שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צילום: דובר צה"ל, יאיר שגיא

  חדר לחלמיש ורצח סב ושני ילדיו: 14 דקות של טרור

  פיגוע בליל שבת: המחבל מכפר קובאר פרסם צוואה בפייסבוק - ו-100 דקות לאחר מכן רצח משפחה. הוא נשא תיק עם ארנק וספר קוראן, ולפני שקפץ מעבר לגדר "טיהר" עצמו באמצעות התזת מים על גופו מבקבוק. נתניהו: "פעולת טרור שביצעה חיית אדם, מוסתת בשנאה תהומית"

  פרטים חדשים על הפיגוע בחלמיש בליל שבת: שעה ו-40 דקות חלפו מהרגע שהמחבל מכפר קובר פרסם את הפוסט לקראת צאתו לפיגוע, ועד שחדר ליישוב ורצח סב ושני ילדיו. בצה"ל מעריכים כי המחבל עומר אל-עבד כתב את הפוסט עם צאתו מהכפר לעבר ההתנחלות הסמוכה לרמאללה, מרחק של כ-2.5 ק"מ. ראש הממשלה בנימין נתניהו כינה את הפיגוע "פעולת טרור שביצעה חיית אדם, מוסתת בשנאה תהומית. כוחות הביטחון עושים ככל יכולתם על מנת לשמור על הביטחון, וינקטו את כל האמצעים הדרושים לשם כך".

   

  המחבל נשא עימו תיק שבו היה ארנק וספר קוראן, ובטרם קפץ מעבר לגדר "טיהר" עצמו באמצעות התזת מים על גופו מבקבוק שהיה איתו. זאת כחלק מהביטוי הדתי-קיצוני למעשהו, ועקב העובדה שלא חשב שייצא בחיים מהפיגוע.

   

  הכוחות מטילים כתר וצופים על בית המחבל    (צילום: דובר צה"ל)

  הכוחות מטילים כתר וצופים על בית המחבל    (צילום: דובר צה"ל)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  שער הכניסה לחלמיש, הערב (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
  שער הכניסה לחלמיש, הערב(צילום: עידו ארז)

  כוח צה"ל באזור הכפר קובאר (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
  כוח צה"ל באזור הכפר קובאר(צילום: דובר צה"ל)

   (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
  (צילום: דובר צה"ל)

  תצפית על בית המחבל בכפר קובר (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
  תצפית על בית המחבל בכפר קובר(צילום: דובר צה"ל)

  תצפית על מרחב היישוב חלמיש (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
  תצפית על מרחב היישוב חלמיש(צילום: דובר צה"ל)

  דובר צה"ל, תא"ל רונן מנליס, אישר אחר הצהריים את הפרסום הבוקר ב-ynet לגבי ממצאי התחקיר הראשוני, לפיהם חציית הגדר ההיקפית של הישוב על ידי המחבל הפעילה התרעה אלקטרונית. "כמו בכל היישובים באיו"ש מערכת זו מחוברת לגורמי האבטחה האזרחיים ביישוב, ואנו בוחנים כעת את סדר הפעולות שבוצע בעקבות ההתרעה הזו. נלמד מהאירוע הזה ונתחקר אותו".

   

  לדבריו, המחבל שהה ביישוב 14-15 דקות מהרגע שחצה את הגדר ועד לרגע שנורה בכדור אחד על ידי ע', הלוחם שגר ממול לבית המשפחה, ששמע את הצעקות וירה לעבר המחבל. לאחר מכן הלוחם נכנס לבית וטיפל בנפגעים. "הייתי בבית הבוקר והתמונות שפורסמו מצמצמות את המראות הקשים - זו זוועה, הבית שטוף דם ושנאה", הוסיף תא"ל מנליס.

  זירת הפיגוע בחלמיש (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
  זירת הפיגוע בחלמיש(צילום: דובר צה"ל)
   

  ביום שאחרי הפיגוע הרצחני בחלמיש מתחו דוברי היישוב ביקורת על מערכת הביטחון, לאחר שההתרעה האלקטרונית לא הובילה לסיכול הפיגוע. "אנחנו לא יודעים מה הייתה הבעיה. הדברים מתוחקרים. היו החלטות לביצוע - ולא בוצעו. דברים תוקצבו - ולא בוצעו", אמרו דוברי חלמיש, ויקטור וקנין ואופיר שטנבאום.

   

  "היום היו פה שר הביטחון והרמטכ"ל. הם יודעים איפה היו הכשלים. אנחנו יודעים מה עלינו לעשות ואנחנו נעשה את זה. נדרוש ונגיע למצב שהביטחון חוזר לפה, לנו ולילדים שלנו", הוסיפו הדוברים.

  הערכת מצב אחרי ביקור בזירת הפיגוע בחלמיש (צילום: דנה שרגא, משרד הביטחון) (צילום: דנה שרגא, משרד הביטחון)
  הערכת מצב אחרי ביקור בזירת הפיגוע בחלמיש(צילום: דנה שרגא, משרד הביטחון)
   

  המחבל אל-עבד הועבר לידי כוחות הביטחון אחרי ששוחרר מבית החולים בילינסון. מנליס אמר כי מחקירה ראשונית של המחבל נראה שהוא פעל לבדו, והחליט לבצע פיגוע בשבוע האחרון בעקבות אירועי הר הבית. אז גם קנה את הסכין.

   

  "אנו מזהים מגמה שלילית שבכל יום נוספים לה מסיתים ומפגעים ואנחנו במאמץ גדול למנוע הידרדרות, כולל מול רצועת עזה, כי ישנה אפשרות שארגוני הטרור ינסו כעת להוציא משם פיגוע. כוחות התגבור באיו"ש יופעלו שם גם בשבועות הקרובים וייתכן שאף מעבר לכך", אמר דובר צה"ל.

  המחבל עומר אל-עבד ()
  המחבל עומר אל-עבד
    

  "יש התפרצות שמתרחבת וצוברת תאוצה", הבהיר תא"ל מנליס. "6,000 המפגינים אתמול באיו"ש הם הרבה יותר מ-2,500 שהפגינו ביום השיא של אירועי שביתת האסירים. יש במגמה הזו אלמנטים דתיים שלא זיהינו בעבר והכל תחת קונצנזוס של העולם הערבי ותמיכת הרחוב הפלסטיני במפגע אתמול".

   

  מנליס ציין כי הצבא ימשיך להפריד בין הטרור לאוכלוסייה ולא ישלול עבודה בישראל למחזיקי היתרים פלסטינים, למרות ההסלמה האחרונה. "יש להבין כי לראשונה מאז 1969 לא התפללו בהר הבית ביום שישי, ובעולם הערבי זה נתפס כאירוע שלא ניתן לעבור עליו לסדר היום. אנו לומדים את הפרקטיקה של הכרזת אבו מאזן לגבי הפסקת היחסים עם ישראל ואנו נערכים גם לאירועי תג מחיר בעקבות הפיגוע אם כי עד כה לא זיהינו אירוע שכזה".

   

  אל-עבד הצליח לבצע את הפיגוע למרות שבצמוד לחלמיש נמצאת פלוגה שלמה של צה"ל שאחראית על הגזרה. בעקבות הפיגוע נפרסו היום כוחות תגבור של ארבעה גדודים, בעיקר בגזרות רמאללה, חברון וגוש עציון. ראש הממשלה בנימין נתניהו קיבל עדכונים על הפעילות בשטח, כולל בכפר של המחבל. נתניהו קבע למחר דיון ביטחוני.

   

  איתמר אייכנר השתתף בהכנת הידיעה
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים