שתף קטע נבחר

רעידת אדמה חזקה בדרום מקסיקו: הרוגים, צונאמי ונזקים

רעידת אדמה בעוצמה 8.2 היכתה סמוך לגבול עם גואטמלה ולפחות חמישה נהרגו, בהם ילד שעליו קרס קיר ותינוק שנותק ממכשירי ההנשמה עקב הפסקת חשמל. גל צונאמי ראשון דווח במקסיקו. הנשיא: "זו רעידת האדמה החזקה מזה מאה שנה"

 

 

  

רעידת אדמה עוצמתית במיוחד ברמה של 8.2 דרגות היכתה הבוקר (יום ו') באזור חופי דרום מקסיקו, סמוך לגבול גואטמלה. לפחות חמישה נהרגו, בהם שני ילדים. צונאמי ראשון דווח בחופי מקסיקו, עם גלים בגובה של 70 ס"מ. נשיא מקסיקו אנריקה פניה נייטו אמר שזו הייתה רעידת האדמה החזקה במדינה מזה מאה שנה.

 

אזהרת צונאמי פורסמה במדינות במרכז אמריקה ובדרומה: מקסיקו, גואטמלה, אל סלבדור, הונדורס, פנמה, אקוודור, ניקרגואה וקוסטה ריקה.

  

ישראלים הנמצאים במקסיקו מוזמנים ליצור קשר באימייל האדום

 

נזקי רעידת האדמה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
נזקי רעידת האדמה(צילום: EPA)

 

בחלוף השעות מאז רעידת האדמה מצטברים עוד דיווחים ועדויות על נזקים כבדים. בין היתר תועדו קירות שקרסו וכן סדקים בקרקע. בין השאר תועדו סדקים ברצפה בנמל התעופה הבינלאומי ע"ש בניטו חוארס במקסיקו סיטי. בתי חולים הוציאו את המטופלים לחניונים החיצוניים מחשש לפגיעה בתוך הבניינים. בין היתר פונה בית החולים בוילהרמוזה.

 

מוקד הרעש ()
מוקד הרעש

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

סדקים ברצפה בנמל התעופה הבינלאומי ע"ש בניטו חוארס במקסיקו סיטי (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
סדקים ברצפה בנמל התעופה הבינלאומי ע"ש בניטו חוארס במקסיקו סיטי(צילום: רויטרס)

סדקים בנמל התעופה הבינלאומי במקסיקו סיטי (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
סדקים בנמל התעופה הבינלאומי במקסיקו סיטי(צילום: רויטרס)

בית החולים בוילהרמוזה פינה את המטופלים לאזור פתוח  (צילום: EPA) (צילום: EPA)
בית החולים בוילהרמוזה פינה את המטופלים לאזור פתוח (צילום: EPA)

אנשים ברחו לרחוב, חלקם בחלוקי אמבט (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אנשים ברחו לרחוב, חלקם בחלוקי אמבט(צילום: AFP)
 

בהלה במקסיקו סיטי (צילום: AFP) (צילום: AFP)
בהלה במקסיקו סיטי(צילום: AFP)

נזקים בצ'יאפס שבדרום מקסיקו ()
נזקים בצ'יאפס שבדרום מקסיקו
 

מטיילים בסן קריסטובל בדרום מקסיקו יצאו לרחובות אחרי הרעידה (צילום: נתן קובלסקי) (צילום: נתן קובלסקי)
מטיילים בסן קריסטובל בדרום מקסיקו יצאו לרחובות אחרי הרעידה(צילום: נתן קובלסקי)

 

מושל מדינת המחוז טבסקו, ארתורו נונז, מסר כי שני ילדים נהרגו במחוז שלו - אחד מהם מקריסת קיר והאחר, תינוק שמת בבית החולים בגלל ניתוק מכשירי ההנשמה עקב הפסקת חשמל. מושל מדינת צ'יאפס שבדרום מקסיקו, מנואל ולסקו, מסר לטלוויזיה המקומית כי שלושה נהרגו ברעידה בעיירות סן קריסטובל ודה לה קסאס שבמדינה. ולסקו הוסיף כי הרעידה גרמה לנזק בבתי חולים ובתי ספר.

 

הקונסולית במקסיקו סיטי עידית דוידוביץ מסרה ששוחחה עם מטיילים ואיש קשר מצ'יאפס בגבול עם גואטמלה שלא נפגעו, "יש בהלה ולחץ והחשמל נפל, אבל אין פגיעות בנפש עד כה בקרב הישראלים".

 

אליענה אשרסון, שמטיילת בעיירה סן קריסטובל שבצ'יאפס, סיפרה ל-ynet: "היינו במיטה וקמנו כי כל החדר רעד, המיטה רעדה כמו בסרטים". אור הורביץ, שנמצא גם הוא בסן קריסטובל, כתב ל-ynet: "אני נמצא עם עוד כ-200 ישראלים. היו בעיר המון אזעקות בשעה האחרונה, האדמה רעדה כמו שאף פעם לא הרגשתי. ברחוב הראשי היו חלקים קטנים ממבנים היסטוריים שנפלו והתרסקו על הרצפה. כל האנשים יצאו לרחובות ומחוץ למלונות כדי שמבנים לא ייקרסו עליהם. הרעידה תפסה אותי בבית חב"ד בעיר עם עוד 20 ישראלים, יצאנו לרחוב והתחבקנו כולם ביחד. איש לא נפגע".  

 

מקסיקו סיטי: אנשים יצאו לרחוב בשעות הלילה מחשש לקריסת בניינים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מקסיקו סיטי: אנשים יצאו לרחוב בשעות הלילה מחשש לקריסת בניינים(צילום: רויטרס)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

מוקד הרעש היה במרחק של כ-100 קילומטרים דרומית-מערבית לעיירת החוף פיפיאן (165 קילומטרים ממערב לטפצ'ולה) ובעומק של 35-33 קילומטרים מתחת לפני הים. לאחר הרעש נמדדו עוד רעידות אדמה בעוצמות שנעות בין 4.3 דרגות ל-5.7.

 

רעש האדמה הורגש היטב גם בבירה מקסיקו סיטי ובניינים רעדו. טרם דווח על נזק רציני בעיר. אזעקות נשמעו ותושבים רבים יצאו בבהלה לרחובות בשעת ליל מחשש לקריסת בתים, ומסוקים חגו באוויר בחיפוש אחר מוקדי נזק. הפסקות חשמל נרשמו ברחבי העיר. הרשויות מסרו כי מדובר ברעידת האדמה החזקה ביותר שהיכתה בעיר מאז ספטמבר 1985, רעידה שגרמה למותם של אלפים ולנזק רב.

 

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 

 

יו"ר ארגון זק"א יהודה משי זהב, השוהה בימים אלה במקסיקו סיטי, תיעד אזרחים שיצאו לרחוב: "דקות ספורות לפני חצות הופעלו הצופרים המכריזים על אזהרה מפני רעידת אדמה. בזמן שמיעת הצפירה אירעה רעידה חזקה שהורגשה באופן משמעותי מאוד. כל התושבים והאורחים של בתי המלון יצאו לרחובות מחשש לקריסת בניינים".

 

"היינו בכיכר העיר ופתאום הייתה אזעקה והרגשנו למשך שניות ארוכות את האדמה רועדת מתחת לרגלינו", אמר משי זהב. "זה היה היסטרי. תוך שניות אני רואה מאסות של אנשים עם שמיכות ופיג'מות, חלקם עם ילדים על הידיים, וכולם רצו לאמצע הכביש בבהלה גדולה. כוחות הצלה ומשטרה הגיעו לעיר ולא נתנו לעלות חזרה לבניינים. כוחות כיבוי מסיביים הגיעו למרכז העיר וניסו להבין אם יש נפגעים בבניינים. הרגשתי ממש בעוצמה את הרעידה, ממש רטט ברגליים. למזלי היינו בחוץ ולא בבניין. כרגע מנסים לחזור לשגרה, יש מקומות שלא נותנים לחזור ויש מקומות שכן. החשש הגדול כרגע הוא מקריסה של בניינים".

 

לואיס קרלוס בריסנו, תייר שמבקר בעיר, סיפר: "מימיי לא הייתי במקום שהאדמה רעדה כל כך. בהתחלה צחקתי, אבל כשהאורות כבו לא ידעתי מה לעשות, כמעט נפלתי".  

 

 

מטופלים בבית חולים בעיר פואבלה יצאו מהבניין לאחר הרעידה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מטופלים בבית חולים בעיר פואבלה יצאו מהבניין לאחר הרעידה(צילום: רויטרס)

 

יובל כהן שמטיילת באנטיגואה שבגואטמלה סיפרה ל-ynet: "בערך בשעה 22:00 התארגנו לשינה וממש לפני שהלכנו לישון האדמה רעדה. זו הייתה רעידה מאוד ארוכה - 4-5 דקות שהאדמה זזה מצד לצד במהירות ובעוצמה מאוד חזקה וממש הכול לא הפסיק לזוז. גם המקומיים לא ידעו מה לעשות ונכנסו מתחת לשולחן באופן טבעי. לאחר מכן יצאנו החוצה וכולם שם עצרו לרגע ברחוב. אין נזק כרגע, אבל הייתה תזוזה ממש חזקה".

 

אלעד ועדן שמטיילים בקנקון שבחוף המזרחי של מקסיקו סיפרו: "הגענו לקנקון אתמול בצהריים ובאמצע הלילה המיטות התחילו לרעוד חזק. זה היה מלחיץ אבל לא כל כך הבנו מה זה. אנחנו כרגע במלון בקנקון והיינו אמורים להמשיך מפה לאיסלה מוחרס ומשם לקוסטה ריקה. נותרו לנו עוד שבועיים לטיול אבל כרגע התוכניות מבוטלות ואנחנו מחפשים כמה שיותר מהר את הטיסה חזרה הביתה. מפלס החרדה בשמיים, יש פה אי ודאות מוחלט וזה נורא מלחיץ".

 

לירון בדוסה ששוהה בסן קריסטובל סיפרה: "אני וחברתי הגענו לסן קריסטובל בשעה 23:50. כשנכנסנו לחדר במלון עוד לא הספקנו להניח את המזוודות וכל הקירות רעדו. המיטה זזה וזה היה ממש חזק. רצנו מהר למטה, עמדנו בחוץ ואף אחד לא הבין מה קורה. חלק חשבו שזה בכלל ההוריקן. החשמל הפסיק לעבוד והיו אזעקות. כולם היו בלחץ והיסטריה ועמדו בחוץ. במשך שעה עוד היו אזעקות עולות ויורדות. כרכע שקט פה".

 

  

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
נזקים ברעידת האדמה
צילום: EPA
מומלצים