שתף קטע נבחר

אוצר בקבר בן 3,500 שנה: מומיות התגלו במצרים

ממצא מדהים בעמק המלכים: מומיות, סרקופגים, פסלים ומסכות התגלו בקבר של "צורף האל אמון". כך זה נראה

 

 

 

תגלית בעמק המלכים: ארכיאולוגים מצרים גילו קבר של צורף ולצדו מומיות של אשתו ושל שני ילדיהם, כולם מתוארכים ללפני 3,500 שנה. הקבר מכיל חדר קטן בקומת הקרקע ומתחם קבורה בעומק שמונה מטרים שכולל ארבע מומיות. משרד העתיקות במדינה הודיע על כך אתמול (שבת) ובעולם כינו זאת "ממצא מדהים".

 

הממצאים, שמתוארכים לתקופת הממלכה החדשה (מהמאה ה-16 לפני הספירה ועד המאה ה-11 לפני הספירה), התגלו ליד לוקסור שבדרום מצרים. הם נמצאו בנקרופוליס "דרעא אבול נאגה" שבגדה המערבית של הנילוס, מקום שמוכר היטב עקב המקדשים ומערות הקבורה שבו.

אחת המומיות שהתגלו ליד לוקסור (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אחת המומיות שהתגלו ליד לוקסור(צילום: AFP)

התגלית בעמק המלכים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
התגלית בעמק המלכים(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

קבר "הצורף של האל אמון, אמנמחת" מכיל פסל שגולף לתוך גומחה - פסל שלו יושב ליד אשתו אמנחותפ. דיוקן בנם צויר ביניהם. "הילדה, שאותה מכנים 'היקרה', היא זו שלרוב מצוירת במקום זה. אם למשפחה אין בנות, אז מצוירת שם הכלה. זה יוצא דופן לראות בן", אמר ל-CNN מוסטפה אל-וזירי, ראש צוות החפירות.

 

פיר בקבר הוביל לתא שבה גילו הארכיאולוגים מומיה, מסכות וחפצי אמנות נוספים. פיר נוסיף הוביל לתא שבו מצא הצוות את המומיות של האישה ושני ילדיה. האישה מתה ככל הנראה בסביבות גיל 50 ובדיקות הראו כי סבלה ממחלת עצמות.

 

הצוות איתר בחדר הראשון גם 150 "פסלי הלוויות" קטנים שגולפו בעץ, בחימר ובאבן גיר. פסלים אלו, המכונים "אושבטי", אמורים להיות המשרתים בעולם הבא. בנוסף נמצאו במקום גם ארבעה סרקפוגים מעץ.

 

במצרים אמרו כי הרמז שהוביל לאיתור הקבר היה חשיפת קבר אחר מלפני 3,500 שנה באפריל באותו אזור, קברו של שופט. אז מסרו המצרים כי גילו 10 סרקופגים מצוירים וכמה דמויות. "זה לא הסוף. זה יוביל לתגליות נוספות בעתיד", אמר אתמול ראש צוות החפירה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
אחת המומיות שנחשפו
צילום: AFP
מומלצים