שתף קטע נבחר

חשש למהומות בהר הבית בשישי: "נגיע בכל מחיר"

זעם בקרב ערביי ישראל בעקבות הפרסום על כך שהמשטרה תנסה למנוע ביום שישי הגעת מתפללים מהמשולש, מהגליל ומהנגב להר הבית. תושב ואדי ערה: "מסגד אל אקצה הוא קו אדום, כל פגיעה בו תוביל למאבק שלא ייפסק". איסמעיל הנייה קרא לצאת להפגין: "להתנגד לטרור הציוני"

 

זעם רב התעורר אתמול (ד') בקרב ערביי ישראל בעקבות הפרסום על כך שמתגבשת המלצה למנוע ביום שישי את הגעת המתפללים מהמשולש, מהגליל ומהנגב למסגד אל אקצה. אזרחים רבים אמרו כי הצעדים הללו לא יעזרו למשטרה והם יגיעו בכל מחיר להר. חלקם אמרו כי הם מוכנים לעלות לירושלים גם כמה ימים קודם.

 

מוחמד מסארוה, תושב ואדי ערה, אמר: "מניעת המתפללים מלהגיע למסגד אל-אקצא זה צעד טיפשי שיוביל לפיצוץ ברחוב הערבי. זו זכות שאין ויכוח עליה, מסגד אל אקצה הוא שלנו ולא נוותר עליו".

מתפללים בשער האריות (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מתפללים בשער האריות(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

הוא הוסיף: "ככל הנראה ממשלת ישראל תמשיך בהתעקשות הטיפשית שלה. היא לא מבינה שמסגד אל אקצה הוא קו אדום וכל פגיעה בו תוביל למאבק שלא ייפסק". מהא טהא מהצפון הזהירה: "הצעדים של המשטרה יכולים לגרום לפיצוץ קשה. שלא יפגעו בנו, אחרת תהיה אינתיפאדה והממשלה תהיה אחראית על כל התוצאות".

 

עאישה, תושבת רמלה אמרה ל-ynet: "אני אומרת לראש הממשלה – עדיף למדינה להרגיע את הרוחות ולא להבעיר את העניינים. הממשלה שמה את ידיה על מקום מאוד רגיש, המצב הקיים יבעיר את המוסלמים בתוך המדינה ואני מאמינה שגם מחוץ למדינה".

עימותים עם כוחות הביטחון, היום ()
עימותים עם כוחות הביטחון, היום

היא הוסיפה: "ביום שישי ניסע למסגד אל אקצה. חובה על כל מוסלמי להיות שם, במיוחד בגלל המתיחות כדי להשמיע את זעקתנו. אם הממשלה רואה בעצמה מדינה דמוקרטית אז אין לה את הזכות למנוע אותנו מלהגיע למסגד שלנו. לפי מה שאני רואה אנחנו נמצאים בשלטון. בכל מקרה אם המשטרה תעצור אותנו אנחנו נתפלל באמצע הכביש".

 

הווקף מצפים לכמות גדולה מאוד של ערביי ישראל שיגיעו מהצפון ומהדרום להשתתף בתפילות ההמוניות ביום שישי. עם זאת מתגבשת המלצה של גורמי הביטחון, שלפיה יש למנוע מערביי ישראל להשתתף בתפילה ההמונית.

 

מוקדם יותר הווקף הודיע כי כל המסגדים בירושלים יהיו סגורים ביום שישי, במטרה להביא כמות גדולה ככל האפשר של פלסטינים ממזרח ירושלים שיגיעו לעיר העתיקה. כל זאת כדי להגביר את הסיכוי לעימותים בין המתפללים לכוחות הביטחון עם סיום התפילות.

 

ראש הלשכה המדינית של חמאס, איסמעיל הנייה, קרא לפלסטינים ולבני האומה הערבית והאיסלאמית לצאת בהמוניהם ביום שישי הקרוב ולהתנגד בכל הכוח "לפשע הכיבוש של אל אקצה ובידודו", כדבריו. כמו כן, הנייה ציין כי מסגד אל אקצה נתון תחת סכנה ממשית שפוגעת בקדושתו ובמעמדו, וקרא למדינות הערביות והמוסלמיות לשאת באחריותן ולכנס פסגה דחופה בעניין, וכן להתנגד בדחיפות ל"טרור הציוני והתוקפנות על אל אקצה". דברים אלה של הנייה מגיעים לאחר שבארגון חמאס קראו לתושבי הגדה לצאת בצעדות מחאה נגד פעילות ישראל במסגד אל אקצה וברחבת הר הבית. 

 

בימים האחרונים החריפה המתיחות סביב הצבת גלאי המתכות בשער האריות ובשער המג'לס (המועצה) בעקבות הפיגוע ביום שישי בהר הבית שבו נרצחו שני שוטרים. ראשי הווקף כבר הודיעו שהם מתנגדים להצבת המגנומטרים. "זו הפרה בוטה של הסטטוס קוו, ירדן צריכה להגיד שהיא מבטלת את כל ההסכמים עם ממשלת ישראל", אמר פחרי אבו דיאב, פעיל מרכזי בכפר סילוואן שבמזרח ירושלים.

 

ברשתות הערביות הופץ היום תיעוד מהמהומות במתחם, שבו נראה בין היתר עימות אלים בין לוחם מג"ב לאחד המפגינים המוסלמים במקום. מהמשטרה נמסר: "מדובר באירוע שהתרחש במהלך הפרות סדר אלימות שהתרחשו בירושלים, שבמהלכם נדרש חשוד שעוכב לבדיקה לאחר שחילק מנשרים למוסלמים סמוך למבוא שער האריות. החשוד קרא קריאות במקום והוביל להתגודדות וליבוי של הפרות סדר שכללו, בין היתר, גם ידויי אבנים לעבר השוטרים. עם זאת, נסיבות האירוע יבדקו ובמידת הצורך יופנו ביוזמתנו לטיפול הגורמים המוסמכים לכך".

 

במהלך היום התקיימו הפרות סדר בכמה מוקדים באזור ירושלים. במחנה הפליטים שועפט יידו אבנים לעבר כוחות הביטחון. אדם אחד רעול פנים נעצר לאחר שהשליך בקבוק תבערה שהתנפץ על הרצפה.

עימותים עם כוחות הביטחון באזור קבר רחל (צילום: AP) (צילום: AP)
עימותים עם כוחות הביטחון באזור קבר רחל(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

גלאי מתכות בכניסה להר הבית. מחפשים אפשרויות לפיוס (צילום: מתי עמר/TPS) (צילום: מתי עמר/TPS)
גלאי מתכות בכניסה להר הבית. מחפשים אפשרויות לפיוס(צילום: מתי עמר/TPS)

סמוך למעבר קלנדיה התקהלו עשרות אנשים שיידו אבנים לעבר השוטרים והם פוזרו בעזרת אמצעים לפיזור הפגנות. גם באזור קבר רחל היו עשרות בני אדם שיידו אבנים, שניים מהמתפרעים נעצרו.

 

מוקדם יותר פורסם ב-ynet כי ישראל מנהלת מגעים אינטנסיביים עם ירדן במטרה להביא לסיום המשבר במתחם הר הבית לפני יום שישי. על פי גורמים שונים, ההצעות שעולות הן בדיקה אלקטרונית סלקטיבית של הנכנסים למתחם לפי קריטריון של גיל או מגדר – וכך לדוגמא גברים מגיל מסוים לא יבדקו במגנומטר ואילו צעירים יותר כן ו/או נשים (וילדים עד גיל מסוים) שלא יצטרכו להיבדק.

 

אפשרות אחרת שנבדקת היא שהבדיקה במכשירי המגנומטר תיעשה על ידי גורמים בינלאומיים או בהשתתפותם. אפשרות נוספת שעלתה, על פי אחד המקורות, היא שתיבחן האפשרות להסיר את מכשירי המגנומטר בתמורה לחזרה למתווה הצבת מצלמות בתוך מתחם ההר.


פורסם לראשונה 19/07/2017 22:31

 

אלישע בן קימון וליעד אוסמו השתתפו בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מתפללים סמוך להר הבית
צילום: רויטרס
מומלצים