שתף קטע נבחר

הרפורמה בביטוח חובה לרכב יוצאת לדרך

ועדת הכספים אישרה ביצוע השלב הראשון ברפורמה, שתאפשר לראשונה תחרות בין חברות הביטוח; נהגים זהירים ישלמו 1,700 שקל והמסוכנים 2,100 שקל

ועדת הכספים של הכנסת אישרה את הפעלת השלב הראשון של הרפורמה בביטוח חובה לרכב. משמעות ההחלטה היא פתיחת שוק ביטוח החובה לתחרות, באמצעות מתן אפשרות לחברות הביטוח לחרוג מהתעריפים הנהוגים כיום בשיעור של 10%. זאת, לפי משתניו השונים של הנהג, ובעיקר מידת מעורבותו בתביעות ותאונות.
עם זאת, הרפורמה ככל הנראה לא תופעל במלואה על ידי חלק מחברות הביטוח (בעיקר הגדולות) כבר מתחילת אפריל, מועד בו היתה אמורה לצאת לדרך. זאת, כיוון שלטענת החברות הללו הן לא יספיקו להיערך כראוי להפעלת השינויים עד למועד זה.
בינתיים יופעל רק תעריף הבסיס, בלי ההנחות והתוספות. משמעות הפעלת ההסדר החדש היא שבעלי רכב גדול (ובדרך כלל רכב יקר יותר) ישלמו פרמיות זולות ביחס לאלה ששילמו עד כה, ואילו אופנוענים ובעלי רכב קטן ישלמו יותר ממה ששילמו עד כה.
מבוטחים שחברות הביטוח לא ירצו בהם (בעלי עבר תביעתי עשיר, או אופנוענים) יופנו לביטוח ב"פול", איגוד המבטח את כל הפונים בתעריפים היקרים ב-25% מהתעריף הבסיסי שקבעה המפקחת על הביטוח במשרד האוצר, ציפי סמט.
בעתיד מתכוונים באוצר לשנות את התקנות הקיימות ולהפעיל את הפול במתכונת של חברה.
המפקחת על הביטוח ציפי סמט אמרה לאחר אישור הרפורמה, כי נהגים זהירים ידרשו לשלם תעריפים נמוכים יותר עבור הביטוח לרכבם. לדבריה, תעריף ביטוח חובה לשנה של רכב פרטי יוכל לנוע בין 1,700 שקל לנהגים זהירים ועד ל-2,100 שקל לנהגים מסוכנים.
התעריף הבסיסי לביטוח רכב פרטי הוא 1,925 שקל. התעריף הבסיסי לאופנועים, לפני תוספת הפול, ינוע בין 1,274 שקל לאופנוע שנפח מנועו עד 50 סמ"ק , ויגיע ל- 2,694 שקל לאופנוע בנפח העולה על 250 סמ"ק. רוב האופנועים יבוטחו באמצעות הפול, ולכן ישלמו את התעריף הגבוה.
סמט ציינה עוד, כי השלב הבא של הרפורמה יבוצע ב-1 בינואר 2003, ואז למעשה היא תופעל במלואה. החל מתאריך זה ייקבעו התעריפים בידי חברת הביטוח, בפיקוח המפקחת על הביטוח, באופן שיצור תחרות בין חברות הביטוח ויוזיל את המחיר לצרכנים.לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ארכיון ידיעות אחרונות
סמט. התחרות תוזיל את המחיר
ארכיון ידיעות אחרונות
אופנוע. הרוכבים ישלמו יותר
מומלצים