שתף קטע נבחר

ברגותי: הישראלים יצטערו על שבחרו בשרון

בעקבות נצחונו של שרון צופים מקורות בפתח כי "כעת תהיה הסלמה מצד ישראל", אך מנהיגים רבים מרחבי העולם פנו אל ערפאת וביקשו ממנו לשמור על איפוק בתקופה הקרובה

יושב ראש הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת, אמר מיד לאחר שנודעו תוצאות הבחירות כי "הוא מכבד את תוצאות הבחירות בישראל, והוסיף כי הוא מקווה שהמגעים לשלום יימשכו".
מחזיק תיק ההסברה ברשות הפלסטינית, יאסר עבד ראבו, אמר כי בחירת אריאל שרון לראשות ממשלת ישראל היא "האירוע המטופש ביותר בהיסטוריה של ישראל". עבד ראבו הוסיף כי לדעתו מדיניות שרון עלולה לחסל את תהליך השלום.
מוקדם יותר הודיעה הרשות הפלסטינית כי היא תהיה מוכנה לנהל משא ומתן עם אריאל שרון. "ננהל משא ומתן עם שרון שנבחר על ידי העם בישראל", הוסיף יועצו של יאסר ערפאת, נביל אבו רודיינה. "מה שמדאיג אותנו זאת המחויבות להסכמים שחתמנו עם ישראל".
ברשות הפלסטינית עקבו היום בדריכות רבה אחרי הבחירות בישראל. לערפאת הגיעו פניות רבות מצד מנהיגים בעולם לשמור על איפוק בתקופה הקרובה.
מזכיר תנועת הפתח בגדה וראש התנזים, מרוואן ברגותי, אמר בתגובה על נצחונו של שרון במדגם כי "הישראלים עוד יצטערו על כך שבחרו בשרון, כי הוא לא יביא להם ביטחון. ברגותי אמר כי "האינתיפאדה תימשך לאחר הבחירות ותחול בה הסלמה, יהיה אשר יהיה השליט בישראל".
לדברי ברגותי, את הפלסטינים לא מעניינים לא שרון, לא ברק ולא פרס. "צריך שהכיבוש יהפוך מבחינת הישראלים לעסק מפסיד הן מבחינה כלכלית, מדינית, צבאית ותקשורתית", אמר ברגותי. לדבריו, שרון "הטובח ורוצח ילדים, סמל הטרור הישראלי" מייצג את הפנים האמיתיות של ישראל.

הפתח בכוננות

שלשום (יום א') החליט ערפאת כי הוועד המרכזי של הפתח יישאר במצב של כוננות ויתכנס ברציפות לנוכח הסכנה הצפויה עם בחירתו המסתמנת של שרון.
חבר הוועד המרכזי של הפתח, זכריה אר'א, אמר בימים האחרונים כי הפלסטינים לא רוצים להקדים את העניינים, "אך אנו צופים שתהיה הסלמה צבאית מהצד הישראלי, ושהתהליך המדיני ייכנס לקפאון". לדברי אר'א, "עמדותיו של שרון מתנגשות טוטלית עם העקרונות של תהליך השלום. דבריו על הסלמה ותוכניתו המדינית עלולים לטרפד כל אפשרות לקיום מו"מ רציני".
מקורות פלסטיניים אמרו ל-ynet כי בסביבתו של ערפאת מתקיימים לאחרונה דיונים רבים כדי לבחון את דרכי הפעולה הפלסטינית לאחר בחירתו של שרון. המקורות אומרים כי בדיונים אלה נדונה השאלה לאילו צינורות מדיניים ודיפלומטיים יש לפנות ברחבי העולם במקרה של החרפת העימות מול ישראל. הערכה ברשות היא כי עליית שרון לשלטון תגביר את הבידוד הבינלאומי של ישראל ותגרום לקשיים כלכליים פנימיים בישראל.
נדונה גם ההיערכות של מנגנוני הביטחון הפלסטיניים ליום שאחרי ניצחון שרון. החלטה שהתקבלה היא כי יש להמשיך באינתיפאדה וכי "מנגנוני הביטחון צריכים להיערך בהתאם ולהגן על העם הפלסטיני מפני כל התקפה ישראלית".

בכירי הרשות מיתנו את התקפותיהם על שרון

בתקופה האחרונה מיתנו בכירים פלסטיניים את התבטאויותיהם על האפשרות לבחירת שרון. ערפאת אמר לפני כשבועיים כי "ניצחון של אריאל שרון בבחירות בישראל יהיה אסון אמיתי", אולם כעבור כמה ימים, בראיון לערות 2, כבר אמר: "נכבד כל ראש ממשלה שייבחר בישראל".
השר לענייני פרלמנט ברשות הפלסטינית, נביל עמרו, אמר בימים האחרונים כי ברור שניצחונו של שרון יהפוך את כללי המשחק על פיהם ושהפלסטינים צריכים להיערך בהתאם בכל המישורים. גם השר לתכנון בין לאומי ברשות, נביל שעת', דיבר בימים האחרונים פחות על שרון "הפושע והרוצח", כפי שכינה אותו מספר פעמים בתקופה האחרונה, ויותר על כך ששרון לא יוכל להתחמק מההתחייבויות המדיניות של ישראל ומההבנות והסיכומים שהושגו לאחרונה בין הצדדים.
מפקד מנגנון הביטחון המסכל בעזה, מוחמד דחלאן, אמר כי "שרון לא מפחיד את הפלסטינים והוא לא יגרום לנו לוותר על השלום. אם הוא ימשיך בהתקפות נגדנו, אנו נאלץ להגן על עצמנו". דחלאן ציין כי לבחירות בישראל השפעה גדולה על העניין הפלסטיני. לדבריו, הפלסטינים עברו שנה וחצי קשות מאוד עם ברק, שהתאפיינו בהרג פלסטינים, סגר כלכלי וחיסולים, "אבל שרון ידוע בעבר המחריד שלו וברור לכולם שתהליך השלום אינו מהווה חלק ממחשבותיו ומתכניותיו. תקופת שרון תהיה תקופה של קיפאון מדיני".

ניצולי סברה ושתילה: "שרון פושע"

ניצולי הטבח בסברה ושתילה קיבלו בכעס את הידיעה על נצחונו של שרון. "שרון הוא פושע ממדרגה ראשונה", אמר מוחמד עלי, ניצול פלסטיני בן 59. שחירה אבו רודיינה, ניצולה אחרת מהטבח אמרה "אני אפילו לא יכולה להגיד את השם של האיש הזה בקול רם". אבו רודיינה ראתה את אביה, בעלה, אחותה, אחיה ואחייניתה נורים למוות במהלך הטבח ב-82'.
אמינה ג'יבריל, בת 40, העומדת בראש ארגון נשים בעין אל-חילוואה, מחנה הפליטים הגדול בלבנון, אמרה כי "נצחונו של שרון מסמן את סופו של תהליך השלום ושם קץ לתקוות הפליטים לשוב הביתה. עלייתו לשלטון היא קטסטרופה - עוד דם שיישפך ועד התנחלויות שייבנו".
ראש ממשלת לבנון, רפיק חארירי, קרא הלילה לאריאל שרון "להותיר את עברו הניצי מאחור ולפעול למען השלום במזרח התיכון".
חארירי קרא למדינות ערב "לפעול בקשיחות אם שרון לא ישנה את הרטוריקה אשר בזכותה הוא התפרסם". עם זאת, אמר חרירי, במידה ושרון יפעל לקידום השלום תזכה ישראל לתגובה הולמת, כהגדרתו.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום זום 77
ערפאת. האם שרון יתקשר אליו?
צילום זום 77
מומלצים