שתף קטע נבחר

ראשי שב"כ בעבר נגד הפוליטיקאים: "הסירו ידיכם"

ביוזמת "ידיעות אחרונות" יוצאים חמישה מראשי הארגון לשעבר למתקפה נגד הפוליטיקאים שכינו את השב"כ בין היתר "הזויים" ו"פחדנים". "הדרג המדיני קיבל החלטה מטופשת והשב"כ משלם את המחיר", אמר כרמי גילון. "עם כל הכבוד לרגב וביטן, ראש שב"כ לא אמור להקשיב להם", הוסיף עמי איילון

זה התחיל במוצאי שבת, לאחר הטבח בחלמיש, כשהשרה מירי רגב כינתה את השב"כ "הזוי" כשהתייחסה לפרשת המגנומטרים על הר הבית. כשיו"ר הקואליציה דוד ביטן כינה אתמול את אנשי השב"כ "פחדנים" בראיון לגל"צ, הם כבר לא יכלו לשתוק. ביוזמת "ידיעות אחרונות" יוצאים כעת ראשי השב"כ לשעבר להגנת הארגון שבראשו עמדו.

השרה רגב וח"כ ביטן. התבטאו נגד השב"כ ()
השרה רגב וח"כ ביטן. התבטאו נגד השב"כ

"בעולם כתיקונו לא הייתי מעלה על דעתי להקשיב לאנשים מסוגם של ביטן, שאין לי מושג איפה עשה את שירותו הצבאי, וגם לא לשרה מירי רגב, למרות שירותה הצבאי המפואר", אומר עמי אילון, ראש השב"כ בין השנים 2000-1996. "ההבנה שלהם במה שהם מגדירים פחד או אומץ, או הזוי או לא הזוי, אין לה על מה להסתמך, ובעולם כתיקונו צריך לא להתייחס לזה ברצינות. אבל לצערי יש כנראה אנשים שמתייחסים ברצינות לדברים האלה, ובכך מחלישים את מי ששומר היום על מידה של שפיות בתהליכי קבלת ההחלטות של מדינת ישראל ומונע שפיכות דמים מיותרת. אני שמח שראש הממשלה התבטא באופן נחרץ ומיידי ואמר את דעתו, ולמרות שיש הרבה פעמים שאני חולק עליו, הפעם הוא עשה בדיוק את מה שמצופה ממנו".

 

בניגוד לאילון, כרמי גילון, שעמד בראש הארגון בשנים 1996-1995, לא קונה את ההתנערות של נתניהו מאמירותיהם של אנשי סיעתו ביטן ורגב. "שב"כ לא כל כך מהר הופך להיות שק חבטות. כמו שאנחנו מכירים את שיטת נתניהו, הוא משתמש במגאפונים. קשה לי להאמין שביטן, שהוא המגיב הראשי שלו, ומירי רגב מדברים בלי הוראות מלמעלה. כשהם מדברים, בטח בנושאים ביטחוניים או מדיניים, זה בא מכיוון לשכת רה"מ. ההתבטאויות שלהם לא ספונטניות".

"אין להם על מה להסתמך". אילון (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
"אין להם על מה להסתמך". אילון(צילום: מוטי קמחי)

"זה בא מכיוון ראש הממשלה". גילון (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
"זה בא מכיוון ראש הממשלה". גילון(צילום: עידו ארז)

באשר לעיתוי הדברים, אומר גילון כי "נדב ארגמן (ראש השב"כ הנוכחי) קיבל פופולריות רבה בימים אלה, ולביבי יש נטייה להרוס כל דבר שצומח על ידו והוא החליט להוריד רגל על ראש השב"כ. החוזקה של השב"כ היא המקצוענות שלו. זה גוף מקצועי ללא פניות פוליטיות, ולא משנה מי עומד בראשו. זה שהדרג המדיני קיבל החלטה מטופשת בעליל וכל ההתנהלות מול הר הבית היתה בניגוד להמלצות חד משמעיות של צה"ל ושב"כ, ואז ראש השב"כ הוא זה שראש הממשלה שולח אותו לחלץ אותנו בבעיה מול ירדן, זאת סיבה טובה לעשות לו קפד ראשו. ארגמן תפס גובה ועכשיו צריך לדרוס אותו. ביבי מאבד גובה, צה"ל ושב"כ שמתנהגים בצורה אחראית ושקולה צוברים גובה, והוא רוצה להחזיר אותם למה שבעיניו המימדים הטבעיים שלהם. אבל בנימה אופטימית, גם אם השב"כ נפגע מהדברים, אני בטוח שזה לא ישפיע כהוא זה על תפקודו".

 

יורם כהן: "ללא נטיה פוליטית" 

"הציפייה היא שרה"מ יכנס את סיעת הליכוד וינחה אותם להפסיק את ההתבטאויות הפוגעניות והלא נכונות בתקשורת", אומר יורם כהן, ראש השב"כ בשנים 2016-2011. "מאכזב ומצער לשמוע את התבטאויותיהם של נבחרי ציבור בכנסת ובממשלה, הפוגעות באלפי עובדות ועובדי שב"כ שעוסקים על שמירה על ביטחון העם והמדינה 24 שעות ביממה, 365 ימים בשנה. השב"כ והעומד בראשו מביעים את עמדתם באופן מקצועי, ממלכתי וללא נטיה פוליטית ובהסתמך על ניסיון רב, מודיעין וניתוח מקצועי. רה"מ והקבינט רשאים לקבל את העמדה או לדחותה".

 

"עם כל הכבוד לרגב שאינה חברת קבינט וביטן שאפילו לא שר", מוסיף עמי אילון. "ראש השב"כ לא אמור להיפגש איתם או לדווח או להקשיב להם. אני לא חושב שהם מאמינים במה שהם אומרים, אבל אולי יש בהם אמונה שזה יתן להם כמה קולות נוספים בפריימריז. אני שמח שבין אלו ששומעים ישירות את דיווחיו של ראש השירות, בוועדות הרלוונטיות או בממשלה או בקבינט, אף אחד לא העלה על דעתו להתבטא ככה".

"להפסיק את ההתבטאויות הפוגעניות". כהן (צילום: עטא עווסאת) (צילום: עטא עווסאת)
"להפסיק את ההתבטאויות הפוגעניות". כהן(צילום: עטא עווסאת)

"התקפות חסרות רסן על הארגון הן חרפה". פרי (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
"התקפות חסרות רסן על הארגון הן חרפה". פרי(צילום: ירון ברנר)

"דברים מטופשים". דיסקין (צילום: צביקה טישלר, "ידיעות אחרונות") (צילום: צביקה טישלר,
"דברים מטופשים". דיסקין(צילום: צביקה טישלר, "ידיעות אחרונות")

"הסירו ידיכם מהשב"כ", מבקש יעקב פרי, ראש הארגון בין השנים 1995-1988. "השב"כ מהווה חוליה מרכזית ובעלת חשיבות ראשונה במעלה באיסוף המודיעיני ובפעילות המניעתית והסיכולית במלחמה נגד הטרור. הערכות המצב שלו הן ממלכתיות ונטולות כל גוון פוליטי. התקפות חסרות רסן על הארגון הן חרפה. עובדי השב"כ מקריבים את חייהם האישיים, את משפחתם ואת בטחונם למען אחרים. למען אזרחי המדינה וגם למען נבחרי הציבור. כמי ששירת בשב"כ 30 שנה, שבמסגרתן גם כראש הארגון - יש על מי לסמוך. פוליטיקאים שאינם מכירים את התנהלותו של הארגון ואת הקשיים עמם מתמודדים המשרתים בו, אל להם לצאת נגדו".

 

"צר לי על בחורינו הטובים ואנשינו המצוינים, גברים ונשים באשר הם, שעושים מלאכתם נאמנה יום ולילה למען ביטחון המדינה וצריכים לשמוע דברים מטופשים והכפשות כאלה מדוד ביטן וממירי רגב", מסכים יובל דיסקין, ראש השב"כ בשנים 2011-2005.

 

"אני רוצה לחזק את ידיהם של אנשי שירות הביטחון הכללי שיחד עם שוטרי משטרת ישראל וחיילי צה"ל נדרשים לעבוד מדי יום ביומו מול מתקפות הטרור, הפרות הסדר וההפגנות ההמוניות ולהוציא לפועל מדיניות של דרג מדיני ופוליטי בו חברים מספר נבחרי ציבור שנראה שאינם מבינים דבר וחצי דבר בנושאי ביטחון או בנושאי המזרח התיכון".

 

ראש השב"כ לשעבר אבי דיכטר, חבר הכנסת מטעם הליכוד ויו"ר ועדת חוץ וביטחון, סירב להשתתף ודוברו מסר: "אינני מצליח להשיג אותו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
ראש השב"כ נדב ארגמן
צילום: גיל יוחנן
מומלצים