שתף קטע נבחר

רק 62 % מבעלי זכות הבחירה הצביעו בבחירות

מדובר בירידה של כ-17 אחוזים לעומת הבחירות הקודמות. במגזר הערבי אחוז ההצבעה נמוך במיוחד וההערכה היא כי הוא לא עלה על 25%

בבחירות לראשות הממשלה הצביעו 62% מבעלי זכות הבחירה, לעומת 78.7 אחוז מבעלי זכות הבחירה, שהצביעו בבחירות 99'. מדובר בירידה של כ-17 אחוזים. כך נמסר מוועדת הבחירות המרכזית.
גורמים בוועדת הבחירות המרכזית העריכו כבר בשעות אחר הצהריים, כי אחוז ההצבעה הסופי בבחירות 2001 לא יעבור את ה-70%. אחוזי ההצבעה נמוכים במיוחד, נרשמו במיגזר הערבי וההערכה בקרב ראשי המיגזר היא כי אחוז ההצבעה ביישובים הערביים לא עלה על 25%.
בבתי הסוהר ובבתי המעצר הצביעו כ-75% מכלל האסירים, העצורים ואנשי שירות בתי הסוהר. מדובר ביותר מ-5,060 בוחרים. כ-1,300 אסירים סירבו להצביע ולכ-200 אסירים נוספים לא היתה תעודת זהות, והם לא יכלו להצביע.

מישאל חשין: לא פתק לבן

יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט מישאל חשין, שב וקרא הבוקר לבוחרים, שלא לשים פתק לבן בקלפי.
"אני מבקש, מציע ומתחנן בפני הבוחרים - בואו להצביע כולם. אל תשימו פתק צהוב ריק, אלא פתק עם שמו של מועמד זה או אחר. זו הדמוקרטיה, כך אדם צריך לנהוג, זו הזכות המוקנית לאזרחים".
כזכור, פתק לבן, שהוא פתק צהוב ללא שם מועמד כלשהו, הוא פתק פסול, ואינו נספר במניין הקולות.

התוצאות: כבר לפנות בוקר

ספירת הקולות צפויה להיות מהירה בהרבה ממערכות בחירות קודמות, בשל העובדה כי מדובר בשני פתקי הצבעה בלבד. ההערכה בוועדת הבחירות היא, כי כבר לפנות בוקר ניתן יהיה לקבל תמונה על התוצאה הסופית המסתמנת.
במקביל ירוכזו בוועדת הבחירות המרכזית כל הקלפיות המיוחדות, בהן נערכה הצבעה במעטפות כפולות - נציגים דיפלומטיים, בתי חולים ובתי כלא (אסירים ושוטרים). גם נכים ונשים השוהות במעון לנשים מוכות יצביעו במעטפות כפולות, אם אינם מצביעים בקלפי הסמוכה למקום מגוריהם.
בשלב זה תחל בדיקה פרטנית ומדוקדקת של מעטפות ההצבעה לעומת פנקס הבוחרים, כדי לוודא שהבוחרים לא הצביעו גם בקלפי האזורית שלהם. מי שיימצא כי הצביע פעמיים - תפסל מעטפת הבחירה הכפולה שלו (עבירה פלילית).
פתיחת המעטפות הכפולות וספירת הקולות תתבצע ביום ה' בלבד. בקלפיות שהוצבו ב-99 נציגויות ישראל בעולם, הצביעו כבר 2,467 איש, כולל 150 אנשי משלחת הסיוע להודו. לפי ההערכה, יצביעו בבתי חולים כ-35 אלף איש, ו-10,000 בבתי סוהר. בנוסף, תיספרנה גם 950 הקלפיות בצה"ל, בהן קולות החיילים.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ארכיון ידיעות אחרונות
יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט מישאל חשין
ארכיון ידיעות אחרונות
צילום איי אף פי
חייל מצביע בבחירות
צילום איי אף פי
מומלצים