שתף קטע נבחר

מקורבי ברק: פרס אשם בתבוסה

עם ניצחונו של שרון נפתח המאבק הפנימי במפלגת העבודה המובסת. שמעון פרס כבר נתן היום ביטוי לרחשי לבם של בכירים במפלגה: ברק צריך להסיק את המסקנות ולהתפטר. אבל ברק מתכוון להשיב מלחמה, ומקורביו כבר מאשימים את פרס בכך שחתרנותו הביאה להפסד בבחירות. בורג ורמון ינסו לסכם ביניהם מי יתמודד נגד ברק

מקורביו של ברק הבהירו כי הוא אינו מתכוון לפנות את מקומו, ובכוונתו להשיב מלחמה למתנגדיו. ח"כ שירי וייצמן, מקורבו של ברק אמר כי "אנחנו כרגע לא נתחיל להסיק מסקנות. שמעון פרס היה אחד האנשים העיקריים שיצרו אווירה שלא ניתן לנצח בשום בחירה. אהוד ברק לא יפרוש ואסור לו לפרוש".


מקורבי ברק מפנים את האשמה לעבר פרס

השר שמעון פרס כבר נתן היום את האות לקרב חילופי ההאשמות בעבודה, כאשר אמר לרשת cnn כי אם ברק יובס בבחירות, הוא יצטרך להסיק את המסקנות. בתשובה לשאלה, אם הוא מתכוון לומר, כי על ברק לפרוש מהנהגת המפלגה, ענה פרס לכתבת: "טוב, לפני הבחירות אני חייב להשתמש בשפה שונה משלך". בתשובה לשאלה אם היה צריך לקבל הזדמנות לרוץ בבחירות הללו אמר פרס: "כן, לא בגללי. אני חושב שמנהיגים צריכים להקשיב לעמם, אחרי הכל, בחירות הן קול העם".
ברק התבקש להתייחס לנושא והסתפק באמירה: "אני לא עוסק בדבר מלבד להבטיח את ניצחוננו". לעומת זאת, בכירים בעבודה הביעו זעם על דברי פרס. "נדמה לי שפרס הפסיד בעצמו חמש פעמים בחמש מערכות בחירות, והוא אף פעם לא התפטר", אמר שר האוצר, אברהם שוחט.
מקורבי ברק כבר מסמנים את פרס כאשם העיקרי בתבוסה ליו"ר הליכוד, אריאל שרון. באחד החדרים במטה המפלגה אף נתלה תצלום בשחור לבן של אריאל שרון בעת שהיה חייל בלוויית הכיתוב: "ותודה לשמעון פרס ולפתקים הלבנים".
לטענת אנשי העבודה ואישים ממרצ, אף על פי שפרס לא התמודד באופן רשמי, שמו ריחף באוויר לכל אורך מערכת הבחירות, והדבר גרם לקרע ולמחלוקת בשמאל. "הסגנון הזה וחוסר היכולת להתלכד בזמן בחירות הם רעה חולה אצל שותפינו הפוליטיים", אמר היום ח"כ אבשלום וילן ממרצ בתגובה לדברי פרס, "אני לא מכבד את הדרך הזו, והכי חשוב לזכור שהיא לא אפקטיבית".

בורג ורמון ינסו לסכם ביניהם מי מתמודד

השאלה אם ומתי ייערכו פריימריז בעבודה תוכרע במרכז המפלגה, שצפוי להתכנס בקרוב. לדברי מקורבי בורג ורמון, השניים אמורים לסכם ביניהם בתום השבוע מי משניהם יתמודד על ראשות המפלגה. אם ברק יחליט להתמודד אף הוא, רמון יהיה נחוש בדעתו להתמודד מולו, וינסה לשכנע את בורג שסיכוייו לכך טובים יותר. בורג מסרב בינתיים לוותר על ההתמודדות, משום שהוא חש שיש לו תמיכה רבה יותר בשטח מרמון, למרות שהוא צעיר ממנו ובעל ניסיון מועט יותר.
השר ביילין טוען כי הוא עדיין לא עוסק בכך, אך מקורבי רמון מעריכים כי יתמוך בו בסופו של דבר. החשש של חבריהם המשותפים של רמון ובורג הוא כי לא יצליחו להסדיר ביניהם את שאלת המועמדות, ירוצו זה מול זה, יפצלו את המפלגה ויחלישו את כוחם מול ברק ושלמה בן עמי.
למרות הצהרתו של השר בנימין בן אליעזר, כי יתמודד על ראשות המפלגה, גורמים במפלגה מעריכים כי בסופו של דבר יוותר על ההתמודדות, בוודאי אם ברק יתמודד. גם במקרה כזה צפוי גם בן עמי לוותר על ההתמודדות. במקביל מנסה ח"כ יוסי כ"ץ לקדם במפלגה את הרעיון שלאחר הבחירות, ועד לקיום פריימריז, יוביל פרס את העבודה.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברק. מקורביו מאשימים את פרס
אילוסטרציה
פרס. חושב שברק צריך להתפטר
אילוסטרציה
צילום: שאול גולן
רמון. נחוש להתמודד נגד ברק
צילום: שאול גולן
צילום: דייגו מיטלברג
בורג. חש שיש לו תמיכה בשטח
צילום: דייגו מיטלברג
מומלצים