שתף קטע נבחר

תרבות המאיה: ילדים שהוקרבו לאלים נקברו עם אבנים יקרות

בצפון גואטמלה נמצאו קברים של ילדים בני פחות מארבע, שהועלו קורבן לפני אלפי שנים. בקברים נמצאו להב עשוי אובסידיאן ואבנים נוספות מאותו החומר

צוות ארכיאולוגים בינלאומי חשף לאחרונה בגואטמלה 42 אבני טקס מיוחדות עשויות זכוכית געשית הנקראת אובסידיאן - וחלקן התגלו בקבריהם של ילדים שהוקרבו לפני מאות ואף אלפי שנים. לפי המחקר, שפורסם בכתב העת Journal of Field Archaeology, לסלע היקר הזה הייתה משמעות רוחנית ועל-טבעית עבור ראשוני אנשי תרבות המאיה.

 

 

אבני האובסידיאן נמצאו באתר החפירות הארכיאולוגיות סייבל שבצפון גואטמלה. מדובר באתר שבו יכולים חוקרים ללמוד על תרבות המאיה העתיקה.

 

באתר International Business Times דווח כי באחד מאתרי הקבורה באתר החפירות נמצאו אבני אובסידיאן בקבריהם של שני ילדים שהוקרבו לאלים, בני שנתיים עד 4. הילדים נקברו פנים אל מול פנים, ולצדם להב עשוי אובסידיאן ואבן נוספת מאותו החומר. בקבר נוסף של חמישה ילדים, כולם בני פחות משנה, ארבעה מהם הוצבו לפי שושנת הרוחות - ובמרכזם של ארבעת הילדים הוצבה אבן אובסידיאן.

 

אך האבנים יקרות הערך לא נמצאו רק בקבריהם של ילדים, אלא גם בגומחות שונות בקרקע בצורת צלב ובמטמונים לאורך ציר שנע ממזרח למערב בסייבל, שבמרכזו הייתה "כיכר העיר" המרכזית. עד כה, לפי החוקרים, לא תועדה כל קבורה טקסית שכוללת את האבנים הללו באזור השפלה של תרבות המאיה.

 

"במסורת של מסואמריקה, לאובסידיאן יש מקור אלוהי שהשריש בסלע כוחות על-טבעיים", הסבירו במחקרם החוקרים מאוניברסיטת איבראקי ביפן. "בשל הערך הסמלי של האבן, אפשר לראות שימוש באובסידיאן בטקסים דתיים רבים במסואמריקה. האבן גם הייתה מצרך נדיר ולכן יקרה עוד יותר".

 

ההערכה היא כי תורת קבורת האבנים הייתה נחלתם של מעטים שידעו איך לנהל את טקס הקבורה הרוחני. האנשים הללו ככל הנראה היו חלק מאליטה מתפתחת בחברה העתיקה.

 

האתר הארכיאולוגי בסייבל נחקר לעומק לראשונה בשנות ה-60 של המאה הקודמת על ידי חוקרים מאוניברסיטת הרווארד.

 

למחקר המלא: http://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/00934690.2017.1355769

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מתוך המחקר
אחד מקברי הילדים
צילום: מתוך המחקר
מומלצים