שתף קטע נבחר

שרון הציע למרצ להצטרף - שריד דחה

היום נפגש שרון עם חברי הסיעה כדי לשמוע את דרישותיהם לתיקים. שרון לא הבטיח דבר, כדי לא להקשות על המשא ומתן הקואליציוני. ריבלין: נצטרך לתת לעבודה תיקים מרכזיים. לבנת: שרון לא יסגור חשבונות

הליכוד פנה היום (ה') למרצ והציע לה להצטרף לממשלת שרון: כך אמר הערב היועץ האסטרטגי של ראש הממשלה המיועד, אריאל שרון. ממרצ נמסר בתגובה כי אין בכוונתם להצטרף לממשלת אחדות בראשות שרון.
המשא ומתן הקואליציוני יחל היום בפגישת צוות המשא ומתן של הליכוד עם נציגי מפלגת העבודה, ולאחר מכן ש"ס. הכוונה היא כי עד מחר יקיים צוות המשא ומתן פגישות עם כל המפלגות.
בינתיים בליכוד, מלחמת התיקים בעיצומה: ראש הממשלה הנבחר נועד היום עם כל חברי סיעתו, כולל אלה שלא רואים עצמם מועמדים לתפקיד שר.
ראשון הגיע חבר הכנסת סילבן שלום, הרואה עצמו מועמד לתפקיד שר החוץ או האוצר. בסיום השיחה אמר שלום כי התרשם ששרון מעונין להקים ממשלת אחדות תוך זמן קצר, אולם אם הדבר לא יצא לפועל תוקם ממשלה צרה "ויהיה פתח" למפלגת העבודה להצטרף מאוחר יותר.
חברת הכנסת לימור לבנת הביעה תקווה שמפלגת העבודה תתעלה על המחלוקות הפנימיות שבה ותחבור לממשלת אחדות שבראשה שרון. לבנת סירבה להתייחס לתיק אותו היא ביקשה משרון, אולם לא הכחישה שהיא מעונינת בתיק החינוך. היא נשאלה האם מקורבי נתניהו עלולים להיפגע בחלוקת התיקים ואמרה: "לא דיברנו מילה אחת פוליטיקה אישית. שרון יודע שהוא הולך לדרך לא פשוטה. הוא לא יסגור חשבונות ולא ינהל פנקסנות, אלא יבחר אנשים מתאימים ביותר".
חבר הכנסת מאיר שטרית אמר שעל הליכוד ללכת לקראת העבודה ככל האפשר בהצעה נדיבה: "אני מוטרד מאפשרות של ממשלה צרה. היכולת של ממשלה כזו לתפקד בכל התחומים נמוכה, ממשלה צרה תוכל לשרוד פחות מממשלה רחבה". שטרית מתח ביקורת על כך שצוות הליכוד למו"מ הקואליציוני לא מורכב מפוליטיקאים. לדבריו, מי שצריך לנהל משא ומתן עם מפלגות צריך להיות צוות פוליטי שמכיר את האנשים ואת המו"מ הפוליטי.
חבר הכנסת רובי ריבלין, המעונין בתיק המשפטים, אמר בסוף פגישתו כי שותפות אמת עם העבודה מחייבת לתת לה תיקים "מאוד מרכזיים" כהגדרתו.
ח"כ יהושע מצא אמר כי יבקש לשמש כשר התחבורה, השיכון או הפנים, אולם הוא יודע שיש אילוצים קואליציונים והוא לא יהיה זה שיעמוד בדרכה של האחדות. מקורביו של מצא אמרו שהוא מתכוון לבקש את תיק התיירות - וסיכוייו לקבל אותו גבוהים ביותר.
שרון נמנע בשיחותיו עם חברי הכנסת לתת הבטחות לגבי התיקים וזאת גם כדי לא ליצור ציפיות ולא לקומם את השותפים הקואליציונים העתידיים שעלולים לגלות שהתיקים שבהם הם מעונינים - הובטחו כבר לח"כים מהליכוד. חברים נוספים בליכוד מעוניינים בתיקים הבאים:
ח"כ דני נווה יבקש תיק כלכלי או את תיק המדע.
ח"כ איוב קרא מעוניין בתיק העבודה והרווחה או בתפקיד השר לענייני מיעוטים.
ח"כ מיכאל איתן מעוניין בתיק התקשורת. איתן ייכנס בשבוע הבא כנס פעילים.
ח"כ נעמי בלומנטל, ששימשה בכנסת כיו"ר ועדת העלייה והקליטה, תבקש לתרום במשרד זה, אם כי סיכוייה נמוכים ביותר להתמנות לשרה.
ספק אם ח"כ צחי הנגבי יבקש להתמנות לשר, משום שגם הוא וגם שרון יודעים שמינוי כזה עלול להיפסל על ידי בית המשפט לאחר שהנגבי ממתין להחלטת היועץ המשפטי לממשלה וכן כי הנגבי מקורב לבנימין נתניהו.
ח"כ ציפי לבני, שסייעה לשרון באופן ישיר בבחירות האחרונות כסגנית מטה ההסברה, תבקש גם היא לכהן כשרה אם כי לא תציע משרד ספציפי.

בש"ס ממתינים

המו"מ הקואליציוני הרשמי של הליכוד עם ש"ס ייחל הערב בשעה 22:00, במשרדו של עו"ד יעקב נאמן החבר בצוות המו"מ של הליכוד. צוות המו"מ של ש"ס כולל את ח"כ שלמה בניזרי, עו"ד דוד גלאס ומזכיר מועצת חכמי התורה, רפאל פנחסי.
ש"ס תדרוש בין ארבעה לחמישה תיקים בין המשרדים הבאים: פנים, שיכון, בריאות, דתות, תקשורת ועבודה ורווחה. בנוסף, תדרוש ש"ס את תפקיד סגן שר החינוך לח"כ משולם נהרי ומינוי שר חינוך בהסכמתה.
בש"ס מעדיפים ששר החינוך יהיה מהליכוד ולא מהמפד"ל. יו"ר ש"ס, ח"כ אלי ישי הודיע כי ישמח לעזור במגעים להקמת ממשלת אחדות לאומית, בשל קשריו הטובים עם מי שבש"ס מכנים "הנהגת העבודה הנוכחית", אברהם בורג, חיים רמון ושמעון פרס.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום ערוץ 2
שרון. לא יבטיח
צילום ערוץ 2
צילום דודו פריד
לבנת, שלום ושטרית. רשימת דרישות
צילום דודו פריד
מומלצים