שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ביהמ"ש: עיריית ירושלים תחשוף את היקף העסקת שרה נתניהו
  עתירה שהוגשה בנושא התקבלה חלקית חרף ההתנגדות של נתניהו, שטענה לרדיפה. השופט דראל דחה אותה והדגיש: "היא חושפת בפני הציבור בראיונות שהיא עורכת ובפרסומים יזומים על ידי ראש הממשלה את דבר עבודתה כפסיכולוגית. במצב דברים כזה קמה ההצדקה למסירת מידע". מקורבי ראש הממשלה: "מברכים על כך שבית המשפט שם גבול למסע הציד והרדיפה"

   

  שרה נתניהו (צילום: AFP)
  שרה נתניהו(צילום: AFP)

  בית המשפט המחוזי בירושלים קיבל בצהריים (יום א') באופן חלקי את העתירה שהגיש העיתונאי בן כספית וקבע כי עיריית ירושלים תידרש לחשוף את היקף משרתה של אשת ראש הממשלה שרה נתניהו כפסיכולוגית במוסדות חינוכיים בעיר. כמו כן יפורטו מספר שעות הנוכחות וההפסקות בתקופת העסקתה.

   

   

  הפרטים התבקשו על בסיס חוק חופש המידע. בין היתר ביקש לדעת מהם מועד תחילת העסקתה, תחומי אחריותה, זהות האחראי עליה, ההפסקות בתקופת העסקתה, מסגרת שעות עבודתה, תחומי פעילות נוספים באחריותה - מלבד מתן שירות כפסיכולוגית למוסדות החינוכיים - וכן פירוט שעות הנוכחות שלה בשנתיים שקדמו למועד הגשת הבקשה.

   

  העירייה עמדה על כך שכל מידע מהווה פגיעה בפרטיות ולכן סירבה למסור את הפרטים. לדבריה, חשיפת חלק מהמידע עלולה לפגוע בשלומה וביטחונה של נתניהו והסובבים אותה במסגרת עבודתה המקצועית. נתניהו עצמה טענה שיש לדחות את הבקשה משום שיש יריבות אישית בינה לבין כספית עד כדי "רדיפה". מטרת העתירה, טענה, היא לפגוע בה ובבעלה, ראש הממשלה בנימין נתניהו. אך השופט ארנון דראל דחה את הטענה למניעים זרים מאחורי העתירה.

   

  בית המשפט נעתר כאמור באופן חלקי לבקשות הללו. השופט דראל קבע שהעירייה תמסור את המידע שעליו החליט בתוך 30 יום. כמו כן תשלם העירייה לעותר שכר טרחה של 7,500 שקל ותשיב לו את האגרה ששילם.

   

  "אין להתעלם מכך שאין מדובר בעובדת 'רגילה' הדומה לאלפי עובדים אחרים בעירייה, אלא למי שהיא לצד עבודתה גם דמות ציבורית מוכרת", כתב השופט. "אכן אין בכך שאדם הוא בן זוג או בת זוג של מי שממלא תפקיד ציבורי בכיר, ראש ממשלה, שר או נושא משרה בכיר אחר, כדי להצדיק את הפגיעה בפרטיותו, אך מעניינה של הגברת נתניהו הדברים שונים ונקודת האיזון מצויה במקום המחייב מסירת מידע חלקי.

   

  "העולה מהתשתית העובדתית כי המשיבה (נתניהו) חושפת בפני הציבור בראיונות שהיא עורכת ובפרסומים שונים היזומים על ידי ראש הממשלה או על ידיה את דבר עבודתה כפסיכולוגית חינוכית לצד תפקידה הציבורי כרעיית ראש הממשלה. במצב דברים כזה שבו נעשה שימוש פומבי מצדה ומצד ראש הממשלה בעיסוקה המקצועי הרי שקמה ההצדקה הנובעת מהעניין הציבורי שהמשיבה וראש הממלשה מעוררים למסירת מידע, גם אם הדבר גורם לפגיעה בפרטיות.

   

  "העותר הצליח להניח תשתית לקיומו של עניין ציבורי בפרסום. העותר הצליח להניח תשתית לקיומו של עניין ציבורי בפרסום שאינו נובע מעצם היות המשיבה בת זוג של אישיות ציבורית רבת מעלה, אלא מהפרסום היזום שנעשה על אודות עיסוקה כאמור לעיל. בכך שונים פני הדברים מכל בן זוג או בת זוג של איש ציבור שדבר עיסוקיו האחרים אינו הופך נחלת הכלל ואינו מתפרסם".

   

  מקורבי ראש הממשלה: בימה"ש שם גבול למסע רדיפה

  גורמים המקורבים לראש הממשלה ולרעייתו מסרו בתגובה: "אנו מברכים על כך שבית המשפט שם גבול למסע הציד והרדיפה שמנהל בן כספית נגד הגברת נתניהו מזה 20 שנה על מנת לפגוע בראש הממשלה ובמשפחתו בכל האמצעים. בפסק הדין שניתן היום דחה בית המשפט הנכבד את רוב רובן של בקשות הסרק הקנטרניות והטורדניות של כספית. מתברר שגם לרעיית ראש הממשלה יש זכות לפרטיות בעבודתה המקצועית כפסיכולוגית ילדים חינוכית. ואגב, הגורמים המקצועיים בעיריית ירושלים, שבה היא עובדת, הגיבו לעתירה באומרם כי אין תלונות כלשהן לגבי תפקודה של הגברת נתניהו. להיפך".

   

  "כמובן שכספית 'שכח' לציין בעתירתו שרעיית ראש הממשלה תובעת אותו בגין הוצאת לשון הרע, לאחר שפרסם שקרים לפיהם כביכול היא פיטרה את הגנן הקשיש במעון ראש הממשלה. הגנן המנוח מנשה קוזוקין ז"ל הספיק להעיד לפני פטירתו שלא היו דברים מעולם, שהגברת נתניהו מעולם לא פיטרה אותו והוא המשיך לעבוד במעון כרגיל. הליך זה יוכרע בחודשים הקרובים", מסרו המקורבים.

   

  המקורבים הוסיפו גם התייחסו אישית לכספית: "לא בכדי, אפילו אביו של בן כספית, יצחק, כתב פעמיים בעבר לראש הממשלה את הדברים הבאים. ב-28 בינואר 2010 כתב: איך זה ייתכן שהגנים שלי, שבנו את תשתיתו של בכורי, כה מתבלבלים אצלו עד כדי כך... מאז בן גוריון ובגין לא קם לנו מנהיג בשיעור קומתך... אודה לך אם תעביר דרישת שלום חמה מאוד לרעייתך שהפכה למטרת משנה כדי לפגוע בך. השכל הישר פשוט לא קונה תיאוריה שפסיכולוגית מיומנת ואשת ראש הממשלה תנהג לפי תיאורי ההשמצה הרכילותית הרודפת אחריה בהתמדה. בשיחה עמוקה שניהלתי איתה אני זוכר שהתרשמתי עמוקות מאישיותה החמה והאנושית".

   

  מקורבי ראש הממשלה ציינו כי "ב-29 ביולי 2010 כתב האב יצחק כספית לראש הממשלה נתניהו עוד על תחושותיו לגבי התנהלותו של בנו: 'ההתקפות של בני נגד ראש הממשלה הן דברי בלע מופרזים... אצבעו קלה מדי על ההדק. אני מתנחם בזה שרוב הציבור שותף לי בהערכה אליך'".

  מעיריית ירושלים נמסר בתגובה: "העירייה סברה שיש להתייחס לגברת נתניהו כמו לכל עובד אחד, ולאזן בין המידע שבגדר צנעת הפרט לבין המידע שניתן להעבירו בשקיפות. בית המשפט קיבל באופן חלקי את העתירה וסבר שלאור מעמדה המיוחד, על העירייה למסור לגביה חלק מהמידע שאיננו מוסרים לגבי עובדים אחרים. העירייה תפעל בהתאם לפסק הדין".

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "ביהמ"ש: עיריית ירושלים תחשוף את היקף העסקת שרה נתניהו"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מוצר השנה
  מומלצים