ב-2006.

במרכז התמונה: עכרמה סברי, המופתי לשעבר. ארכיון  (צילום: עטא עוויסאת) (צילום: עטא עוויסאת)
במרכז התמונה: עכרמה סברי, המופתי לשעבר. ארכיון (צילום: עטא עוויסאת)

 

 
השר ארדן הורה להכביד יד על מסיתים ()
השר ארדן הורה להכביד יד על מסיתים
 

 

השוטרים שנרצחו בפיגוע בהר הבית ()
השוטרים שנרצחו בפיגוע בהר הבית
במקביל הוגש כתב אישום לבית המשפט המחוזי בירושלים נגד נהאד זרייר, תושב מזרח ירושלים בן 39, אחד ממנהיגי ארגון "שבאבא אל אקצה", הזרוע הדתית של תנועת החמאס בהר הבית. על פי כתב האישום, בשנים האחרונות שימשו פעילי הארגון גורם המרכזי באירועים האלימים בהר הבית, שכללו התבצרות במסגד אל אקצה ועימותים עם כוחות הביטחון והמבקרים.

 

במסגרת תפקידו הדריך זרייר את פעילי הארגון כיצד לנהוג במקרה שייעצרו. כמו כן הוא ניהל קבוצות וואטסאפ שתיעדו ביקורי אזרחים יהודים וחברי כנסת בהר הבית, הפיץ באמצעותם סרטונים המתעדים עימותים עם כוחות הביטחון, ועדכן על מעצרים של פעילים הארגון. זרייר מואשם במילוי תפקיד ניהולי בארגון טרור ונשיאת משרה בהתאחדות בלתי מותרת.

המחבלים מאום אל-פחם העלו פוסט מהר הבית שעות לפני הפיגוע ()
המחבלים מאום אל-פחם העלו פוסט מהר הבית שעות לפני הפיגוע

 

מפכ"ל המשטרה רב-ניצב רוני אלשיך שיבח את תפקוד השוטרים על הר הבית: "זה ללא ספק אירוע חמור ביותר ואנחנו עורכים טיפולים יסודיים על ההר, בראשם סריקה של כל המתחם כדי לוודא שאין עוד אמצעי לחימה ואמצעים נוספים. אני מקווה שאתם מבינים על מה מדובר, זה כנראה ייקח זמן. נעשה את זה בצורה מסודרת ויסודית".

 

בנוגע להכנסת הנשק, אמר המפכ"ל כי "לאורך שנים בכל ימי שישי נכנסים עשרות אלפי מתפללים, הם אינם עוברים בידוק בכניסה להר הבית כמו שמישהו עובר בידוק בכניסה לאתר מאובטח. זה לא דומה לכותל. אם מישהו מצליח להכניס נשק לכותל אז הוא עובר את מנגנוני הסינון והאבטחה ואם הוא הצליח לעבור את מה שהיה אמור לזהות אותו אז כמובן שזו תקלה. במקרה הזה, היות ואי אפשר להכניס 180 אלף איש לכניסה לתפילה דרך שערים כל כך מצומצמים אז ברור לחלוטין שהרבה יותר פשוט להכניס נשק להר הבית. לא צריך להכניס אותו הבוקר, אפשר להכניס אותו לפני שבועיים, לפני חודשיים, לפני חצי שנה, לפני שנה".

 

השר ארדן אמר בסמוך לזירה כי מדובר ב"אירוע חסר תקדים של שימוש בנשק חם בתוך שטח הר הבית. המחבלים חיללו את קדושת ההר", והסביר מדוע נסגר הר הבית בצעד חריג במיוחד. "חוליית מחבלים באופן מתוכנן, בשימוש בכלי נשק באופן חסר תקדים, ביצעה כאן פיגוע ירי שהיה מכוון כלפי כוחות המשטרה", תיאר ארדן. "השוטרים חתרו למגע בצורה מאוד מקצועית ומסורה סיכלו כאן פיגוע שהיה יכול להסתיים עם הרבה מאוד נפגעים ועם השלכות רחבות מאוד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
המופתי של ירושלים, מוחמד חוסיין, עוכב לחקירה
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים