שתף קטע נבחר

חמאס במפגן כוח בעזה: קורא ליום זעם נוסף בשישי

מנגנוני הביטחון הכפופים לחמאס ברצועה ערכו מפגן צבאי על רקע המשבר בהר הבית: "ישראל מנסה לרמות את הפלסטינים באמצעות הסרת המגנומטרים והצבת מצלמות באל-אקצה". הארגון קרא לפעיליו בגדה להתעמת עם כוחות הביטחון הישראלים לאחר תפילות הצהריים ביום שישי

 

המפגן הצבאי של חמאס ברצועה, היום (צילום: AP) (צילום: AP)
המפגן הצבאי של חמאס ברצועה, היום(צילום: AP)

פרשת המגנומטרים: מנגנוני הביטחון ברצועת עזה הכפופים לחמאס ארגנו היום (ד') מפגן צבאי בעזה "כאות הזדהות עם מסגד אל-אקצה ובמחאה על הפגיעות הישראליות בו". המפגן, שבו השתתפו נציגים מכל מנגנוני הביטחון, יצא מכיכר א-סראיא לעבר רחבת מטה המועצה המחוקקת (הפרלמנט הפלסטיני). כמו כן קרא חמאס לפעיליו לצאת גם בתהלוכות ביום שישי, עם סיום תפילות הצהריים, ולהגיע לנקודות החיכוך עם כוחות הביטחון הישראלים.

 

מפכ"ל המשטרה ברצועה, תייסיר אל-בטש, אמר כי "משרד הפנים ארגן את הצעדה, שבה משתתפים הפעילים הזוטרים ועד הדרגות הגבוהות ביותר, על מנת להזדהות עם העיר ירושלים ומסגד אל-אקצה. ישראל הציבה לעצמה תוכנית להשתלט על אל-אקצה ולהקים על שטחו את בית המקדש, אך אנו מזכירים לה שאל-אקצה הוא ליבו הפועם של כל מוסלמי וערבי". 

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

סגן יו"ר המועצה המחוקקת הפלסטינית ובכיר חמאס, אחמד בחר, השתתף גם הוא במפגן וטען: "ישראל מנסה לרמות את העם הפלסטיני באמצעות הסרת המגנומטרים והצבת מצלמות. ההתנגדות הפלסטינית תמשיך להיות חוד החנית בהגנה על הסוגיה הפלסטינית ומסגד אל-אקצה". הוא קרא לפעילים הפלסטינים להמשיך להיאבק בצעדי ישראל ופנה למדינות ערב בקריאה לתמוך במאבק.

 

על רקע משבר הר הבית נמשכת גם המתיחות בין ישראל לטורקיה. בנאום שנשא הנשיא רג'פ טאיפ ארדואן הוא טען שאין די בהסרת המגנומטרים בשערי הכניסה למסגד אל-אקצה. "הסרת גלאי המתכות על ידי ישראל במסגד, שכה פגעו במוסלמים, הייתה צעד נכון - אבל הוא לא מספיק", אמר. "ישראל מרוויחה מחולשתם של המוסלמים ומבצעת פעולות לא חוקיות בירושלים. לא נשתוק על אל-אקצה". 

 

מתפללים מחוץ לאל-אקצה, היום:

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

מוקדם יותר קבע בית הדין הגבוה לצדק של האיחוד האירופי כי חמאס לא יוסר מרשימת ארגוני הטרור לשנים 2014-2010. בכך קיבל בית הדין את הטענה של נציבות האיחוד האירופי,

שערערה על החלטה קודמת של בית הדין האירופי מלפני שלוש שנים - אשר קבעה כי יש להסיר את חמאס מהרשימה השחורה. האיחוד האירופי מגדיר את חמאס כארגון טרור, וככזה מוטלות עליו סנקציות: חשבונותיו מוקפאים ופעיליו אינם רשאים להיכנס לתחומי האיחוד.  

 

שגריר האיחוד האירופי בישראל, לארס פאבורג אנדרסן, בירך על ההחלטה ואמר: "אנו מברכים על כך שבית הדין האירופי הגבוה לצדק קיבל את הערר ודחה את הפסיקה הקודמת של בית הדין הכללי בנוגע לרישום חמאס כארגון טרור. בית הדין הגבוה מאשר כעת את החוקיות של הרישום. ההחלטה אינה נוגעת לרישום של ארגוני הטרור לשנים 2017-2015, שהחמאס כלול בהם. האיחוד האירופי ממשיך לראות בחמאס ארגון טרור".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים