שתף קטע נבחר

נמשכת חקירת התאונה הקטלנית בצאלים

רב סמל (מיל') שי גרין, שנהרג אתמול כאשר רימון התפוצץ על צריח הטנק במהלך אימון, הובא אחר הצהרים למנוחות. צה"ל הפסיק זמנית את האימונים ברימונים חיים

צה"ל ממשיך לחקור את תאונת האימונים הקטלנית אתמול בצאלים. בתאונה נהרג חייל מילואים, רב סמל שי גרין, בן 29 מתל אביב, וחברו נפצע קשה, לאחר שרימון התפוצץ על צריח טנק מג"ח במהלך אימון. שי גרין ז"ל הובא למנוחות היום בשעה 17:30 בחלקה הצבאית בבית העלמין בהרצליה.
גרין, בן 29, גדל בהרצליה ועבד כארט דיירקטור במשרד הפרסום שלמור אבנון עמיחי. "הוא היה בחור מוכשר מאוד, מבריק, בעל חיוך תמידי על השפתיים", סיפרו חבריו לעבודה.
גרין פונה במסוק כשמצבו אנוש לבית החולים סורוקה בבאר שבע, שם נפטר מפצעיו. מצב החייל השני, שפונה באמבולנס, בינוני. הפצוע אושפז בשעות הצהריים בחדר הטראומה בבית החולים ולאחר שאובחנה פגיעה בעיניו הועבר למחלקת עיניים, ונותח.
יצוין כי לפני שבוע כמעט ואירעה תאונה בצאלים, כאשר תותחנים ירו לתוך שטח אימונים, מרחק של 15 קילומטרים מן המטרה המיועדת. באותו זמן, למרבה המזל, לא שהו חיילים בשטח הפגיעה.
מפקד זרוע היבשה, אלוף משה עברי-סוקניק, אמר אמש כי מפקד הטנק ההרוג הינו ההרוג הראשון בתאונת אימונים בשנת 2000.
האלוף מינה ועדת חקירה בראשותו של אלוף משנה אייל, מפקד חטיבת שריון וראש תורת חיל השריון במפקדת זרוע היבשה.
לדברי האלוף סוקניק: "מדובר באימון של גדוד מילואים שביצע תרגיל מסלול צוות טנק. התרגיל כלל זריקת רימון במעבר שדה מוקשים - תרגולת בסיסית שנעשית בכל קורס ואימון של השריון" (בתרגיל אין מוקשים והוא נועד לדמות מעבר של טנק באזור ממוקש לאחר שחיל ההנדסה פרץ לו דרך).
על פי ממצאי התחקיר הראשוני שנערך לאחר התאונה, הגיעו חיילי גדוד השריון לצאלים למטרת אימון דו שנתי. יום האימון הראשון הוקדש להכנות לאימון ואילו היום החלו החיילים להתאמן בשטח. במהלך הבוקר ביצעו החיילים תרגיל הדמיה (יבש) במתאר זהה לתרגיל באש חיה (רטוב). במהלך האימון הרטוב התכוון מפקד הטנק לזרוק רימון. הוא הוציא את הרימון אל מחוץ לטנק, על פי הוראות הבטיחות, שלף את נצרת הרימון, אך בנסיבות בלתי ברורות התפוצץ הרימון על הצריח. יתכן ומדובר בתקלה ברימון שגרמה לו להתפוצץ בטרם נזרק, ויתכן שנשמט מידי מפקד הטנק. בשל החשש לתקלה טכנית נבדקת כעת סידרת הרימונים של הרימון שהתפוצץ, והופסקו האימונים ברימונים חיים.

לא ברור מדוע הטען-קשר עמד בגופו מחוץ לטנק במהלך זריקת הרימון. חיילים שהיו בתרגיל סיפרו כי אינם זוכרים צעקות אזהרה על זריקת הרימון. עדות זו נבדקת.
בכל מקרה, ברור כי מפקד הטנק והטען-קשר לא הספיקו להכנס חזרה לצריח כפי שמחייבות הפקודות במקרה של נפילת רימון. הרימון התפוצץ ופצע את שני החיילים פצעים קשים בחלק גופם העליון שנשאר מחוץ לטנק, ובעיקר בפניהם.

האלוף סוקניק הורה להפסיק את כל האימונים בצאלים. האלוף הוסיף, כי ארבעה ימי אימון בשנתיים אינם מספקים, אולם זו אינה הסיבה לתאונה. עם זאת ציין האלוף, כי קיימת ירידה מתמדת בתאונות האימונים בצה"ל.

להלן פירוט תאונות האימונים בצה"ל בהן נפגעו חיילים, בשנים 98'-2000.

2.3.98 - התרסק מטוס בז (אף-15) במהלך גיחת אימונים בהר עייבל הסמוך לשכם. ההתרסקות נגרמה מפגיעת מטוס באנטנה גבוהה, נהרגו בה שני אנשי הצוות רס"ר אוריאל קולטון וסרן אורי מנור.
16.3.98 - התרסק מסוק קוברה במהלך טיסת אימון מול חוף געש, בהתרסקות נהרגו תת אלוף שמואל אלדר, מפקד בסיס פלמחים וסגן אילן גור.
27.7.98 - מטוס סקייהוק התרסק במהלך טיסת אימון שגרתית ליד תרקומיה. שני אנשי צוות נפצעו באורח קל.
9.8.98 - מטוס אף-16 התרסק במהלך טיסת אימונים שגרתית. הטייס שנטש את המטוס נפצע באורח קל.
15.2.99 - במהלך תרגיל חטיבה התהפך נגמ"ש, כתוצאה מהתאונה נהרג חיל המילואים, סמ"ר רותם אגבר.
12.5.99 - במהלך נסיון לפוצץ רימון נפל בתרגיל בשטח בנוי, התפוצץ רימון, כתוצאה מהתאונה נספו סרן יעקב מואתי וסמל ראשון אליהו פרימוביץ.
5.7.99 - במהלך אימון יבש של טירונים עלה אחד החיילים על נפל שגרם להתפוצצות. כתוצאה מהתאונה נהרג טוראי אהרון פרטוק.
1.6.99 - במהלך ניסוי התרסק מטוס פתן ואפאצ'י, כתוצאה מהתאונה נהרג רס"ר שילי קסלסי.
27.3.00- מטוס אף-16 התרסק מעל הים התיכון מול חופי עתלית. גופותיהם של שני אנשי הצוות, רס"ר יונתן בגין, רס"ר ליאור הררי נמצאו יומיים לאחר ההתרסקות.
1.8.00 - טייס אף-16 נטס את מטוסו דרומית לחצרים בעת טיסת אימון, לאחר שזיהה תקלה שחייבה את נטישת המטוס. הטייס לא נפגע.


לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רפרודוקציה
שי גרין ז"ל
צילום רפרודוקציה
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
צאלים "ארכיון"
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
מומלצים