שתף קטע נבחר

המתפללים המוסלמים ישובו להר הבית; המשטרה: "אל תנסו אותנו"

לאחר שישראל הסירה את כל אמצעי האבטחה הודיע המופתי של ירושלים כי המצב חזר לקדמותו וקרא למתפללים מוסלמים להגיע למסגד בשעה 16:00. מפקד מחוז ירושלים הזהיר מהתפרעויות: "אנחנו יודעים להגיב באופן חד"

 

 

המופתי של ירושלים מוחמד חוסיין הודיע הבוקר (יום ה') כי מוסלמים יכולים לשוב ולהתפלל במתחם הר הבית, זאת לאחר שהלילה ישראל הסירה את כל אמצעי הביטחון שהוצבו במקום בעקבות הפיגוע שאירע לפני כשבועיים ובו נרצחו שני שוטרים. "המצב חזר למה שהיה", אמר המופתי. "חוזרים להתפלל באל-אקצה".

 

ההחלטה התקבלה בתום ישיבה שקיימו הבוקר מנהיגים מוסלמים ואנשי ווקף בלשכתו של נשיא הרשות הפלסטינית אבו מאזן. הווקף קרא למתפללים להגיע למסגד בשעה 16:00 לתפילת אחר הצהריים.

 

מפקד מחוז ירושלים ניצב יורם הלוי הזהיר מהתפרעויות ואמר: "אל תנסו אותנו, אל תעמידו אותנו במבחן כי אנחנו יודעים להגיב באופן חד ונמרץ. אנחנו אנשי מדים, אנשי ביצוע, ככל שהדרג המדיני ינחה אותנו בציר המבצעי אנחנו נבצע. יש לנו את דעתנו ואנחנו משמיעים אותה. בשורה התחתונה - מה שהדרג המדיני מחליט אנחנו ביצענו, מבצעים עכשיו ונבצע בעתיד.

 

"תהיה בדיקה של כל אדם חשוד שיכול להפר את הסדר או לפגוע. הוא ייעצר בשער וייבדק. נמשיך להיות שם לנהל את שגרת החיים מתוך ידיעה ברורה שיהיו כאלה שינצלו את המעמד הזה לחגוג". 

 

 

אבו מאזן אמר כי "הרשות הפלסטינית פועלת בתיאום עם מצרים, ירדן, סעודיה ומרוקו בכל הנוגע לסוגיית ירושלים", ומנהיג חמאס איסמאעיל הנייה אמר כי הוא "מברך את תושבי ירושלים על עמידתם האיתנה מול האויב. מה שקרה הוא פרק של כבוד מתוך פרקי הניצחון ותחילת תבוסתה של ישראל. ירושלים היא שטח ערבי ואיסלאמי ותישאר כך. לא נסכים לפצל אותה. העין הפקוחה תישאר על ירושלים ולא נרשה לכובשים לטנף את אל-אקצה שלנו".

 

דובר ממשלת ירדן ושר ההסברה הירדני, מוחמד אל-מומני, אמר כי החזרה של ישראל "מהצעדים הלא מקובלים שלה סביב מסגד אל-אקצה" הוא מהלך בסיסי שלא היה מנוס ממנו כדי להרגיע את המצב בשטחים ובעיקר בירושלים. "לישראל ככוח כובש אין זכות לכפות צעדים שעלולים לשנות את הסטטוס קוו הזה", הוסיף. הוא הביע הערכה לתפקידם המשמעותי של תושבי ירושלים והשומרים במסגד אל-אקצה, שבלמו את הצעדים הישראליים האחרונים.

 

עם זאת ציין אל-מומני שיש להיות מחויבים לשמירה על הסטטוס קוו כדי ליצור בסיס לאופק מדיני לפתרון הסכסוך על בסיסי ההחלטות של הקהילה הבינלאומית ויוזמת השלום הערבית. הוא הביע תקווה שתפילת יום השישי מחר תתקיים כסדרה ושהעניינים יחזרו לקדמותם ללא התגרויות או מכשולים.

 

בינתיים מתנהל קרב קרדיטים בין מדינות ערב על חלקן בפתרון המשבר. יורש העצר של אבו דאבי, השייח מוחמד בן זאיד, בירך את מלך סעודיה על מאמציו ש"גרמו להסרת ההגבלות של ישראל על הכניסה למסגד אל-אקצא". בהודעתו הוא אמר: "המאמצים האלה מדגישים את האחריות ההיסטורית ואת התפקיד המרכזי של סעודיה ואת מאמצה הבלתי נאלה למען האסלאם והמוסלמים, ואת שקידתה המתמדת והמתמשכת לשמור על המעמד של מסגד אל-אקצא, כיוון התפילה הראשון והמקום השלישי בחשיבותו לאסלאם".

 

לזה הוא הוסיף: "על הקהילה הבינלאומית מוטלת האחריות לשים קץ לכיבוש הישראלי ויש צורך לחזור שוב ולאמץ באופן מלא את יוזמת השלום הערבית".

המתפללים המוסלמים חוזרים להר (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
המתפללים המוסלמים חוזרים להר(צילום: רויטרס)

המשטרה פירקה הלילה את "גשרי המצלמות" ואת הגדרות שהוצבו בכניסות להר הבית היכן שהיו המגנומטרים, שגם הם פורקו מוקדם יותר השבוע. גשר המצלמות פורק לאחר שהמצלמות הוסרו ממנו כבר ביום שלישי בעקבות החלטת הקבינט המדיני-ביטחוני. לאחר הפירוק חגגו עשרות צעירים במזרח ירושלים והתושבים המוסלמים חילקו ממתקים ברחובות.

 

גורם בכיר במשטרה אמר הבוקר: "נצטרך לראות איך השטח יגיב בשעות הקרובות, אבל אנחנו למעשה אחרי חזרה כמעט מלאה למצב שהיה לפני הפיגוע". על אמצעי הבידוק הוא הוסיף: "במתכונת הקודמת בדקנו באמצעות מגנומטר ידני, לא כל אחד. זה בלתי אפשרי ובלתי הגיוני. זה לא אמצעי יעיל בקצבי זמן במקום הזה".

 

בהכנת הידיעה השתתף
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים