שתף קטע נבחר

מחקר: מקור כוכבי הלכת מ"כדורי בוץ ענקיים"

לפי המחקר, שפורסם בכתב העת Science Advances, ייתכן כי גרגרי אבק קוסמי מלאים בקרח נמסו בימיה הראשונים של מערכת השמש בשל חום רדיואקטיבי, וכך יצרו מעין "גושים" של מים ואבק שהפכו לצעד הראשון בהקמת גופים פלנטריים גדולים יותר

 

 

מחקר שפורסם לאחרונה יכול לחולל מהפכה של ממש בהבנה של איך נוצרו כדור הארץ וכוכבי הלכת הנוספים במערכת השמש שלנו. בעוד מדענים לרוב מקבלים את התיאוריה כי כוכבי הלכת נוצרו מאסטרואידים סלעיים, חוקרים מאוניברסיטת קורטין באוסטרליה ומהמכון למדע פלנטרי באריזונה טוענים במחקר חדש כי מקורם של כוכבי הלכת הוא בעצם "כדורי בוץ ענקיים".

 

לפי המחקר, שפורסם בכתב העת Science Advances, ייתכן כי גרגרי אבק קוסמי מלאים בקרח נמסו בימיה הראשונים של מערכת השמש בשל חום רדיואקטיבי, וכך יצרו מעין "גושים" של מים ואבק שהפכו לצעד הראשון בהקמת גופים פלנטריים גדולים יותר.

 

מתוך המחקר (צילום: מתוך המחקר) (צילום: מתוך המחקר)
מתוך המחקר(צילום: מתוך המחקר)

 

באתר Science Alert דווח כי החוקרים ערכו סימולציות ממוחשבות כדי לנתח את תנועתם של גרגרי סלע ובוץ באסטרואידים המורכבים סלעים כונדריטיים-פחמניים, שהם למעשה מטאוריטים עשויים סלע ראשוני רווי פחמן. אסטרואידים המורכבים מחומר זה נחשבים לאבני הבניין של כוכבי לכת ארציים, כמו כדור הארץ.

 

בעוד שלעצמים הללו היה כנראה קרח בנקבוביות והם היו יכולים לאסוף ולהרים אליהם גרגרי אבק עדינים, החוקרים ציינו כי כמעט לא היו תהליכים שהיו גורמים לחומר כולו להתקשות ולהפוך לאבן לאחר שהקרח נמס. "מכך שייתכן שמדובר בבוץ, ולא בסלע", טענו החוקרים.

 

הסימולציות שנערכו במסגרת המחקר תאמו את התיאוריה החדשה, והראו כי רבים מהאסטרואידים שככל הנראה הובילו מים וחומרים אורגניים לכוכבי הלכת הראשוניים כנראה לא היו עשויים סלע מוצק, בניגוד לתיאוריה הרווחת עד כה. נוסף לכך, הבוץ היה גם עוזר למתן את הטמפרטורה בגושי המים וגרגרי האבק.

 

לדברי החוקרים, לממצאים החדשים יש השלכות על ההבנה בנוגע להיווצרותו של כדור הארץ לפני 4.6 מיליארד שנים, והם אף יוכלו לעזור בחיפוש אחר כוכבי לכת אחרים לחיות בהם.

 

למחקר המלא: http://advances.sciencemag.org/content/3/7/e1602514

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים