שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  העירייה לעגונה: "שלמי את החובות של בעלך"

  במשך שנים ארוכות נאבקת צביה גורודצקי לקבל גט מבעלה הסרבן שנכלא ונמנע לשלם מזונות. צביה מגדלת ומפרנסת לבד את ארבעת ילדיהם וכעת עיריית ירושלים דורשת ממנה לשלם עשרות אלפי שקלים, לאחר שלא הצליחה לגבות מהבעל חובות ארנונה שצבר

   

  המאבק למען צביה והעגונות    (צילום: טל שחר)

  המאבק למען צביה והעגונות    (צילום: טל שחר)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  גורודצקי. "זה חוב שאני לא יכולה לעמוד בו" (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
  גורודצקי. "זה חוב שאני לא יכולה לעמוד בו"(צילום: אלכס קולומויסקי)
  כבר 17 שנה נאבקת צביה גורודצקי לקבל גט מבעלה. לאחר שכל תחנוניה ומאמציה לא הועילו, הופעל נגד הבעל הסרבן האמצעי החמור ביותר - עונש מאסר בפועל. אבל גם אחרי שנכנס לכלא מתמיד הבעל בסירובו. בימים האחרונים, מעבר למאבק העיקש שהיא מנהלת ומעבר לעובדה שהיא לא מקבלת דמי מזונות, נאלצת גורודצקי להתמודד עם בעיה חדשה: עיריית ירושלים לא הצליחה לגבות חובות ארנונה מהבעל, והיא דורשת מגורודצקי לשלם את החוב, שעומד על כ־90 אלף שקל.

   

  "לפני כמה ימים קיבלתי הודעה מעיריית ירושלים על חוב של כ־90 אלף שקל בגין ארנונה שלא שולמה בעבור שני נכסים הרשומים על שם בן זוגי מאיר, שכבר מעל 17 שנה אני נאבקת בו בשביל להשיג גט", סיפרה גורודצקי ל"ידיעות אחרונות". "זה פשוט אבסורד. אני נאבקת איתו שייתן לי להשתחרר ועכשיו מושת עליי חוב שכזה. אם לא יימצא לזה פתרון אאלץ כנראה לעזוב את הבית שבו אני גרה. זה חוב שאני לא יכולה לעמוד בו".

   

  יצוין כי מאז שגורודצקי ובעלה נפרדו, ומאז שהיא מנהלת נגדו מאבק עיקש וחסר פשרות לקבלת גט, היא מגדלת לבדה את ארבעת ילדיהם, ללא תמיכה. היא המפרנסת היחידה של המשפחה, שמתגוררת בדירה של עמידר. במאי האחרון אף פתחה גורודצקי, שסיפורה מוכר היטב לדייני בתי־הדין הרבניים, בשביתת רעב מול משרדי הממשלה בדרישה שיכירו במצבה הקשה ויסייעו לה להשתחרר מהבעל.

   

  במאי האחרון פתחה גורודצקי בשביתת רעב מול משרדי הממשלה (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
  במאי האחרון פתחה גורודצקי בשביתת רעב מול משרדי הממשלה(צילום: אלכס קולומויסקי)
   

  עורכת דינה של גורודצקי, ניצן כספי־שילוני ממרכז צדק לנשים, הסבירה: "בתי־הדין הרבניים, שהם שליחיה של מדינת ישראל, לא משחררים זה 17 שנה את צביה מעגינותה למרות שקיימים פתרונות הלכתיים עבור מצבה. כעת אנחנו נוכחים לדעת שהפגיעה בצביה ובנשים עגונות אחרות היא כפולה ומשולשת. צביה גם מנועה מחיי זוגיות ואינטימיות, גם צוברת חובות מאחר שהיא לא יכולה להתחתן עם בן זוג שייקח חלק בעול פרנסתה ופרנסת ילדיה, וכעת מתגלה שיטה אבסורדית חדשה - על צביה מוטלים חובות עבר של בעלה.

   

  "הרי אילו היא לא הייתה עדיין נשואה לו על הנייר, החוב היה נגבה מהבעל. אולם מאחר שאין לבעל יכולת להחזיר את החוב, כי הוא מרצה את עונשו בכלא על כך שהוא מסרב לתת לה גט, לרשויות נוח להטיל את החיוב על כתפיה השחוחות של העגונה", אומרת כספי-שילוני. "אין ספק שיש צורך בשינוי מערכתי בדיני הגירושין במדינה, כך שיתקנו את חוסר היכולת של נשים להשתחרר מנישואין לא רצויים ואת ההשלכות הקשות ממצב זה".

   

  מעיריית ירושלים נמסר בתגובה כי "העירייה עשתה את כל המאמצים על מנת להגיע להסדר עם הגב' גורודצקי מתוך הבנה והתחשבות במצבה. העירייה אף הציעה הצעת פשרה מרחיקת לכת להסדרת החובות שנצברו לאורך זמן במספר רב של נכסים ועומדים על סך של כ-196 אלף שקל.

   

  "לאור נסיבות היווצרות החוב ולפנים משורת הדין, החליטו באגף שומה וגבייה להפחית את החוב כך שיעמוד על סך של 69,744 שקל ולהסדיר פריסה של החוב עד 36 תשלומים, ללא הפרשי ריבית והצמדה נוספים למשך תקופת ההסדר. יצוין כי ההחלטה כפופה לאישור הממונה על המחוז במשרד הפנים, ואגף שומה וגבייה יעביר את המלצתו. יחד עם זאת העירייה בוחנת האם ניתן לסייע לגברת בדרכים נוספות".

   

   

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אלכס קולומויסקי
  גורודצקי. "זה פשוט אבסורד"
  צילום: אלכס קולומויסקי
  מומלצים