שתף קטע נבחר

בשבת: שיא בייצור חשמל מאנרגיית השמש בישראל

אתמול ב-12:07 - 13.4% מתצרוכת החשמל בישראל יוצרה באמצעות אנרגיית השמש. בחברת החשמל אמרו: "היה מזג אוויר מושלם לאנרגיות המתחדשות"

ישראל עדיין מאוד רחוקה ממדינות מתקדמות בעולם בייצור חשמל ממקורות מתחדשים - כמו שמש ורוח, אך אתמול (שבת) לפחות היה לנשום מעט לרווחה כשבשעה 12:07 בצהריים נשבר שיא ייצור חשמל באמצעות אנרגיית השמש.

 

מחברת החשמל נמסר כי אתמול נרשם שיא יצור של מתקנים סולאריים בישראל. מדובר בשיא של 804 מגה-ואט והוא היווה כ-13.4% מסך הביקוש המשקי שעמד באותו זמן על 5980 מגה-ואט.

 

 

בחברת חשמל ציינו כי מדובר באירוע שהוא תוצאה של מזג האוויר הבהיר ששרר אתמול - כלומר שמיים נקיים מעננים. במצב כזה הפאנלים הסולארים מייצרים חשמל בצורה האופטימלית.

 

סמנכ"ל רגולציה בחברת חשמל, אורן הלמן, אמר: "אנחנו גאים בנתונים האלה. יש לציין כי מדובר באירוע שיא נקודתי. האחוזים גבוהים כי הביקוש היה נמוך מפני שהיה יום שבת. היה מזג אוויר מושלם לאנרגיות המתחדשות. האירוע הזה מוכיח שאפשר לעשות את זה. אנחנו גאים בזה. השמש הוא מקור האנרגיה הגדול ביותר בישראל ואפשר להגיע לייצור חשמל סולארי הרבה יותר גדול".

 

מנהל הקמפיינים של גרינפיס ישראל, ד"ר יונתן אייקנבאום, בירך על השיא. "זו הוכחה. כשרוצים, כשמסירים חסמים, המהפיכה הסולארית רוקמת עור וגידים", הוא אמר. "שילוב של שמש וחדשנות שמה סוף סוף את ישראל על המפה. לא ירחק היום ובו נשבור שיא של 100% חשמל מהשמש כפי שקרה בדנמרק עם הרוח לפני שנה. עכשיו צריך להמשיך ועל הממשלה לעודד צרכנים להקים מתקנים סולאריים, להקל עוד על תהליכים לייצר חבילות מימון ולצאץ בקמפיין הסברה".

 

70% מהייצור הסולארי הוא בדרום הארץ. התחנה הגדולה ביותר הפועלת כיום היא גבעתי-זמורות, המייצרת 55 מגה וואט. 

 

בימים אלה נבנים באתר אשלים בנגב חוות לייצור אנרגיה מאנרגיית השמש, הצפויות להוות מקור יציב ואמין של אנרגיה מתחדשת, ואשר ייצרו כ-2% מכושר ייצור החשמל של ישראל. בכך יסייעו למדינה להגיע למטרות שהציבה לאספקת 10% מייצור החשמל הכולל ממקורות אנרגיה מתחדשים עד לשנת 2020 ו-17% עד שנת 2030.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חברת  SunBoost
חווה לייצור אנרגיה סולארית בערבה
צילום: חברת SunBoost
מומלצים