שתף קטע נבחר

טקסס מנסה להתאושש: טראמפ יתרום מיליון דולר

דוברת הבית הלבן הודיעה בחגיגיות כי הנשיא יתרום מכיסו למאמצי השיקום במדינה שבה נותרו מאות אלפים ללא חשמל או מים ורבבות ללא קורת גג. קרוב למיליון בני אדם נמלטו מביתם עד כה, עשרות אלפי בתים נהרסו לגמרי. יוסטון החלה להפגין סימני חיים: עסקים נפתחו ורכבים חזרו לכבישים שלא הוצפו

 

 

 

חיילים ושוטרים, במשאיות גבוהות ומיוחדות על הקרקע ובמסוקים בשמיים, המשיכו אתמול (ה') במאמצי חילוץ של אלפים רבים של אזרחי טקסס שנותרו בסכנה או נטושים לבדם בעקבות נזקי הסופה האדירה "הארווי", שכבר הספיקה להיחלש ביממה האחרונה, בזמן שהאמריקנים מתחילים לתכנן איך להתמודד עם ההרס האדיר. מהבית הלבן נמסר כי הנשיא האמריקני דונלד טראמפ יתרום מיליון דולר מכיסו כדי לסייע למאמצי השיקום לאחר הסופה שהביאה למותם של לפחות 38 בני אדם והותירה רבבות ללא קורת גג ומאות אלפים ללא חשמל או מים.

 

"אני שמחה לבשר לכם שטראמפ רוצה להצטרף למאמצים של רבים ונוספים בכל ארה"ב והוא יתרום מיליון דולר מכספו האישי", אמרה דוברת הבית הלבן, שרה סנדרס, במסיבת עיתונאים. היא הוסיפה כי היא קוראת לעיתונאים להציע קרנות סיוע ספציפיות שאליהן יוכל הנשיא לתרום.

 

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 

 

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AP, Jay Janner/Austin American-Statesman) (צילום: AP, Jay Janner/Austin American-Statesman)
(צילום: AP, Jay Janner/Austin American-Statesman)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP, US MARINE FORCES RESERVE/HANDOUT) (צילום: AFP, US MARINE FORCES RESERVE/HANDOUT)
(צילום: AFP, US MARINE FORCES RESERVE/HANDOUT)

בעיר בומונט בטקסס פינו רופאים ואחיות 190 בני אדם מבית חולים שנאלץ להפסיק את פעילותו לאחר ששירותי המים בעיר, שבה מתגוררים 120 אלף בני אדם, שותקו בעקבות הסופה. "אין לנו מים, סגרו את הברזים. אנחנו לא יכולים להעניק טיפולי דיאליזה או טיפולים אחרים", סיפר אחד ממאבטחי בית החולים שעמד מחוצה לו בזמן שעשרות חולים פונו מהמקום.

 

ריאן האוס, 44, ואמו סאלי בת ה-79 מיהרו אתמול לבית החולים בבומונט כדי לאסוף תרופות וגילו כי המבנה מפונה. "יש לנו מספיק תרופות לעכשיו, אנחנו לא יודעים מה יהיה בהמשך", סיפרו לסוכנות הידיעות רויטרס.

 

כמעט 800 אלף טקסנים התבקשו לעזוב את בתיהם ו-980 אלף נמלטו בעצמם בעקבות אזהרות כי מאגרי מים ונהרות יכולים להמשיך להציף את רחובות הערים השונות במדינה גם לאחר שהסערה תיחלש. שוטרים, כבאים וחיילים נראו עוברים בית-בית בשכונות מסוימות בחיפוש אחר אנשים הזקוקים לעזרה או פינוי גופות.

 

ההצפות האדירות הביאו אתמול גם לשני פיצוצים באזור מפעל כימי בעיר קרוסבי, שנמצאת במרחק של כ-40 קילומטרים צפונית-מזרחית לעיר יוסטון. עשן שחור גדול היתמר מעל המבנה. הרשויות הזהירו כי ייתכנו פיצוצים נוספים ומסוכנים במקום. סגן השריף באזור ששאף את העשן שנפלט מהמפעל פונה לטיפול בבית חולים מקומי. תשעה בני אדם נוספים פינו את עצמם לבית חולים ליתר ביטחון מחשש שנפגעו מהעשן.

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

סגן הנשיא פנס מסייע בשיקום בתים שנפגעו בסופה (צילום: AP) (צילום: AP)
סגן הנשיא פנס מסייע בשיקום בתים שנפגעו בסופה(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

אספקת החשמל למפעל הכימי Arkema SA, שבבעלות תאגיד הכימיקלים הצרפתי "ארקמה", הפסיקה ביום ראשון וגם הגנרטורים במקום שנמצאים לצורך גיבוי הפסיקו לעבוד בשל הסופה. הרשויות המקומיות צפו מראש את הפיצוץ במפעל משום שמערכת הקירור לכימיקלים השונים במפעל הפסיקה לעבוד בעקבות הפסקת החשמל, והפכה אותם לבלתי יציבים. תאגיד "ארקמה" פינה את כל עובדיו מהמפעל הכימי כבר ביום שלישי, ומחוז האריס פרסם צו פינוי לתושבים שנמצאים ברדיוס של 2.4 קילומטרים מהמפעל שהוצף.

 

סגן נשיא ארה"ב, מייק פנס, הגיע אתמול לאזורים מוכי האסון בטקסס וסייע במאמצי הפינוי. "העם האמריקני אתכם", אמר להתקהלות גדולה מחוץ לכנסייה בעיר רוקפורט. "אנחנו כאן היום, ואנחנו נהיה כאן מחר ונהיה כאן בכל יום עד שהעיר הזו והמדינה הזו והאזור הזה יהיו במצב טוב יותר מאי פעם". פנס אמר כי הנשיא טראמפ ישוב לאזור ביום שבת.

 

בתוך כך נצפו גם סימני חיים והתאוששות ביוסטון – העיר הרביעית בגודלה מבחינת אוכלוסייה בארה"ב שספגה מכה קשה במיוחד בסופה הארווי. עסקים החלו לפתוח אתמול את שעריהם והנוסעים חזרו לכבישים שלא הוצפו. תושבים רבים שנאלצו לפנות למקלטים החלו לשוב אתמול לבתיהם כדי לאמוד את הנזק.

 

אתמול בבוקר מסר מרכז ההוריקנים הלאומי שהארווי נחלשה הלילה ומוגדרת כשקע ברומטרי. על פי הודעת המרכז, אין חשש לגשמים כבדים באזור יוסטון וגלווסטון שבטקסס, אך עם זאת עדיין צפויים שיטפונות מסכני חיים באזור יוסטון, פורט ארתור ובחלקים בדרום-מערב לואיזיאנה.


פורסם לראשונה 31/08/2017 23:23

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: MCT
אלפים נוספים חולצו אתמול
צילום: MCT
מומלצים