שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  משבר ביחסי ישראל רוסיה: השגריר במוסקבה זומן לשיחה
  שיחת ההבהרה נקבעה לאחר שפולין נישלה את רוסיה מהקמת המוזיאון ואתר ההנצחה לקורבנות מחנה ההשמדה סוביבור. רוסיה ציפתה מישראל להתערב ולהבהיר לפולנים שבלי רוסיה הפרויקט ייעצר. דוברת משרד החוץ הרוסי האשימה את ישראל ב"בוגדנות היסטורית"

   

  זומן לשיחת הבהרה. השגריר קורן מגיש את כתב האמנה לפוטין עם כניסתו לתפקיד (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  זומן לשיחת הבהרה. השגריר קורן מגיש את כתב האמנה לפוטין עם כניסתו לתפקיד(צילום: רויטרס)
   

  משבר דיפלומטי חריף בין ישראל לרוסיה : שגריר ישראל במוסקבה, גרי קורן, זומן בסוף השבוע לשיחת הבהרה במשרד החוץ הרוסי בעקבות החלטתה של פולין שלא לאפשר לרוסיה להשתתף בפרויקט בניית מוזיאון ואתר הנצחה לקורבנות מחנה ההשמדה סוביבור - שבו שותפות גם ישראל ומדינות נוספות.

   

  דוברת משרד החוץ הרוסי, מריה זחרובה, אמרה בריאיון לתוכנית טלוויזיה ברוסיה ש"עמדת ישראל - לאפשר את נישולה של רוסיה מהפרויקט - גובלת בבגידה היסטורית". ההערכה היא שהתבטאות כה חריפה לא הייתה נאמרת בלי אישור של נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין. ישראל מיהרה להבהיר שהיא אינה מתנגדת לשילובה של רוסיה, אולם ההודעה לא הרגיעה את הרוסים, אשר מצפים שישראל תבהיר לפולנים שבלי רוסיה - הפרויקט ייעצר.

   

  מחנה ההשמדה סוביבור שבפולין פעל בין מאי 1942 לאוקטובר 1943, ולפי הערכות נרצחו בו 250-150 אלף יהודים בתאי גזים. המחנה נסגר לאחר מרד שאותו הוביל אלכסנדר פצ'רסקי, קצין יהודי ששירת בצבא האדום. לפני כמה שנים הוחלט להקים מוזיאון ואתר ההנצחה בסוביבור, והוקמה ועדת היגוי בינלאומית להובלת הפרויקט שבראשה עמדו פולין, ישראל, הולנד וסלובקיה.

  אתר מחנה ההשמדה סוביבור (צילום: יורם חיימי, רשות העתיקות) (צילום: יורם חיימי, רשות העתיקות)
  אתר מחנה ההשמדה סוביבור(צילום: יורם חיימי, רשות העתיקות)
   

  בשנת 2013 הוזמנה לוועדה גם רוסיה, והרוסים אף הביעו נכונות להרים תרומה כספית משמעותית לטובת העניין בשל החשיבות ההיסטורית הרבה שהם מייחסים לשחרור סוביבור, אולם מאז כל המגעים בין פולין לרוסיה בדבר מעורבות רוסית לא נשאו פרי. בחודש יולי האחרון פולין הודיעה שרוסיה לא תהיה מעורבת בהקמה - מה שהכעיס את הרוסים.

   

  עיקר הכעס הופנה כלפי ישראל, שאותה תופסים הרוסים כאחראית המרכזית שאפשרה לפולנים להעביר את ההחלטה לנישול הרוסים מהפרויקט. לאחר ההודעה, התקשורת ברוסיה השתלחה בישראל והאשימה אותה בבגידה. לצד שגריר ישראל, רוסיה זימנה בסוף השבוע שורה של שגרירים זרים לשיחות הבהרה ונזיפה, בהם שגרירי הולנד, סלובקיה ומדינות נוספות.

   

  ביום רביעי הקרוב ייפגש ראש הממשלה בנימין נתניהו עם פוטין בסוצ'י שעל שפת הים השחור, על רקע התנגדותה של ישראל להסכם הפסקת האש בסוריה המנציח ומקבע את נוכחות איראן ושלוחותיה השיעיות בסוריה. זו הפגישה השישית בין שני האישים בשנתיים האחרונות, מהן חמש ברוסיה.

   

  משרד החוץ: "לא מתנגדים לשילוב רוסיה בפרויקט"

  אלכס טנצר, מומחה לתקשורת רוסית, סבור כי המשבר קשור דווקא להידרדרות היחסים בין רוסיה לפולין, אשר הגיעו לשפל לאחר התרסקות מטוסו של נשיא פולין ברוסיה, ולמלחמה באוקראינה. "הרוסים זועמים על ישראל בעניין הזה כי הם חושבים שבכוחה של ישראל להשפיע על פולין, מכיוון שכל הנרצחים בסוביבור היו יהודים", אמר טנצר. הוא הוסיף: "מבחינת רוסיה, בכוחה של ישראל היה לומר לפולין עד כאן: רוסיה חייבת להיות שותפה בפרויקט. רוסיה חושבת ששינוי ההחלטה נמצא בידיים של ישראל".

   

  לדברי טנצר, מנהיג מרד סוביבור, אלכסנדר פצ'רסקי, שנפטר בשנת 1990, נחשב לגיבור לאומי ברוסיה. בשנת 2016 הנשיא פוטין אף העניק לו מדליית עוז וגבורה. "מה שמחריד זה שבמדינת בישראל כולם יודעים על מרד גטו ורשה שנכשל, אבל בודדים יודעים על המרד היחיד שהצליח במחנה השמדה", אמר טנצר. "הגיע זמן שבישראל יילמדו על פצ'רסקי כמו על גיבורי גטו ורשה".

   

  דובר משרד החוץ, עמנואל נחשון, מסר בתגובה: "כל הגורמים הרלוונטיים במערכת הישראלית, לרבות משרד החוץ ו'יד ושם', אינם מתנגדים לשילוב רוסיה בוועדה הבינלאומית".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: שגרירות ישראל ברוסיה
  שגריר ישראל ברוסיה עם הנשיא פוטין
  צילום: שגרירות ישראל ברוסיה
  מומלצים