שתף קטע נבחר

סגל: "אני כאן כי אף אחד אחר לא רצה"

זו לא הייתה שאיפת חייו להיות הבעלים של מכבי נתניה, אבל כשקבוצתו האהובה נקלעה למצוקה "האוהד הפנאט" ירד מהיציע ורכש את המועדון. רגע לפני פתיחת העונה הוא מבטיח: "לא ניקלע לתחתית, השחקנים שלנו יפתיעו את כולם"

 

"מכבי נתניה לא תהיה קבוצה של 0:1 קטן. לא נראה לי שזה הסגנון של הצוות המקצועי. זה כמו שבמשחק גביע הטוטו בפ"ת עד הדקה ה־13 הובלנו 0:2, אבל בארבע דקות חטפנו שני שערים. זו מכבי נתניה ההיסטורית שגדלתי עליה. קבוצה שמנצחת 1:5 ומפסידה 4:2. קבוצה שהובילה נגד כפר־סבא 0:2 ובסוף הפסידה 3:2. באותה עונה זה גם היה הפוך".

 


 

ערן לוי לקראת מחזור הפתיחה: "לא נגיע לבאר שבע כתפאורה"

 

ככה מדמיין אייל סגל את מכבי נתניה שלו. האוהד השרוף, שראה את הקבוצה שלו מתרסקת בדרך לפירוק והחליט לרדת מהיציע כדי להציל אותה, מתכונן לעונה בליגת העל והוא בטוח שהולך להיות מעניין.

 

סגל. "לא נהיה קבוצה של 0:1" (צילום: עוז מועלם) (צילום: עוז מועלם)
סגל. "לא נהיה קבוצה של 0:1"(צילום: עוז מועלם)

 

בכלל, הסיפור של סגל ומכבי נתניה מעניין. בתור מי שנולד מול הקופסה בנתניה לפני 56 שנה (אמו המורה, יפה סגל, עדיין גרה באותו בית) הוא צמח להיות "אוהד פנאט" כהגדרתו, והספיק לראות את הקבוצה הגדולה של שפיגלר, בר, מכנס ושות' לוקחת תארים אי־אז בשנות ה־70 וה־80. עם הזמן הוא הפך לאיש עסקים מצליח, עבר לגור ביישוב כפרי במרכז הארץ ולאורך כל השנים הללו לא ויתר על אף משחק של קבוצתו האהובה.

 

לפני קצת יותר משנה, כשמכבי נתניה קרסה כלכלית ומקצועית, ירדה לליגה השנייה ועברה הליך פירוק, הוא החליט לגשת למכרז לרכישת המועדון והפך לבעלים הרשמי של הקבוצה. לטענתו זה היה כמעט במקרה: "לא חשבתי להיות בעלים. בסך הכל רציתי לעזור למפרקת וכשנפתח מכרז בקושי הוגשו הצעות. ואז המפרקת פנתה אליי ואמרה שהולכים לבית משפט ואם אין הצעה מנצחת מפרקים את המועדון והוא יורד לליגה ג'. אז קיבלתי החלטה שאני הולך על זה". האהבה ניצחה את שיקול הדעת הקר של איש העסקים.

 

סגל. "לא חשבתי להיות בעלים" (צילום: עוז מועלם) (צילום: עוז מועלם)
סגל. "לא חשבתי להיות בעלים"(צילום: עוז מועלם)

 

וכדי לסבך את העלילה עוד קצת, מכבי נתניה של קיץ 2016 הייתה קבוצה בלי שחקנים חתומים, אבל עם מינוס תשע נקודות. עם כל הכבוד לרומנטיקה, תנאי הפתיחה האלה היו פוטנציאל לקטסטרופה. בסופו של דבר העסק נדבק, המאמנים סלובודן דראפיץ' ושי ברדה סגרו את האוברדראפט מהר מאוד, נתניה התחילה לדרוס ועלתה ליגה בחזרה בתוך שנה אחת. הבעלים והאוהד הפנאט כבר לא עמד בהתרגשות: "בעונה האחרונה ירדו לי לא מעט דמעות. כמה מחזורים לפני הסיום, ב־3:5 מול הפועל ר"ג, ירדו לי דמעות, וגם במשחק הביתי הלפני אחרון נגד בית"ר ת"א/רמלה, אז העלייה הובטחה סופית ורשמית, היו לי כמה רגעי דמעות".

 

"לא מתערב בשוטף"

קיבלת מועדון מרוסק.

"אפילו לא מועדון מרוסק, לא קיבלתי כלום. קיבלתי סמל ושם. לא היה בכלל מועדון, התחלנו הכל מאפס. יש לזה הרבה חסרונות, אבל זה גם יתרון, כי כשאתה מתחיל מאפס אתה בונה הכל על פי דרכך".

 

טוענים שקנית את המועדון בגרושים.

"אם מיליון ושמונה מאות אלף שקל זה גרושים, אז כן. למי שזה גרושים, אני מוכן לתת את מכבי נתניה באותם גרושים ומי שייקח אותו היום יקבל מועדון נקי ומסודר".

 

דראפיץ'. סגר את המינוס בטבלה במהרה (צילום: ראובן שוורץ) (צילום: ראובן שוורץ)
דראפיץ'. סגר את המינוס בטבלה במהרה(צילום: ראובן שוורץ)

 

איזה בוס אתה?

"מצד אחד אני נותן הרבה מאוד חופש, לא מתערב לחלוטין בשוטף. מצד שני אני לא יכול לקבל דברים לא ישרים. אי אפשר לעגל פינות מולי. אפס סובלנות כלפי חוסר יושר. אין הזדמנות שנייה בחוסר יושר או חוסר אמינות".

 

במה זה בא לידי ביטוי?

"בזה שאני סומך במאה אחוז על מי שאני עובד איתו, אבל אם גיליתי פעם אחת שבנאדם פעל בצורה לא ישרה, הוא הולך הביתה. כי מבחינתי רק פעם אחת בדקתי אותו, אבל בכל אלף הפעמים הקודמות הוא פעל בחוסר יושר כי לא בדקתי אותו אז".

 

מאמן שיצרף שחקן באופן לא ישר או בגלל שיקול זר?

"באותו יום הוא יסיים את תפקידו".

 

שחר. "דוגמה להרבה דברים טובים" (צילום: ראובן כהן) (צילום: ראובן כהן)
שחר. "דוגמה להרבה דברים טובים"(צילום: ראובן כהן)

 

עכשיו, כאוהד שהוא גם בעלים, יש לך את הפריבילגיה לרדת לחדר ההלבשה ולהעיר לשחקנים.

"אני מסוג הבעלים שלא נכנס לחדר ההלבשה, לא מתקרב. כאוהד אתה למעשה מטפח סוג של הערצה כלפי שחקנים מסוימים, וכבעלים אתה צריך לשמור על מרחק – והדיסוננס הזה בעייתי. במערכת מקצועית אין סיבה לאיש אדמיניסטרטיבי להיכנס לחדר ההלבשה".

 

יעקב שחר עושה את זה.

"שחר הוא דוגמה להרבה דברים טובים, אני לא חייב לקחת ממנו את כל הדוגמאות. לדעתי זו לא דוגמה טובה, אבל מי אני? אני יכול להתחרות בניסיון של 25 שנה של יעקב שחר?"

 

מאיזה בעלים בישראל אתה מתרשם במיוחד?

"שחר, אלונה, טביב, שרצקי. אני חושב שטביב בעלים מצוין, גם בתחום המסחרי וגם במקצועי. הוא מצליח לבנות שנה אחרי שנה קבוצה חזקה, ומבחינה מקצועית הוא עושה לימונדה משובחת מלימונים שהם לא תמיד הטובים ביותר ובכסף לא גדול".

 

טביב לצד אוחנה. "בעלים מצוין" (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
טביב לצד אוחנה. "בעלים מצוין"(צילום: אוהד צויגנברג)

 

טביב ושרצקי לא מרסקים את מעמד המאמן?

"המאמנים שמגיעים לשם יודעים שזה טביב ו/או שרצקי, וככה הם עובדים. מי שמופתע מכך, זה מפתיע. אני אישית לא מסכים עם דרך הניהול שלהם, אבל הם עושים עבודה מצוינת".

 

הבאגים של ערן לוי

אתה מגדיר את עצמך אוהד פנאט?

"כן. אוהד פנאט זה לא אומר שאתה קופץ על הגדרות, פנאט זו הרגשה פנימית. אגב, אם יש מישהי שמאפשרת לי לעשות את העבודה בצורה טובה זו יעל, אשתי. מהרגע הראשון היא נותנת לי את כל הגב. זה בכלל לא פשוט לחיות עם אוהד כדורגל, בטח לא עם פנאט".

 

חושש שנתניה תסתבך בתחתית ותרד ליגה?

"לא, אין לי את החשש הזה. אני אופטימי, כי אני רואה את הדרך של אנשי הצוות המקצועי, שהכינו תוכנית מסודרת וידעו אילו שחקנים הם רצו".

 

קונסטנטינוס (מימין). בליגת העל במקום בליגה א' (צילום: ראובן כהן) (צילום: ראובן כהן)
קונסטנטינוס (מימין). בליגת העל במקום בליגה א'(צילום: ראובן כהן)

 

בחרתם שחקנים של ליגה לאומית.

"ראינו את עדי קונסטנטינוס מול מכבי ת"א, מישהו הרגיש שזה שחקן שירד לליגה א'? מישהו ראה בעיה לגלזר או לאולסק לעצור את הקישור של מכבי ת"א? הייתה בעיה לכחלון לפרוץ באגף בגלל שבשנה שעברה הוא שיחק בלאומית?"

 

אתה תלוי הרבה בקפטן שלך, ערן לוי.

"אני חושב, וראינו את זה בשנה שעברה, שמכבי נתניה יודעת לשחק מצוין עם ערן לוי ולא פחות טוב גם בלעדיו. אני מאמין שהצוות המקצועי יכין את המועדון גם לדקות כאלה וגם לדקות אחרות. הוא חייב לעשות את זה. המאמנים מבינים שהוא לא יוכל לשחק את כל תשעים הדקות".

 

איך זה להיות הבוס של ערן לוי?

"לי זה מאוד פשוט, כי אני לא מתקרב לחדר ההלבשה. כשערן לוי שאל אותי לכמה זמן הוא חותם, אמרתי לו אתה יכול לחתום לכל החיים, כי מי שיקבע בסופו של דבר אם אתה תשחק בנתניה או לא זה המאמן. כל עוד המאמן ירצה אותך - אתה כאן. ביום שהוא לא ירצה אותך, גם בלי שום קשר לחוזה, אתה לא תהיה פה".

 

לוי. "יכול לחתום לכל החיים" (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
לוי. "יכול לחתום לכל החיים"(צילום: אורן אהרוני)

 

הוא יכול להיות הקפטן שמחבר את כל העסק וסוגר בנתניה עד סוף הקריירה?

"אין ספק שערן לוי, כשאנחנו מורידים ממנו את כל אותם באגים התנהלותיים, אין שני לו גם בחיבור לקהל וגם בגיבוש חדר ההלבשה, אבל עדיין יש לו את כל הקליקים הקטנים האלה. הם קורים בדרך כלל כשהולך לו פחות טוב על המגרש. ערן מאוד ביקורתי כלפי עצמו, וכשלא הולך לו טוב זה משפיע עליו התנהגותית".

 

למי שלא מכיר, בוא תסמן מי מהשחקנים יפרוץ השנה בנתניה?

"אני חושב שמרבית השחקנים במכבי נתניה יפתיעו את פרשני ליגת העל".

 

נשמע כאילו אתה צופה שהפרשנים יחבטו בך, לפחות בהתחלה.

"אל תדאג, הם יחבטו בי. שלא יהיו פה אי־הבנות. הפרשנים, האוהדים,

כולם יחבטו בי. אין תפקיד יותר כפוי טובה מבעלים של קבוצת כדורגל. לקרוא באתרים של מכבי חיפה שאוהדים קוראים ליענקל'ה שחר קמצן אחרי שהוא הוציא מאות מיליונים, זה אומר שאין גבול".

 

ובכל זאת נכנסת לעולם הזה.

"אם אגיד שאני לא רוצה את זה, יתחילו כל מיני כותרות כאילו אני זמני. אני כאן כי אף אחד אחר לא חשב, רצה, או יכול היה לקנות את מכבי נתניה. וכל עוד אני כאן, ואני ממש לא מציב פה לוח זמנים, אעשה את הכי טוב שאני יודע ויכול. אבל זו לא הייתה שאיפת חיי להפוך לבעלים של מכבי נתניה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים