שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ליברמן על החלטת אבו מאזן להפסיק את התיאום הביטחוני: "לא ירצו? שלא ימשיכו. נסתדר"; על המחבל מחלמיש: "להטיל עונש מוות"
  שר הביטחון הביע תמיכה בהטלת עונש מוות על המחבל שרצח את משפחת סלומון בחלמיש. בריאיון לאולפן ynet אמר ליברמן כי הוא פועל לעצור מנהלית את שייח ראאד סלאח, ש"מסית ומפזר שקרים לגבי הר הבית". בנוסף תקף את נשיא הרשות: "סירובו לגנות את הפיגוע מקומם"

   

  שר הביטחון ליברמן, הבוקר    (צילום: אלי סגל)

  שר הביטחון ליברמן, הבוקר    (צילום: אלי סגל)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  שר הביטחון אביגדור ליברמן התראיין הבוקר (יום א') לאולפן ynet, התייחס לקריאות לגזור עונש מוות על המחבל שביצע את הפיגוע בחלמיש ואמר כי "במקרה כזה קיצוני אכן יש מקום להטיל עונש מוות וזה בסמכותו של בית הדין הצבאי ביהודה ושומרון".

   

  כשנשאל לגבי טענות תושבים בחלמיש כי היה כשל בגדר ובדיאלוג עם צה"ל, השיב ליברמן: "אני כרגע לא חושב שנכון להיכנס לדין ודברים ולהאשמות, בטח לא מעל גלי האתר". הוא הוסיף כי "הגדר האינדיקטיבית עבדה, וכשנשלח אותו סייר, אחרי שבמוקד קלטו שיש חדירה, אז לצערי הגיע סייר וכנראה פספס בכמה דקות או לא ראה שום פגיעה בגדר כי המחבל קפץ מעליה. התחקיר עדיין לא הסתיים, אבל אני חושב שאין מקום להאשמות, בטח לא בעיתוי כזה".  

  ליברמן והרמטכ"ל איזנקוט בבית בחלמיש, אחרי הפיגוע (צילום: אריאל חרמוני/משרד הביטחון) (צילום: אריאל חרמוני/משרד הביטחון)
  ליברמן והרמטכ"ל איזנקוט בבית בחלמיש, אחרי הפיגוע(צילום: אריאל חרמוני/משרד הביטחון)
   

  קורבנות הפיגוע בחלמיש בסוף השבוע ()
  קורבנות הפיגוע בחלמיש בסוף השבוע

  הבית של משפחת סלומון (צילום: TPS) (צילום: TPS)
  הבית של משפחת סלומון(צילום: TPS)
   

  איזה עונש אתה רוצה להטיל על המחבלים?

  "קודם כול אנחנו רוצים להרוס את ביתו של המחבל, שזה ללא ספק, אחרי הרבה מאוד שנים, מתברר ככלי אפקטיבי ביותר. אנחנו נשלול מכל החמולה כל היתרי כניסה לירושלים, כל היתרי כניסה לישראל, כל היתרי עבודה בישראל".

   

  על הקריאות של שרים להטיל עונש מוות אמר ליברמן: "אני תמכתי מאוד, גם הגשתי בזמנו הצעת חוק שלא התקבלה. לצערי הקואליציה התנגדה והפילה את הצעת החוק. גם בדיונים אחר כך כשר הביטחון הבאתי את ההצעה הזאת, ולצערי היא נדחתה. במקרה הזה לא צריך הצעת חוק, החוק קיים כי מדובר במחבל תושב יהודה ושומרון ובית דין צבאי רשאי להטיל עונש מוות".

   

  "יש הסתה ממוסדת שיוצאת מישראל"

  בנושא השארת המגנומטרים בכניסה להר הבית אמר ליברמן: "ישיבות קבינט מוגדרות כישיבות סודיות, ובכל סוגיית הביטחון זה לא נכון - בטח ובטח כשרים חברים בקבינט - שנדון על זה בתקשורת. התקבלו שורה של החלטות, לא מדובר על החלטה אחת ולא שתיים, וכרגע המשימה היא קודם כול להחזיר את הביטחון והשקט גם בירושלים וגם ביהודה ושומרון".  

   

  ליברמן קרא גם להילחם במי שהוא מגדיר כמסיתים. "מצד אחד יש הסתה פרועה ברשתות", אמר שר הביטחון, "מצד שני, וזה דבר יותר בעייתי ומסוכן, יש הסתה ממוסדת שהיא יוצאת קודם כול פה ממדינת ישראל, משייח ראאד סלאח ומחברי הכנסת הערבים. אם אני צריך להגדיר מי המסיתים - חמאס, הרשות הפלסטינית, חברי הכנסת הישראלים, השייח ראאד סלאח. ללא ספק לפני חמאס והג'יהאד האיסלאמי זה ח"כים ערבים, אלו הנמנים עם בל"ד ושייח ראאד סלאח, וצריך לחשוב איך מוציאים את תנועת בל"ד מחוץ לחוק.

   

  "לגבי ראאד סלאח, זה קריטי לעצור אותו, ואני משתדל כרגע לקבל אפשרות לעצור אותו בצו מעצר מנהלי כי הוא ממש מכוון ומסית ומפזר שקרים לגבי הר הבית, לגבי אל-אקצה וכוונות לפגוע".

   

  המגנומטרים בהר הבית. "להחזיר את הביטחון והשקט" (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  המגנומטרים בהר הבית. "להחזיר את הביטחון והשקט"(צילום: EPA)

  שייח ראאד סלאח. "זה קריטי לעצור אותו" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  שייח ראאד סלאח. "זה קריטי לעצור אותו"(צילום: AFP)

   

  ראש הממשלה בנימין נתניהו, הבוקר    (צילום: בראל אפרים)

  ראש הממשלה בנימין נתניהו, הבוקר    (צילום: בראל אפרים)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  על האיום של יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן לנתק קשר עם ישראל אמר ליברמן: "זו החלטה שלהם. זה לא שהתיאום הביטחוני זה צורך ישראלי. לפני הצרכים שלנו זה צורך של הפלסטינים, ולכן אם הם ירצו הם ימשיכו, אם לא ירצו לא ימשיכו בתיאום, זו החלטה שלהם. לא מתכוונים לרדוף אחריהם או לנקוט עמדה, נסתדר גם ככה וגם ככה. מה שמקומם זה סירובו של אבו מאזן לגנות את הרצח הנתעב. משפחה יושבת בבית לסעודת שבת, מתכוננת לחגוג הולדת לנכד, ובא רוצח נתעב ורוצח משפחה שלמה, הורס משפחה שלמה, ואבו מאזן מסרב לגנות כמו שסירב לגנות את הרצח של שוטרת מג"ב הדס מלכא.

   

  "לכן גם פה, כל אותם אנשים נאיביים שרואים בו כמעט לוחם חופש, כמעט מועמד לפרס נובל לשלום, צריך להבין שהוא לא פרטנר, הוא לא מחפש שלום, הוא מחפש להתיש אותנו, לפורר אותנו מבפנים, לפגוע במדינת ישראל, במעמד שלה בזירה הבינלאומית. ראינו את ההצעות שהוא הוביל רק לאחרונה באונסק"ו. כל מיני החלטות אבסורדיות נגד מדינת ישראל, נגד המורשת היהודית. וגם את זה צריך לקחת בחשבון".

   

  ליברמן הוסיף ואמר כי "גם עם ירדן וגם עם מצרים יש לנו קשרים דיפלומטיים ובאותם צינורות דיפלומטיים אנחנו בהחלט מנהלים איתם דיאלוג, כל מה שיש לנו לומר אנחנו אומרים".

   

  הפלסטינים: התיאום הביטחוני עם ישראל הופסק

  גורם ביטחוני פלסטיני אמר הבוקר ל-ynet כי כי הניהול היומיומי בכל הנוגע לתיאום ביטחוני בין ישראל לרשות הפלסטינית הופסק. עם זאת הדגיש הגורם: "במקרה ביטחוני דחוף שאינו שגרתי יימשך הדיאלוג עם הצד הישראלי כפי שנעשה גם בעבר. אין הפסקה מוחלטת של התיאום". הגורם הבהיר כי אם ייפתר משבר הר הבית - יחודש התיאום הביטחוני בהדרגה עד שישוב למצבו הרגיל והמלא טרם המשבר. עם זאת, עד כה לא תוכננה פגישת תיאום ביטחוני שבוטלה.

   

  התיאום הביטחוני כולל פגישות ושיחות יומיות בין צה"ל ומערכת הביטחון ביהודה ושומרון למנגנוני הביטחון הפלסטיניים, כדי למנוע פיגועים ולעצור חוליות טרור, לאתר תשתיות טרור וכן לסייע לישראלים שנכנסו בשוגג או בכוונה לשטחי A. התיאום נועד גם לצורך תיאום כניסות של חלק מהפעילות המבצעית של צה"ל בשטח A, לתאם תנועות של המשטרה הפלסטינית בין ערי הגדה וכפריה, לתאם טיפול בהפרות סדר על ידי המנגנונים בערי הרשות וכדומה.

   

  החלטתו של אבו מאזן התקבלה על רקע המתיחות בהר הבית. הנשיא הפלסטיני הכריז על הקפאת כל היחסים עם ישראל, "בכל הדרגים, עד שישראל תתחייב לבטל את כל צעדיה נגד העם הפלסטיני בכלל ונגד העיר ירושלים ומסגד אל-אקצה בפרט. כמו כן, על ישראל להתחייב לשמור על המעמד ההיסטורי והמשפטי באל-אקצה".

  יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן. "הוא רוצה להתיש אותנו" ()
  יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן. "הוא רוצה להתיש אותנו"

  אבו מאזן הבהיר כי הוא מתנגד לצעדי הבידוק החדשים בשערי הכניסה להר הבית: "אנו מסרבים למגנומטרים שכן הם צעדים מדיניים בכסות ביטחונית-דמיונית, שכל מטרתם להשתלט על מסגד אל-אקצה ולברוח מתהליך השלום, להפוך את הסכסוך ממדיני לדתי ולחלק את המסגד על בסיס זמן ומקום".

   

  ואולם בכיר פלסטיני הגיב בשיחה עם ynet על הכרזת ניתוק היחסים עם ישראל ואמר: "לא צופה שהתיאום הביטחוני ייפסק. המצב בגדה על סף פיצוץ, ואבו מאזן דיבר פנימה לתוך החברה הפלסטינית כדי לשחרר קיטור. יש הסתה פרועה בימים האחרונים נגד הרשות הפלסטינית בצורה חריגה מאוד ולא רגילה. אבו מאזן היה חייב להרגיע את הציבור הפלסטיני כי אנשים כבר מדברים בחופשיות ברחובות נגדו ונגד הרשות הפלסטינית. ישראל חייבת להרגיע את המצב על ידי הורדת המגנומטרים משערי אל-אקצה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים