שתף קטע נבחר

מחקר: עשרות מיליוני חורים שחורים רק בשביל החלב

חוקרים מאוניברסיטת קליפורניה באירוויין הצליחו להעריך כמה כוכבים "זקנים" כבר מתו ויצרו חורים שחורים

 

 

 

סקירה תיאורטית של אוכלוסיית החורים השחורים בגלקסיה שלנו מציעה כי ישנם עשרות מיליוני חורים שחורים בשביל החלב - הרבה יותר ממה שהאסטרונומים בכלל ציפו לגלות. הממצאים, שפורסמו בימים האחרונים בכתב העת Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, למעשה מעידים על כך שהיקום כולו מלא בחורים שחורים.

 

"אנחנו חושבים שהצלחנו להראות שבגלקסיה שלנו לבדה ישנם 100 מיליון חורים שחורים", הסביר החוקר ג'יימס בולוק מאוניברסיטת קליפורניה באירוויין בהודעה רשמית.

 

באתר CNET דווח כי אסטרונומים רבים היו מופתעים כאשר ניסוי LIGO (Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory) גילה גלי כבידה שנוצרו על ידי התנגשות בין שני חורים שחורים שלכל אחד מהם מסה שהיא פי 30 מזו של השמש. לפי מחקרים קודמים, למרבית החורים השחורים הכוכביים (כלומר, שנוצרו מקריסה כבידתית של כוכב) יש מסה דומה לזו של השמש שלנו. ההתנגשות הזו הציעה כי לא רק שיש שפע בלתי צפוי של חורים שחורים - אלא גם של כאלו שהם גדולים במיוחד.

 

האסטרונומים מקליפורניה חקרו את התופעה הבלתי סבירה הזו על ידי אומדן של כמות החורים השחורים בגלקסיה שלנו. מכיוון שלמדענים כבר יש הבנה איתנה בנוגע לגודלם המשתנה של כוכבים בשביל החלב, הם הצליחו להעריך כמה כוכבים "זקנים" כבר מתו ויצרו חורים שחורים.

 

הדמיה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הדמיה(צילום: AFP)

 

"בהתבסס על מה שאנחנו יודעים על היווצרות כוכבים מסוגים שונים בגלקסיות שונות, אנחנו יכולים להסיק מתי וכמה חורים שחורים נוצרו בכל גלקסיה", הסביר החוקר אוליבר אלברט. "גלקסיות גדולות הן בית לכוכבים ישנים יותר, וכך הן גם מארחות חורים שחורים ישנים יותר".

 

באתר International Business Times דווח כי שביל החלב היא גלקסיה גדולה למדי עם הרבה כוכבים עשירים במתכות, כמו השמש שלנו. הכוכבים הללו נוטים להשיל מסה בתקופת חייהם, ולכן כשהם מתים הם יוצרים חורים שחורים קטנים יותר. בגלקסיות ננסיות יש שיעור גבוה יותר של כוכבים דלים במתכות. הכוכבים המסיביים הללו מניבים סופרנובות וחורים שחורים גדולים יותר כשהם קורסים לבסוף לתוך עצמם.

 

"יש לנו הבנה טובה למדי של האוכלוסייה הכוללת של כוכבים ביקום ושל חלוקת המסה שלהם בלידתם, אז מכך אנחנו יכולים להגיד כמה חורים שחורים אמורים להיווצר עם 100 מסות שמש וכמה עם 10 מסות שמש", הוסיף החוקר בולוק. "הצלחנו להבין כמה חורים שחורים גדולים אמורים להתקיים, וזה הגיע למיליונים – הרבה יותר ממה שציפיתי בהתחלה".

 

לפי ממצאי המחקר, ייתכן שהתנגשויות נוספות בין חורים שחורים מסיביים יתגלו בעתיד הקרוב. "אם הרעיונות הנוכחיים בנוגע להתפתחות כוכבית נכונים, אזי שהחישובים שלנו מציעים שישנם מיזוגים של חורים שחורים אפילו עם 50 מסות שמש שנוכל למצוא כבר בשנים הבאות", סיכם החוקר מאנוי קפלינגהאט.

 

להודעה לעיתונות של החוקרים: https://news.uci.edu/2017/08/07/uci-celestial-census-indicates-that-black-holes-pervade-the-universe/

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים