שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  הכנסת בפגרה - והעלאת הקצבה הוקפאה: "מורחים את הנכים כבר 15 שנה"

  יו"ר הקואליציה דוד ביטן הודיע בחודש שעבר כי גובש מתווה להעלאת קצבת הנכים ל-4,000 שקל, אלא שבינתיים יצאה הכנסת לפגרה. "מה הנכים אמורים לעשות?" תהתה מיכל, ממובילות מאבק הנכים. ח"כ בוקר מהליכוד: "יציאה לפגרה לא אומרת שאנחנו לא עובדים". ביטן: "תאריך המטרה ליישום המתווה - ינואר 2018"

   

  "מורחים את הנכים". צפו בדיון באולפן

  "מורחים את הנכים". צפו בדיון באולפן

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  בחודש יוני האחרון הכריז יו"ר הקואליציה דוד ביטן על כינוס מסיבת עיתונאים חגיגית. השתתפו בה שורה ארוכה של חברי כנסת שנדחסו לפריים ובישרו על העלאה דרמטית בשכר הנכים, שיעמוד על 4,000 שקל. ביטן ביסס אז את דבריו על תוכנית שממילא קיימת באוצר ומתוכננת לצאת אל הפועל ב-1.1.2018.

   

  אלא שהשינוי הגדול, שאמור להיטיב עם ציבור הנכים ושאין מחלוקות לגביו בקואליציה ובאופוזיציה, צריך לעבור בחקיקה במליאת הכנסת. למרות ההצהרות החגיגיות והכותרות ההן, עד היום לא דחף ביטן את החקיקה בכנסת, ולמעשה הכנסת יצאה לפגרת הקיץ כשנושא הנכים תלוי ועומד באוויר. מרבית חברי הקואליציה, למעט ח"כ נאוה בוקר, שהתייחסה לסוגיה בריאיון במשדר ynet, סירבו להתראיין.

   

  הפגנת נכים מול ביתו של שר האוצר כחלון (צילום: אלעד גרשגורן) (צילום: אלעד גרשגורן)
  הפגנת נכים מול ביתו של שר האוצר כחלון(צילום: אלעד גרשגורן)

  "אני נאבקת בנושא הזה כבר שנה וחצי", אמרה בוקר. "הגשתי הצעת חוק חסרת תקדים וחתמו עליה 82 מחברי הכנסת כי זה נושא חוצה מפלגות, שיש לגביו קונצנזוס. ההצעה הועלתה חמש פעמים לוועדת השרים לענייני חקיקה ונדחתה על ידי משרד האוצר, למרות שקיבלתי גיבוי מרוב שרי הממשלה".

   

  בוקר מבהירה כי "בתחילת המושב הבא תוגש הצעת חוק ממשלתית, שאליה יוצמדו שתי הצעות חוק פרטיות, שלי ושל חברי אילן גילאון, אשר הגיש את ההצעה כחצי שנה קודם לכן - והיא נפלה".

   

  ח"כ נאוה בוקר: "בואו ניקח את ההישג הראשוני בשתי ידיים" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
  ח"כ נאוה בוקר: "בואו ניקח את ההישג הראשוני בשתי ידיים"(צילום: גיל יוחנן)

  מדוע לחכות לתחילת המושב הבא?

  "לצערי כבר יצאנו לפגרה, אבל זה לא אומר שאנחנו לא עובדים. אני אומרת דבר כזה - בואו ניקח את ההישג הראשוני הזה בשתי ידיים, כי לעלות מ-2,342 שקל ל-4,000 שקל זה הישג. זה אומנם לא שכר מינימום, ואמשיך לפעול עד שנגיע לשכר המינימום, אבל זה עדיף מכלום. זו התוצאה הכי טובה שהצלחנו להגיע אליה והפעלנו את כל הלחצים. זה לא יקרה בשנה הקרובה, אבל אני מאמינה שבסופו של תהליך נצליח להגיע לזה".

   

  "עושים איפה ואיפה בין נכים"

  מיכל חסון, ממובילי מחאת הנכים ואם לשני ילדים, נאלצת להתקיימת מקצבת נכות של 2,342 שקל ומקצבה נוספת, ולדבריה הן אינן מספיקות לקיום ראוי. "זה לא מספיק - לא לי ולא לילדים", מספרת מיכל, שאינה עובדת כיום. "הפסקתי כיוון שראיתי שכל מה שאני מרוויחה הולך לתשלומים והחזרים לביטוח לאומי".

   

  באשר להצהרות הפוליטיקאים בדבר השוואת קצבת הנכות לשכר המינימום אמרה מיכל: "הייתה איזושהי תקווה, אבל כל עוד זה לא עבר כחוק בכנסת לא האמנתי שזה יקרה. מורחים את הנכים כבר 15 שנים והקצבאות נשחקות. 15 שנים חלפו מאז שהצמידו אותן למדד המחירים לצרכן והן לא עלו בכלל".

   

  ח"כ גילאון: "קרב אגואים בין נתניהו לכחלון" (צילום: יוגב אטיאס) (צילום: יוגב אטיאס)
  ח"כ גילאון: "קרב אגואים בין נתניהו לכחלון"(צילום: יוגב אטיאס)

  כיום מיכל זוכה לתמיכה כספית ממשפחתה: "יש לי בן ובת והמשפחה עוזרת, אבל זו תחושה נוראית כשאני פונה לאימא שלי ואומרת: 'אני צריכה כסף, אין לי'".

   

  מיכל פנתה במהלך הדיון לח"כ בוקר: "אני שואלת אותך, מה אעשה מעכשיו עד ינואר 2018? חוץ מזה שההעלאה המתוכננת זה לא לכל הנכים. עושים איפה ואיפה. מה הקשר בין הנכות הרפואית לקצבת מחיה שכל מי שחסר כושר עבודה אמור לקבל? מה הנכים אמורים לעשות?".

   

  בוקר השיבה: "ישנן הטבות נוספות שנכה שעובד לא יורידו לו מהקצבה, כמו שעושים עד היום. זה הטבות נוספות שאמורות להיות באותה הצעת חוק שבאמת תידון לצערי כשחוזרים מהמושב, זה לא תלוי בי".

   

  יו"ר הקואליציה דוד ביטן (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
  יו"ר הקואליציה דוד ביטן(צילום: אוהד צויגנברג)

  ח"כ אילן גילאון (מרצ) מטיל את האשמה בסחבת על ראש הממשלה ושר האוצר: "הכנסת הסכימה על משהו ונראה שמישהו משבש את זה - נתניהו מצד אחד, ומצד שני כחלון, שצריך חוק מתווה משל עצמו כדי לחתום את שמו על החוק. הפשרה שהושגה מבחינתי היא בכך שאנחנו מגיעים ל-4,000 שקל ולא ל-5,000. תנו לי להיות שר האוצר במשך חודשיים ואני מסדיר את זה.

   

  "למה זה מתעכב עד סוף הקיץ? כי יש שני אגואים מאוד חזקים שמתחרים על מי יהיה יותר טוב עם הנכים ובינתיים אחד מייסר אותם בעקרבים והשני בשוטים", מוסיף גילאון. "מדובר בתקציב של 5-4.5 מיליארד שקל, והכסף ישנו, אבל עכשיו הם צריכים הצעת חוק רביעית, שתיקרא הצעת 'ירון זליכה', כי כחלון רוצה להראות שהוא מחולל של החוק. בינתיים אנשים סובלים.

   

  "באתי לפני שמונה חודשים, גם לבנימין נתניהו וגם למשה כחלון, ואמרתי להם: אם הבעיה שלכם היא הקרדיט, קחו את הקרדיט בבקשה כיוון שזו חלוקה שהייתה חייבת להתבצע לפני 15 שנים", הוסיף גילאון ותקף: "כולם מרמים וכולם משקרים, כולל השטויות ששמעתי מקודם שמדברים כאן על מרב המאמצים. שאף אחד לא יעשה טובה לנכים. עוני זה חלוקה לא נכונה של עושר".

   

   

  ביטן: "טענות הנכים על עיכוב המתווה מוקדמות"

  לאחר פרסום הכתבה נמסרו מטעם ח"כ דוד ביטן הדברים הבאים: "במהלך חסר תקדים בכנסת איחד יו"ר הקואליציה את כל סיעות הבית לתמיכה למתווה שלראשונה מזה 14 שנה מעלה את קצבאות הנכות בפעימות לסביבות 4,000 שקל, מצמיד את הקצבה לשכר המינימום ואף מכניס שינוי מהותי בחוק לפיו יוכל נכה להשתכר עד 4,200 שקל בעבודה, מבלי שקצבת הנכות תיפגע.

   

  "המתווה אושר על ידי ראש הממשלה ושר האוצר כאשר תאריך המטרה לתחילת יישומו הוא ינואר 2018, אז תיושם הפעימה הראשונה לכלל הנכים ותחול העלאה ל-4,000 שקל לנכים הקשים. ח"כ ביטן פנה לראש הממשלה כדי שהחקיקה בנושא תחל כבר בתקופת הפגרה ותסתיים במושב החורף הקרוב. ראש הממשלה הנחה את שר הרווחה להתחיל בהליכי חקיקה ממשלתית בנושא, כך שטענות ראשי ארגוני הנכים בנוגע לעיכוב המתווה מוקדמות".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים