שתף קטע נבחר

המגעים לאחדות מתחילים הלילה

בעקבות נצחונו המשמעותי, צפוי שרון להציע לברק להצטרף לממשלת אחדות לאומית, אולם השאלה אם תוקם, תלויה במאבקים הפנימיים במפלגת העבודה

בימים האחרונים אמרו בליכוד כי הטלפון הראשון ששרון צפוי לעשות לאחר היוודע תוצאות הבחירות, יהיה לאהוד ברק, עם הצעה להצטרף לממשלת אחדות לאומית. ואכן, השניים שוחחו הערב (יום ג') דקות מספר לאחר פרסום המדגמים.
שרון מעוניין בהקמת ממשלת אחדות, כיוון שבלעדיה יתקשה לקיים ממשלה לאורך זמן, לאור הפיצול בכנסת הנוכחית. בעורפו של שרון נושף בנימין נתניהו, שמכריז חדשות לבקרים על הצורך בעריכת בחירות כלליות לראשות הממשלה.
אולם השאלה אם תוקם ממשלת אחדות תלויה בתוצאות המאבקים הפנימיים במפלגת העבודה, ולפיכך עוקבים בליכוד בדריכות אחרי ההתפתחויות במפלגה היריבה.

יוסי ביילין מוביל את מחנה המתנגדים לאחדות

שאלת האחדות חוצה את מחנה השמאל. לקראת הבחירות הכריז ברק כי לא יילך לממשלת "טהראן-אסואן" של שרון, יחד עם אביגדור ליברמן ורחבעם זאבי. אבל עדיין לא ברור האם ברק יישאר זה שמכתיב את הקו אחרי הבחירות. חיים רמון ואברהם בורג אינם פוסלים ממשלת אחדות, אך רוצים לראות קווי יסוד שונים מאלה שהוצגו על ידי שרון בניסיון הקודם לכונן קואליציה רחבה לפני מספר חודשים. השניים אינם מעוניינים שברק, אם יפסיד, ינהל את המו"מ לבד.
בראש התומכים באחדות עומד השר בנימין אליעזר. את מחנה המתנגדים מוביל השר יוסי ביילין, ואתו חברי הכנסת סלאח טריף, יעל דיין, נוואף מסלאחה, רענן כהן, השרה יולי תמיר ורבים אחרים, שמאיימים אף בפיצול המפלגה. גם חברי הכנסת של מרצ מתנגדים לממשלת אחדות. השר לשעבר חיים אורון ממרצ אמר אמש כי אחת הסיבות שמרצ נטלה חלק כה פעיל במטה הבחירות של ברק, היא כדי שיינתן משקל להתנגדותם לאחדות. שותפו למטה הארגון, יובל פרנקל, סיכם: "החלטנו שמטה הארגון המשותף מרצ-העבודה יהיה גם המטה המשותף נגד האחדות".
עניין האחדות, אם יעמוד על הפרק, יובא בסופו של דבר להכרעת מרכז מפלגת העבודה. מזכ"ל העבודה, רענן כהן, אמר אמש כי הלילה יחליט מתי יכונס המרכז, ולפי שעה הנושא היחיד שיעלה בו לדיון יהיה תוצאות הבחירות והסיבות להן.

חלוקת התיקים: רבים בליכוד רואים עצמם מועמדים

שאלת האחדות תשפיע, כמובן, על חלוקת התיקים בממשלת שרון. עם ניצחונו של שרון, נפתח רשמית הקרב בין בכירי הליכוד על חלוקת התיקים. חברי העשיריה הראשונה ברשימת הליכוד רואה עצמה כמועמדת טבעית לקבל תפקיד שר בממשלה, צרה ורחבה כאחד.
חברי הכנסת להם הובטח תיק מיניסטריאלי הם מאיר שטרית, לימור לבנת, סילבן שלום ויהושע מצא, אך כל אחד מהם יפעיל מערכת לחצים, ישירה או עקיפה, על שרון כדי לקבל תיק יוקרתי ונחשב ככל האפשר.
שרון צפוי גם להתמודד מול לחצים של חברי כנסת שטרם ברור אם יזכו בתיק, ביניהם ח"כ ציפי לבני, ח"כ דני נווה וח"כ איוב קרא, שדורש בשבועות האחרונים להתמנות לשר הלא יהודי הראשון בתולדות ישראל.
שרון חזר ואמר בשבועות האחרונים כי לא הבטיח תיק לאיש, וכי יעסוק בחלוקת התיקים רק לאחר הניצחון. יחד עם זאת, ברור כי שרון כבר רואה בעיני רוחו את ממשלתו העתידית, וכשתתבהר התמונה ויתברר מי הן שותפותיו לקואליציה - הוא יחל בחלוקה.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
ברק ושרון. יילכו לממשלת אחדות?
צילום: איי אף פי
צילום איי פי
ביילין. מוביל את ההתנגדות בעבודה
צילום איי פי
צילום: גלי תיבון
נתניהו. מחכה לשרון בסיבוב
צילום: גלי תיבון
מומלצים