שתף קטע נבחר

צילום: גטי אימג'ס

פאביו באזילה מחזיר את הכיף לג'ודו

"מחוץ לרדאר": הוא הגיע לאולימפיאדה כאלמוני והדהים את כולם עם ג'ודו אטרקטיבי, חגיגות ניצחון מוחצנות ובעיקר עם מדליית זהב סנסציונית. אחרי שכבש גם את "רוקדים עם כוכבים", הג'ודוקא האיטלקי "המשוגע" רוצה לזכות גם באליפות העולם

  

ביקורת שנשמעת לעתים תכופות כלפי הג'ודו בשנים האחרונות היא שהענף הפך להיות טקטי מדי. האפשרות לנצח בקרב על ידי התשת היריב וסחיטת עונשים במקום בהטלה מרהיבה, שטומנת בחובה גם סיכון מסוים של תרגיל נגד, קורצת להרבה ספורטאים. לפיכך לא מעט קרבות ג'ודו נראים יותר כמו מופעי התגוששות משמימים במקום מפגני הטלות וירטואוזיות.

 

 

גם בהתאחדות הג'ודו הבינלאומית מודעים לתופעה הבעייתית הזו ופעלו לשינוי החוקה כדי להפחית מחשיבותם של העונשים ובעיקר להחזיר את האטרקטיביות והעניין לענף. או כמו שדונלד טראמפ היה אומר: "Make Judo Great Again".

 

 

באזילה. טראמפ של הג'ודו (צילום: getty images) (צילום: getty images)
באזילה. טראמפ של הג'ודו(צילום: getty images)

 

ג'ודו במיטבו הוא בהחלט ענף מרתק ומהנה מאוד לצפייה. עדות עוצמתית לכך קיבלנו ביום הקרבות השני של אולימפיאדת ריו 2016. אף אחד לא ספר את פאביו באזילה האיטלקי הצעיר (22) כמועמד לפודיום במשקל עד 66 ק"ג, והאמת, שבצדק. באזילה הגיע לריו כמדורג 29 בעולם בלבד וכשמאחוריו רשימת הישגים צנועה למדי. תוצאותיו הבולטות לפני האולימפיאדה היו מדליית ארד באליפות אירופה לבוגרים ומדליית זהב באליפות אירופה עד גיל 23. נחמד, אבל לא משהו שהופך אותך למועמד למדליה בבמה החשובה מכולן.

 

אך כמו בסיפור סינדרלה מהסוג שהמשחקים האולימפיים כל כך אוהבים, הנער האיטלקי פשוט ריסק יריב אחרי יריב וברוב המקרים הוא עשה זאת תוך הפגנה של ג'ודו משוחרר, חצוף, התקפי ואמיץ – הג'ודו שכל כך התגעגענו אליו. תוסיפו לכך גם חגיגות ניצחון מוחצנות ולא תתפלאו לשמוע שהוא הפך ברגע לחביב הקהל הברזילאי.

 

את שני הסיבובים הראשונים באזילה עבר בלי בעיות מיוחדות והוא מצא את עצמו ברבע הגמר מול דאבאדורג' טומורחולג המונגולי, ג'ודוקא מצוין ועתיר בהישגים בסבב. באזילה לא התרגש, שמר על סגנונו ההתקפי וזרק את יריבו פעמיים – בפעם הראשונה בווזארי ומיד לאחר מכן באיפון שהבטיח לו את הכרטיס לחצי הגמר.

 

באזילה. סיפור סינדרלה (צילום: getty images) (צילום: getty images)
באזילה. סיפור סינדרלה(צילום: getty images)

 

בשלב ארבעת האחרונים פגש באזילה את אדריאן גומבוק, האנטיתזה המוחלטת שלו. ג'ודוקא סלובני הידוע בטקטיקה המחושבת והסבלנית שלו. באזילה הדהים כשניצח את גומבוק דווקא במשחק שלו והצליח להוציא ממנו עונשים שהכריעו בקרב.

 

למרות היום המדהים שעבר עליו, לנוכח היריב שחיכה לבאזילה בגמר כולם היו בטוחים שבזה הסיפור נגמר ושאת מסע הקסם יסיים האיטלקי עם מדליית כסף אולימפית על צווארו. בקרב על מדליית הזהב חיכה לבאזילה היריב האוליטימטיבי, אן באול הדרום-קוריאני, אלוף העולם המכהן. מי שצפה בבאול יודע שמדובר ברוצח בחליפת ג'ודו, ג'ודוקא וירטואוז, עוצמתי, מהיר ומגוון שלא נוטה להשאיר ליריבים שלו אפילו שביב של תקווה.

 

באזילה הצליח לשבש בפתיחת הקרב את ניסיונות ההתקפה של באול ו-3:40 דקות לסיום כניסה מצוינת שלו לתרגיל או-סוטו-גרי, הפילה את הדרום-קוריאני על גבו. השופט הניף את היד למעלה בסימון לאיפון ונתן את האות לחגיגות הגדולות של באזילה ושל איטליה כולה.

 

באזילה. רוקד על הדם של אן באול (צילום: getty images) (צילום: getty images)
באזילה. רוקד על הדם של אן באול(צילום: getty images)

 

"הלב שלי דפק בקצב של 50,000 פעימות לדקה", נזכר באזילה ברגע הניצחון בגמר, "מבחינתי מדליית כסף באולימפיאדה הייתה שוות ערך להפסד בסיבוב הראשון. לא הייתה לי תוכנית לגמר חוץ מזה שידעתי שאני רוצה לנצח. זה היה מבחינתי עניין של חיים או מוות. כל הזיעה, כל מה שנתתי בחיי לג'ודו, כל הכעס, את הכול שמתי בקרב הזה. זה הזוי, רק לפני שנה עוד לא הייתי אפילו בדירוג העולמי, הידיים שרפו לי מרוב כאב בקרבות אבל הצלחתי להשתמש בכאב הזה נגד היריבים שלי".

 

כמעט נקלע לקטטה עם הומלס

סיפור הסינדרלה של באזילה התחיל בריבולי, פרבר של טורינו. כבר בתור פעוט הוא הוכיח שהוא לוחם כשבגיל שלוש שרד דלקת ריאות קשה שהביאה לאשפוזו במשך 40 ימים והעמידה את חייו בסכנה.

 

באזילה, שמכריו מעידים עד היום שהוא קצת "משוגע", היה ילד שובב שחזר פעמים רבות הביתה מבית ספר עם מכתבי אזהרה מהמורים ובנוסף נטה להסתבך עם ילדים גדולים ממנו. חוג הג'ודו אליו נרשם כשהיה בן שמונה הוא שהעניק לו לטענתו את הביטחון לו היה זקוק כדי לעמוד בחזה זקוף מול הילדים הגדולים שנטפלו אליו. "מהרגע הראשון הג'ודו לא היה תחביב עבורי, אלא מהות חיי", הוא אומר.

 

 

"אני מכיר אותו מאז שהיינו בני 15, ברור שלא הייתי יכול לדעת כבר אז שהוא יהיה אלוף אולימפי, אבל ישר זיהיתי שהוא מיוחד. קצת יהיר, קצת משוגע, קצת חולה נפש, אבל עם משמעת עצמית גבוהה, אחד שעובד מאוד קשה", מספר על באזילה הג'ודוקא הישראלי אלכס רסקופין שהתחבר אליו עוד כשהתחרו בתחרויות לקדטים.

 

הוא מוסיף: "בקרבות הוא עושה פרצופים, מתנהג כאילו הוא מלך שלא סופר אחד, הוא מלא בביטחון עצמי, על המזרן ומחוצה לו. היינו יוצאים בזמנו ביחד להרבה מסיבות והוא תמיד היה מתחיל עם המון בחורות ועושה שטויות. יום אחרי הזכייה באולימפיאדה הוא שלח לי תמונה של ארגז בירות שהוא פירק בעצמו. פעם אחת כמעט רבנו עם הומלס בגללו. היינו ביחד בתחרות בפולין וכשניסינו לתפוס מונית, ההומלס פתאום נטפל אלינו. באזילה הגיב לו באיטלקית, אולי הוא גם קילל קצת, כנראה שההומלס הבין שהוא לא מדבר אליו יפה ומפה לשם זה כמעט התפתח לריב".

 

באזילה לא מתנער מהתיאור של חברו רסקופין. הוא עצמו מעיד על עצמו שהוא "משוגע" וטוען כי הוא בעל חיבה לסבל. "סבלתי כל כך הרבה בדרך לזהב האולימפי, ובנקודה מסוימת התחלתי ליהנות מהסבל. זה בעצם הטריק כדי להפוך לאלוף, לסבול ולהתאמן המון. אני מוכן לחצות את הגבולות האנושיים ולהפוך מאדם למכונה".

 

הצליח גם בריאליטי

הזכייה של באזילה בריו הייתה מיוחדת וסימבולית עבור העם האיטלקי שכן הייתה זו מדליית הזהב ה-200 של המדינה באולימפיאדות הקיץ. המספר העגול יחד עם המופע הבאמת מרשים שסיפק באזילה ואופיו הכריזמטי הפכו אותו ברגע מספורטאי אלמוני למדי לסלבריטאי מבוקש בארץ המגף. בתקופה שאחרי האולימפיאדה הוא לקח הפסקה זמנית מהספורט וניסה את מזלו בתוכנית הריאליטי החביבה ביותר על ספורטאים אולימפיים, "רוקדים עם כוכבים". באזילה ושותפתו הרקדנית אנסטסיה קוזמינה סיימו במקום השני המכובד, כשבמקביל בין השניים גם נרקם סיפור אהבה מתוקשר.

 

למרות שידע כי ההשתתפות בתוכנית תגזול ממנו זמן רב של אימונים ותחרויות, על דבר אחד באזילה לא היה מוכן לוותר – אליפות העולם בבודפשט שתיפתח בשבוע הבא. באופן מדהים ולמרות שהוא כבר אלוף אולימפי, זו תהיה הפעם הראשונה שבאזילה ישתתף באליפות העולם. אף ג'ודוקא איטלקי לא זכה בתואר אלוף העולם ובאזילה מאוד רוצה להיות הראשון.

 

עם זאת, קשה מאוד להגיד באיזה כושר הוא יגיע לאליפות הקרובה. בתקופה שעברה מאז ריו השתתף באזילה בסך הכל בתחרות אחת, גראנד סלאם טוקיו בדצמבר האחרון, וגם היא הסתיימה

 בהתרסקות כשהפסיד כבר בסיבוב הראשון. מכיוון שלא צבר נקודות בשנה האחרונה הוא יגיע לאליפות העולם כלא מדורג, ועל פניו יכול לקבל בהגרלה יריבים חזקים ביותר, אפילו אן באול, כבר בסיבוב הראשון.

 

את באזילה נתוני הפתיחה הפחות מעודדים לא מטרידים. "אני מוכן לכל אתגר. הייתי מוכן מבחינתי לזכייה באליפות העולם כבר לפני שלוש שנים". כהכנה לאליפות שהה באזילה במשך חודשיים ביפן שם לקח חלק במחנה אימונים אינטנסיבי שלטענתו חיזק אותו משמעותית.

 

ממעמד האנדרדוג ממנו נהנה בריו הוא יכול לשכוח. לאליפות העולם באזילה יופיע כשעל חליפתו רקום שמו בכיתוב מוזהב המעיד על היותו אלוף אולימפי מכהן. כיום כבר כל יריביו מכירים אותו היטב, יודעים למה הוא מסוגל וכמה הוא מסוכן. נראה שכדי לכבוש את העולם פעם נוספת, באזילה צריך לשלוף שפן חדש מהכובע. האם הוא מסוגל לכך? מי שתומך בג'ודו הטהור והיפה צריך לקוות מאוד שכן.

 

פאביו באזילה יתחרה באליפות העולם בבודפשט ביום שלישי במשקל עד 66 ק"ג, החל ב-11:00.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: getty images
פאביו באזילה
צילום: getty images
מומלצים