שתף קטע נבחר

במטה ברק מקווים: הערבים יגיעו להצביע בערב

במטה אומרים כי בהסתמך על בחירות קודמות, יחל הציבור הערבי לפקוד את הקלפיות אחרי השעה 14:00. חכ"ים של העבודה יסיירו בכפרים הערביים וינסו לשכנע את התושבים להצביע. בעבודה מציגים לראווה סקר שהגיע אליהם הלילה, ובו הצטמצם הפער ל-12% לשרון במגזר היהודי

במטה מפלגת העבודה בירקון 110 בתל אביב ממשיכים בניהול יום בחירות מורכב ומאומץ. ממטה ברק דווח ש-100 אלף פעילים נמצאים היום בשטח, מתוכם 80 אלף מחוץ לקלפיות.
סקר פנימי שהגיע למפלגה הלילה מורה על צמצום הפער בין אהוד ברק לאריאל שרון ל-12 אחוזים לטובת שרון במיגזר היהודי, במדגם של כ-1,500 איש. גורמים במפלגה צופים שבמהלך היום הפער ימשיך ויצטמצם. "לא איבדנו את רוח הלחימה, יש לנו סיכוי לא קטן להפתיע את כולם ולנצח בבחירות האלה", אומרים בחמ"ל של המפלגה.
פעילי העבודה ומרצ גודשים את בית המפלגה מאז שעות הבוקר. העיניים נשואות למגזר הערבי, והשאיפה היא להגיע לפחות ל-60 אחוזי הצבעה לברק בקרב המגזר הזה. "אם נגיע לשישים אחוזי הצבעה לברק אצל הערבים, והחרדים לא ייכנסו למשחק בכל כוחם - המירוץ יהפוך בערב לצמוד מאוד", אומר ח"כ אבשלום אבו וילן, ראש מטה השטח של אהוד ברק.
בהסתמך על בחירות קודמות, מצפים במטה ברק כי הציבור הערבי יתחיל לפקוד את הקלפיות רק לאחר השעה 14:00. במטה הערבי יטלפנו פעילי המפלגה אל המצביעים, ישפיעו וישוכנעו עד לרגע האחרון. המטות הפזורים בשטח פועלים על מנת להביא את המצביעים הערבים לקלפיות באופן פיסי. 12% מסך המצביעים בישראל הם אזרחים ערבים. בבחירות 1999 גרף ברק 8% תמיכה בחשבון הסופי מקולות הערבים, שתמכו בו וסייעו לו לנצח בבחירות בהפרש גדול.
גם חכ"ים רבים מסיירים היום בכפרים הערביים, שאליהם נשואות עיני השמאל בישראל: יוסי שריד בטירה, ביילין בגליל המערבי, מוסי רז בגליל המזרחי, השרה יולי תמיר וח"כ זהבה גלאון בכפרי המשולש, נעמי חזן באבוש גוש וחוסנייה ג'בארה בכפרי המשולש.

"הכי חשוב שיפי הנפש יבואו להצביע"

טל זילברשטיין, ממנהלי הקמפיין של ברק, אומר כי אם 75% מהמגזר הערבי יצביעו היום "בסדר הגודל המסורתי של ההצבעה הערבית", יזכו ברק ושרון למספר שווה של קולות, וההכרעה תיפול באחוזים בודדים. "מה שחשבנו כל הזמן שיקרה קרה, והחל מאמש צומצמו הפערים בצורה מדהימה. אם לא יהיה הלילה תיקו, הרי שההפרש בין ברק לשרון יהיה הקטן ביותר מכל התחזיות", דברי זילברשטיין.
בשתי הקומות הראשונות של בנין המפלגה ישנו "מרכז המרצה" של סקטורים שונים, כגון עולים, בתי אבות, ערבים, מתלבטי שמאל ועוד. יו"ר מטה השטח, יובל פרנקל, טוען כי "כבר היו לנו לפחות שתי מערכות בחירות שלפי הסקרים המערך היה אמור לנצח בפער של 10 עד 12 מנדטים, וזה לא קרה. מאוד יכול להיות שזה יקרה היום. אני משוכנע שעד סוף יום הבחירות, מאה אחוז מהאנשים שלנו יפסיקו להתלבט ויגיעו להצביע". לדבריו, "הכעסים ייגמרו, ואנשים יבינו שהם לא יכולים להרשות לעצמם את הלוקסוס הזה שיביא את שרון לראשות הממשלה".
"הכי חשוב", אומר דובר העבודה, ירח טל, "שהתומכים המסורתיים של העבודה יבואו להצביע. מדובר בכל יפי הנפש שטוענים שהם מאוכזבי ברק. אף פעם לא ניהלנו מערכת בחירות שבה אנחנו צריכים לשכנע את האנשים שלנו לתמוך בנו".
בשטח פועלות סיירות מטעם שתי המפלגות, שתפקידן לתלוש את שלטי המועמד היריב. כאשר נפגשים שני צוותים שכאלה בשטח עלולות לפרוץ תגרות, כפי שקרה הבוקר בנהריה, כאשר פעיל של הליכוד תקף פעיל של ברק, בועז קדוש, שהוכה אך לא נפצע. קדוש מיהר להגיש תלונה במשטרה.

ברק לפעיליו: יש סיבה לאופטימיות

ברק החל את הבוקר בעריכת מספר שיחות טלפון עם פעילים מרכזיים במטה הבחירות שלו. הוא הודה להם וביקש מהם להמשיך ולפעול עד לרגע האחרון למען בחירתו. יש סיבה לאופטימיות, אמר להם ברק, לאור הסקרים הפנימיים שערך מטה הבחירות שלו.
לאחר מכן התראיין ברק לטלוויזיה המצרית ויצא מירושלים, שם עשה את הלילה, לכוכב יאיר, מקום מגוריו. ברק בא לכוכב יאיר עם רעייתו, נאווה, כדי להצביע בקלפי שבמרכז המסחרי. את פניו קידמו פעילים משני מטות הבחירות: אלה של שרון השמיעו לו באמצעות רמקולים את הג'ינגל של שרון, ואילו פעיליו של ברק חילקו סוכריות.
ברק העניק חתימות, שלשל את הפתק לעיני המצלמות, ומיד אחריו עשתה זאת גם רעייתו נאווה. "אני מתרגש", אמר ברק, "יש שינוי במגמה, חוזרים הביתה גם מצביעי השמאל המסורתי. אני קורא לכולם להשתתף בחגיגת הדמוקרטיה". רעייתו נאווה הוסיפה: "יש תחושה של מתח, כמו לפני כל בחירות, אבל יש לי הרבה תקווה, ואני מאמינה שיהיה ליום הזה סוף אופטימי".
בשעות הצהריים יפרוש ברק לכמה שעות כדי לקבל עדכונים בלשכתו בתל אביב, ובערב יישב במלון דן בתל אביב עם חוג מצומצם של בני משפחה ומקורבים ויצפה במדגם הטלוויזיוני. עדיין לא ברור היכן ינאם את נאום התבוסה או הניצחון - במלון או באולם האירועים בשפיים, שאליו יגיעו החל מהשעה 18:00 אנשי מפלגתו ומטה הבחירות שלו.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום ערוץ 2
ברק מצביע. יש לי הרבה תקווה, אמר
צילום ערוץ 2
צילום YNET
נאווה ברק בקלפי
צילום YNET
מומלצים