שתף קטע נבחר

OPC, בזן וכיל ירכשו גז מאנרג'יאן בהיקף של יותר מ-5 מיליארד דולר

שלוש החברות הציבוריות הנשלטות בידי עידן עופר חתמו על הסכם עם בעלת החזקות במאגרי הגז "תנין" וכריש" לאספקת גז לתקופה של 15 שנים

עיסקת ענק לאנרג'יאן במשק הגז. ל"כלכליסט" נודע כי שלוש החברות הציבוריות הנשלטות בידי עידן עופר - או.פי.סי (OPC), בזן וכיל - חתמו על הסכם לרכישת גז עם אנרג'יאן ישראל בעלת החזקות במאגרי הגז "תנין" ו"כריש". מדובר בהסכם בהיקף של יותר מ-5 מיליארד דולר. 

 

אנרג'יאן תמכור גז לדוראד לתקופה של 14 שנה

 

עידן עופר (צילום: שאול גולן, ידיעות אחרונות) (צילום: שאול גולן, ידיעות אחרונות)
עידן עופר(צילום: שאול גולן, ידיעות אחרונות)
 

האספקה תהיה לאורך 15 שנים, ואת המו"מ ניהלו שלוש החברות יחד בנסיון לקבל תנאי קנייה עדיפים מאנרג'יאן. עפ"י דיווח של החברות בחודש שעבר לבורסה, OPC שמצויה בהליכי הנפקת מניות ראשונית בתל אביב סיכמה על רכישת כמות גז שנתית של 0.6 מיליארד מ"ק (BCM) לתקופה של כ-15 שנה.

 

בזן תרכוש BCM 17 במשך 15 שנים וכיל BCM 13. שלוש החברות מצטרפות לדליה אנרגיות ולחברה אחות שלה אור אנרגיות, שחתמו לפני חודשיים עם אנרג'יאן על חוזה לאספקת BCM 23.

 

ההסכמים מעניקים לחברה היוונית היקף חוזים מינימאלי שמאפשר להם להכריז עד סוף 2017 על פיתוח שני המאגרים. את כיל בזן ואו.פי.סי ייצג עו"ד ג'ק סמית' ממשרד גורניצקי ושות', ואת אנרג'יאן עו"ד רונל יופה ונעמי פלד ממשרד מיתר ליקוורניק גבע לשם טל ושות'.

 

על פי הערכות אנרג'יאן הגז יחל לזרום מהמאגרים במהלך שנת 2020. אבנר מימון, מנכ"ל בזן: "אנו מברכים על פתיחת משק הגז לתחרות. השלמת המו"מ ואספקת גז ממאגרים כריש ותנין בעתיד יובילו את קבוצת בזן להפחתה משמעותית בעלויות הייצור, לנוכח מרכזיות תשומות האנרגיה בעלויות הקבוצה".

 

מ"מ מנכ"ל כיל, אשר גרינבאום, מסר: "מזכר ההבנות הבלתי מחייב עליו חתמנו עם אנרג'יאן לאספקה ארוכת טווח של גז טבעי עבור המתקנים שלנו בישראל אמור לספק את כל צרכי האנרגיה שלנו, כולל הפעלת תחנת הכוח של 240 מגה-וואט החדשה שלנו בסדום, אשר צפויה להיכנס לפעילות לקראת סוף השנה. ההסכם עם אנרג'יאן יאפשר אספקת גז במחירים אטרקטיביים יותר בהשוואה למחיר שהחברה משלמת תחת החוזים הנוכחיים.

 

"כבר כיום כיל היא אחת הצרכניות הגדולות במשק של גז טבעי, והסכם זה עומד בקנה אחד עם המאמצים שאנו משקיעים בשנים האחרונות במעבר למקורות אנרגיה נקיים עבור מתקני הייצור שלנו, לצמצום הזיהום ושימור הסביבה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
עידן עופר
צילום: ירון ברנר
מומלצים