שתף קטע נבחר

ארצות הברית: הוויזות של אלפי ישראלים בסכנה

מכה לאלפי ישראלים: טראמפ יגביל או יבטל את אשרת J1 המשמשת אזרחים זרים לצורך עבודה. סטודנטים ומתמחים לא יוכלו להיכנס עוד לארה"ב

 

 

שגרירות ארה"ב בת"א. יותר מ-4,700 אשרות הונפקו ב-2016 (צילום" AFP) (צילום
שגרירות ארה"ב בת"א. יותר מ-4,700 אשרות הונפקו ב-2016(צילום" AFP)

אם התכוונתם לצאת ללמוד בקרוב בקולג' אמריקני או בניתם על עבודה במחנה קיץ של הקהילה היהודית בארה"ב, יכול להיות שתיאלצו לתכנן מחדש: ממשל טראמפ עומד להגביל, ואף לבטל, את השימוש באשרת J1, המשמשת מדי שנה אלפי ישראלים שמעוניינים ללמוד או לעבוד בארה"ב.

 

על פי דיווח ב"וול סטריט ג'ורנל", הממשל פועל לבטל או להגביל את אשרת J1 לאזרחים זרים המשתמשים בה לצורך עבודה בארה"ב, וזאת על רקע הצו הנשיאותי שכותרתו "לקנות אמריקאי, להעסיק אמריקאים" (Buy American and Hire American). חלק מהסמכויות הנובעות מהצו נועדו לאפשר רפורמה במערך האשרות כדי להגן על האינטרסים של עובדים אמריקנים.

 

במקביל, רק לפני כמה שבועות תיקן הממשל את תקנות מתן האשרות כדי לאפשר לקונסולים האמריקנים לסרב לבקשות רילוקיישן שלדעת הקונסול אינן מיטיבות עם האינטרסים של העובדים האמריקנים. ההגבלות החדשות לא יחולו על אזרחים זרים שכבר לומדים בארה"ב על פי אשרת J1.

 

בשנת 2016 הנפיקה שגרירות ארה"ב בישראל יותר מ-4,700 אשרות J1. חלק נכבד מהאשרות הונפקו לישראלים (ובהם חיילים משוחררים רבים) שהדריכו במחנות קיץ יהודיים ברחבי ארה"ב. בסוכנות היהודית מודעים לכך שאם אכן הוויזה תוגבל או תבוטל, הדבר יפגע קשות במחנות הקיץ של הקהילות. כיום יוצאים מדי קיץ למחנות 1,200 שליחים מישראל.

 

גורמים שונים בארה"ב מנהלים מערכת הסברה מול הבית הלבן ומול מחוקקים כדי להביא לביטול היוזמה. ביטול האשרה עשוי לפגוע גם באלפי ישראלים המגיעים לארה”ב לטובת לימודים אקדמיים, תוכניות הכשרה מקצועית והתמחויות רפואיות בתחומים מתקדמים.

 

בבית הלבן שוקלים לבטל גם את אחד היתרונות הגדולים של האשרה - היכולת של בן או בת הזוג המצטרפים לבעל האשרה לעבוד כמעט ללא מגבלות בארה"ב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
שגרירות ארה"ב בת"א
צילום: AFP
מומלצים