שתף קטע נבחר

ליברמן בתגובה למשפחות השבויים: "אסור לחזור על הטעות בעסקת שליט"

בעקבות הביקורת שמתחו משפחות הישראלים המוחזקים בידי חמאס, אמר שר הביטחון כי הוא מחויב להחזרתם של הדר גולדין, אורון שאול והאזרחים הישראלים ברצועת עזה. עם זאת הבהיר כי לפני מינוי מחליף לליאור לוטן, "חשוב לאמץ את דו"ח שמגר במלואו, ובכך לשרטט גבולות גזרה ברורים למדינת ישראל ולשליחים מטעמה"

שר הביטחון אביגדור ליברמן הגיב הבוקר (יום א') לביקורת שהושמעה מצד משפחות הישראלים המוחזקים בשבי חמאס בעזה בעקבות פרישתו של ליאור לוטן, מתאם ראש הממשלה לנושא השבויים והנעדרים. הוא אמר כי "אסור לנו לחזור על הטעות בעסקת שליט". ליברמן דרש לאמץ את דו"ח שמגר במלואו לפני מינוי מחליף ללוטן.

 

ליברמן אמר כי "מבקש להודות לליאור לוטן על עבודתו המסורה, מחויבותו ומאמציו. אני מקבל בהבנה ובאהבה את הביקורת של משפחות גולדין ושאול, וממשיך להיות מחויב באופן אישי להשבתם לישראל של הדר ואורון ושל אזרחינו המוחזקים ברצועת עזה בניגוד לדין הבינלאומי. אני רואה בכך חשיבות ערכית ומוסרית עליונה, בראש ובראשונה כלפי המשפחות, וכלפי צה"ל ומדינת ישראל.

שר הביטחון ליברמן (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
שר הביטחון ליברמן(צילום: עידו ארז)

"עם זאת, אסור לנו לחזור על הטעות בעסקת שליט. באותה עסקה שוחררו 1,027 מחבלים, בהם רוצחים ומשלחיהם, כולל מחמוד קוואסמה ששוחרר לרצועה ומימן את חטיפת שלושת הנערים, ויחיא סינוואר שמנהיג את חמאס ברצועת עזה. אותו סינוואר שמציב כיום דרישות נוקשות שלא מאפשרות להתקדם לעסקה כלשהי. חשוב לזכור עוד, כי 202 ממשוחררי עסקת שליט נעצרו מאז על ידי מערכת הביטחון על מעורבות בטרור, מתוכם 111 עדיין נמצאים בכלא הישראלי; ושבעה ישראלים נרצחו במעורבות ישירה או עקיפה של משוחררי אותה עסקה.

 

"לכן לפני מינוי מחליף לליאור לוטן, חשוב לאמץ את דו"ח שמגר במלואו, ובכך לשרטט גבולות גזרה ברורים למדינת ישראל ולשליחים מטעמה, ובעיקר לעמוד נחושים מול אויבינו, ולהבהיר להם שאין לנו כל כוונה להתפשר על ביטחון עם ישראל", הוסיף שר הביטחון.

ליאור לוטן (צילום: אבי רוקח) (צילום: אבי רוקח)
ליאור לוטן(צילום: אבי רוקח)

ההתפטרות של לוטן לא הפתיעה את משפחות השבויים והנעדרים. זהבה שאול, אמו של סמ"ר אורון שאול שגופתו מוחזקת בידי חמאס, אמרה בתגובה לדבריו של ליברמן כי הוא מעודד את הפקרת החיילים: "לתפארת מדינת ישראל ששר הביטחון שלה, שעומד בראש המערכת הצבאית, מעודד הפקרה של חיילי צה"ל. שר הביטחון לא הפנים עדיין שחוסר המעש בהחזרת החיילים שהגנו על אזרחי המדינה גורמות לרוב הדומם לא לשלוח את ילדיהם לשרת ביחידות קרביות".

 

משפחתו של חלל צה"ל הדר גולדין, המוחזק בידי חמאס רצועה, מסרה כי היא מרגישה ש"ננטשה על ידי הממשלה" בעקבות ההתפתחויות. "ההתפטרות של לוטן היא כתב אישום חריף נגד אוזלת היד של ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון ליברמן בעניין השבתם הביתה של אורון שאול והדר גולדין", נמסר.

 

"אנו מבקשים להודות לליאור לוטן על העבודה המאומצת שביצע בהתנדבות בשלוש השנים האחרונות", מסרה בנוסף משפחת גולדין. "בעקבות ההתפטרות של ליאור, אנחנו מרגישים שננטשנו על ידי הממשלה. ההתפטרות לא מפתיעה, לאור דברים שהתרחשו בתקופה האחרונה. מאחורי המילים 'הממשלה עושה הכול כדי להשיב את הדר ואורון' ניצבת מציאות עגומה שבה לא נעשה דבר כדי להחזיר את הבנים. אנו דורשים מנתניהו ומליברמן למנות מחליף בדחיפות, ליישם את החלטות הקבינט כפי שהתקבלו בינואר האחרון וללחוץ את חמאס בכל דרך אפשרית ואפקטיבית בכדי להשיב את הבנים לישראל".

  

משפחת מנגיסטו קיבלה בהפתעה ובאכזבה את הידיעה על התפטרותו של לוטן. אמו, אגרנש מנגיסטו, אמרה: "בני מוחזק על לא עוול בכפו וחייו בסכנה. אני מקווה שקיימת מחויבות אמיתית של הממשלה להחזרתו". 

אלוף-משנה במילואים ועו"ד לוטן, ביקש בשבוע שעבר מראש הממשלה בנימין נתניהו לסיים את תפקידו, לאחר שלוש שנים שבהן ביצע את התפקיד בהתנדבות. לוטן נפגש עם ראש הממשלה לסיכום התפקיד, ואמר כי התפקיד תובעני מאוד ברמה המקצועית והאנושית, ולכן נכון לבצע בו החלפת אישים כל כמה שנים. בתקופה הקרובה ירכז את הנושא מזכירו הצבאי של ראש הממשלה, תא"ל אליעזר טולדנו.

 

"ההיכרות המעמיקה עם משפחות השבויים והנעדרים והזכות לשרת את המשימה הגורלית עבורן – השבת בניהן הביתה - הותירו בי חותם עמוק ומחויבות תמידית אליהן", מסר לוטן. "בתפקידי גם נחשפתי לאכזריות ולציניות שבה פועל חמאס בנושא. לכן פעלנו להעלות את המודעות לכך בקהילה הבינלאומית".

 

נתניהו הודה ללוטן ואמר: "ביצעת את תפקידך במסירות, יצירתיות ובמקצועיות ראויה לציון וזאת תוך גילוי רגישות אנושית גבוהה. נמשיך לפעול בכל דרך כדי להחזיר את השבויים, הנעדרים והחללים הביתה".

 

דו"ח ועדת שמגר, שבראשה עמד נשיא בית המשפט העליון השופט בדימוס מאיר שמגר, עסק בהקשחת התנאים למשא ומתן על חילופי שבויים. פרטי הדו"ח נותרו חסויים.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
אביגדור ליברמן
צילום: מוטי קמחי
מומלצים