שתף קטע נבחר

זה לא סרטון שמחכה לכם במסנג'ר, זה וירוס

נוזקה חדשה מועברת בימים האחרונים באמצעות תוכנת המסרים של פייסבוק - המסנג'ר, בשיטה הישנה והמוכרת של לינק זדוני, ומצליחה להדביק מכשירים של משתמשים. למה אנחנו עדיין נופלים במלכודת הזו?

 

 

 

בימים האחרונים נודע על סוג חדש של נוזקה (Malware) המופצת ברחבי הרשת, גם הפעם באמצעות תוכנת המסרים הפופולרית של פייסבוק, המסנג'ר. הנוזקה מועברת באמצעות לינק מסוכן, שמגיע כשהוא מחובר לשם המשתמש שאליו נשלחת ההודעה, בצירוף אימוג'י בצורת לב ולעתים בצירוף אימוג'י מופתע והמילה "וידאו". חמוד, לא? אז זהו, שממש לא. 

 

לא ללחוץ (צילום מסך)
לא ללחוץ(צילום מסך)

 

משתמשים שלא הצליחו להתאפק ולחצו על הלינק, שמגיע בתצורה מקוצרת (לינק בסגנון Bitly), מדווחים על סוגים שונים של נוזקות. מי שפתח את הלינק בדפדפן כרום למשל, מצא את עצמו מובל לעמוד יוטיוב פיקטיבי, שכולו תוכנות פרסום זדוניות (Adware) - ומרגע שלחץ על הלינק הוא מופצץ בפרסומות פופ-אפ שמציפות את המחשב, גוזלות משאבים ומכבידות על המערכת.

 

משתמשים אחרים דיווחו כי הנוזקה הובילה אותם להוריד נגן "פלאש" מזויף, שלחיצה עליו מורידה אל המכשיר את תוכנת הפרסום. בנוסף, נראה כי הנוזקה החדשה מתחקה אחר פעילות המקלדת בטלפון החכם למשל, וכי היא מסוגלת לשלוף מידע פרטי חיוני מאפליקציות כמו גם מדפדפנים על המחשב. כמובן שלחיצה על הלינק הזדוני תוביל להדבקה - המשתמשים ישלחו את אותו הלינק לכל חברי הפייסבוק שלהם וכך עשויים לגרום גם להם לנזקים משמעותיים במכשירים או לגניבת מידע.  

 

והרי החדשות הישנות: מישהו מנסה לצוד את המידע שלכם, לחבל במכשירים שלכם ולהאביס אתכם בתוכן פרסומי לא ראוי עד כדי קריסת המחשב, וזה כנראה ימשיך לקרות. המודעות לסוגים שונים של נוזקות (תוכנות זדוניות המופצות ברשת) אמורה להיות כבר בשיאה, ובכל זאת ממשיכים להגיע דיווחים על משתמשים שנפלו במלכודת הדבש, לא התאפקו ולחצו על הלינק המסוכן.

 

אי אפשר להדגיש את זה מספיק: לא לוחצים על לינקים שמופצים ברשתות החברתיות. אם קיבלתם את הלינק מחבר, פנו אליו וודאו שהוא אכן זה ששלח לכם אותו. אם אתם חושדים שמדובר בלינק זדוני, יידעו אותו על כך שהוא מפיץ נוזקות אל החברים. אם עשיתם טעות ולחצתם - פנו מיד להחליף שמות משתמש וסיסמאות, גם ברשת החברתית וגם בשירותים נוספים כמו דואר אלקטרוני וחשבון בנק. אנחנו ממשיכים לחכות ליום שבו לא נצטרך לפרסם כתבות מהסוג הזה, פשוט כי כולם כבר ידעו שיש לינקים שעליהם בשום פנים ואופן לא לוחצים.

 

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אינטרנט פרטיות פייסבוק גוגל אבטחה האקר רשת שיתוף סלפי אפליקציה
צילום: shutterstock
מומלצים