שתף קטע נבחר

היועץ המשפטי לכנסת קבע: "חוק דרעי" עבר בקריאה השלישית

פסל את הערעורים שהגישה העבודה על הליך ההצבעה. החוק, שמאפשר שיחרור אסירים פליליים לאחר ריצוי מחצית מתקופת מאסרם, עבר ברוב של 48 מול 47 ו-4 נמנעים. חלק נכבד מחברי הכנסת, בהם כל ראשי הנהגת הליכוד, לא נכחו בדיון. הח"כים של ש"ס התחבקו בהתרגשות. ברק: זו חרפה לעם ישראל

בתום בדיקה ממושכת שערך היועץ המשפטי של הכנסת נקבע כי "חוק דרעי" עבר אתמול (ג') אחר הצהריים בכנסת בקריאה השלישית. היועץ קבע כי הערעורים של העבודה על הליך ההצבעה אינם קבילים. החוק עבר ברוב של 48 מול 47 קולות ו-4 נמנעים.
חלק נכבד מחברי הכנסת כלל לא נכחו בדיון, בהם רבים מבכירי הליכוד כמו ראש הממשלה המיועד אריאל שרון וחברי הכנסת לימור לבנת, מאיר שטרית, משה ארנס, סילבן שלום, צחי הנגבי ודני נווה. גם חיים רמון מהעבודה נעדר והפר בכך את החלטת הסיעה להתנגד לחוק.

תגובות להצבעה

חברי הכנסת של ש"ס התחבקו ושאגו משימחה "אריה בבית", לאחר שנודע כי החוק עבר. אריה דרעי התקשר מכלא מעשיהו אל יושב ראש ש"ס, חבר הכנסת אלי ישי, כדי להודות לו על פעילותו למען העברת החוק. האסירים הכלואים בכלא מעשיהו חגגו יחד עם דרעי את העברת החוק. החגיגה שודרה בשידור חי ברדיו הפיראטי "שאגת אריה", באמצעות מכשיר הטלפון הציבורי באגף התורני. השיר ששרו האסירים בחגיגות היה "הנה הוא יוצא", אחד משיריו האחרונים של בני אלבז. דרעי יוכל להשתחרר מהכלא בעוד כשנה.
חבר הכנסת אלי סוויסה (ש"ס) אמר: "לא מעניין אותנו מה קורה עם אריה דרעי. אנחנו דואגים ל-9,500 האסירים, שרובם אחים שלנו ספרדים. היום הוכחנו שאנחנו מסוגלים לנצח ביושר. אין מה לדאוג, אריה דרעי לא ייצטרך להשתמש בחוק. הוא ישתחרר לפני".
חבר הכנסת טומי לפיד (שינוי) אמר: "היועץ המשפטי של הכנסת עשה שמיניות באוויר כדי לפרש את הדברים כאילו הכנסת הצביעה בעד החוק. הייתי בהצבעה, ואני משוכנע שהיה תיקו. אנו שוקלים לפנות לבג"ץ".
ואילו יושב ראש ועדת הכנסת, חבר הכנסת סלאח טריף, שהשתתף בבדיקת האירועים, התחבק עם אנשי ש"ס בתום פרסום ההחלטה, אך אמר: "היה קשה לקבל את ההחלטה, אך זוהי פסיקתו של היועץ המשפטי, ואני לא הייתי שותף להחלטתו".
ראש הממשלה הנבחר, אריאל שרון, אמר בתגובה לשאלה מדוע לא השתתף בהצבעה על "חוק דרעי": "הדבר נבצר ממני. אנחנו נכבד כל חוק שהכנסת תאשר". שרון אמר כי דעתו בעניין החוק ידועה, אך סירב לפרט.
ראש הממשלה אהוד ברק אמר בעקבות ההצבעה: "עובדת אישורו ואפילו צורת אישורו של החוק הזה, היא חרפה לבית הזה ולעם ישראל".
היועץ המשפטי לממשלה, אליקים רובינשטיין, אמר כי "חוק דרעי הוא חוק עצוב, המיטיב עם העבריינים ולא עם קורבנותיהם".
ח"כ עוזי לנדאו הסתפק בתגובה קצרה: "לא הייתי בפנים, ובחרתי לא להיכנס". ח"כ מאיר שטרית: "בפעם הקודמת הצבעתי בעד החוק כי רובי ריבלין שכנע אותי. הוא אמר שזה חוק שהוא מטפל בו כבר 9 שנים, בלי קשר לאריה דרעי. אז השתכנעתי והצבעתי, והיום לא נכנסתי להצביע".

מה אומר החוק?

"חוק דרעי" אמור לאפשר את שחרורם של אסירים פליליים מהכלא לאחר ריצוי מחצית מתקופת מאסרם, במקום שני שליש עד כה. מקורבי דרעי דרשו שהחוק יוחל רטרואקטיבית על אסירים שכבר נשפטו, דבר שיאפשר גם לאריה דרעי להנות ממנו.
על פי הסתייגות לחוק שהגיש ח"כ מיכאל קליינר (חרות), יוקדם גם הליך השיקום והיציאה לחופשות של אסירים, כך שכבר בתקופה הקרובה יתחיל דרעי לצאת מידי יום לשיקום מחוץ לכלא. מקורבי דרעי מקווים, כי אם יועבר החוק, דרעי יצא לחופשה ראשונה כבר בסוף השבוע הקרוב ויבלה את השבת עם משפחתו בקיבוץ רמת רחל.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גלי תיבון
דרעי. החוק שעל שמו
צילום: גלי תיבון
צילום גלי תיבון
שמחים בכנסת, אחרי ההצבעה
צילום גלי תיבון
מומלצים