שתף קטע נבחר

דרעי סוגר את "מעוז התנזים" שלו

גילויי האלימות וקריאות הבוז שהופנו כלפי אלי ישי בעצרת התמיכה בדרעי באצטדיון יד אליהו השבוע גרמו לטראומה בש"ס. בקרב הזה לא היו מנצחים: גם ישי וגם דרעי ספגו מהלומה קשה. דרעי אפילו החליט לסגור את "שאגת אריה"

תנועת ש"ס, אחרי גילויי האלימות וקריאות הבוז הגדול שהופנו כלפי אלי ישי בעצרת התמיכה בדרעי באצטדיון יד אליהו השבוע, היא תנועה בטראומה.
האלפים שזעקו "בוז" ליו"ר ש"ס, שמונה לתפקידו על ידי הרב עובדיה יוסף, ואשר הגיבו לדבריו של מנהיגה הרוחני של התנועה "ידידי וחביבי, יו"ר תנועת ש"ס רבי אליהו ישי" בקריאות "אריה, אריה", קראו קריאת תגר ברורה על החלטתו של הרב עובדיה למנות את ישי ליו"ר ש"ס.
מעיניו של הרב עובדיה יוסף לא יכול להיעלם גם מחזה האימים שהתרחש כשירד במדרגות היכל הספורט המיועדות לשחקני הכדורסל. עמו ירד אלי ישי כשהוא אחוז בשולי גלימתו, ומשני עברי המדרגות עמדו כ-20 צעירים וזעקו באוזנו של הרב "אלי הביתה, אלי הביתה". וכאילו לא די בכך, כובעו של ישי הופל על ידי אחד מהם וחלקם אף ניסו לבעוט בישי ובעוזרו הצמוד של הרב עובדיה, שסומן כאויב של דרעי. בקרב הזה לא היו מנצחים, גם אלי ישי וגם אריה דרעי ספגו מהלומה קשה בעקבות "מאורעות יד אליהו".

הטראומה של מחנה דרעי

קומץ קטנטן שהונהג בידי מי שמכונים "התנזים של דרעי" השתתף בהתקפה האלימה על ישי, אך אלפים לקחו חלק בקריאות הבוז. אחד מהבחורים הצעירים הללו שמכנים את עצמם "ההוצאה לפועל של אריה דרעי" ניסה, מיד לאחר הכנס, לבטא את התייחסותם, שלו ושל חבריו, לאירוע: "אמרו עלינו שאנחנו קומץ, אבל כל מי שעשה את מה שכולנו יודעים שאסור לעשות וצעק בוז לאלי ישי לפני מרן, הוא 'תנזים' של דרעי בנשמה. כולם, האברכים המבוגרים שצעקו בוז, הילדים, אפילו היציע של הנשים, שכולו צעק אתנו בוז לאלי ישי, גם הן ב'תנזים' של דרעי".
האופוריה של התנזים של דרעי שככה לקראת סוף השבוע, אפילו הם נוכחו השבוע במגבלות כוחו של המנהיג הכל יכול והבינו שוב כי דרעי הובס בשני קרבות שהם אחד. ראשית, דרעי ניגף בפני ישי במאבק על לבו של הרב עובדיה יוסף. שנית, שוב הובן כי אין להם סיכוי בקרב ההנהגה האמיתי בש"ס, הקרב בין דרעי לרב עובדיה יוסף. זאת מהסיבה הפשוטה שדרעי לא יתייצב לקרב העתידי הזה, למרות שבדו-קרב, ראש בראש על קולות מצביעי ש"ס, הוא יגבור על הרב ללא ספק. הפגיעה בכבודו של הרב עובדיה עוררה זעם כבד גם בקרב אוהביו הגדולים של דרעי וגררה גל של גינויים תקיפים. ההתקפה על ישי חיזקה אותו בקרב בני התורה בש"ס מכיוון שהבעת תמיכה בו נתפסה כהבעת האמון העמוקה ביותר ברב עובדיה.
יתרה מזאת, אם בסתר לבם קיוו מי מחסידי דרעי שבלילות הארוכים ב"מעשיהו" חלפה במוחו מחשבת הכפירה לצאת נגד הרב עובדיה יוסף, הרי שאירועי השבוע ניפצו את תקוותם. כשמקורבי ישי יצאו בדרישה שדרעי יגנה את מאורעות יד אליהו בקולו, במחנה דרעי גיחכו ואמרו "אריה בחיים לא יתנצל, הוא איש של כבוד, הוא לא יתן להם להשפיל אותו ואותנו עוד פעם". אבל קלטות של שיחות עם דרעי, בהן הוא מדבר מתוך כלא מעשיהו, יוצא בחריפות נגד האירועים ומצהיר על נאמנות ללא תנאי לרב עובדיה, הושמעו בערוצים הפיראטיים של ש"ס.
את המכה הכי קשה, שיש בה גם אלמנט של עלבון צורב, ספגו הלוחמים השרופים של דרעי - מדרעי עצמו. הם הגיבו בהלם לידיעה כי בעקבות האירועים אריה דרעי עצמו ביקש מראש ישיבת "שאגת אריה" הרב אורי זוהר לסגור את מעוז התנזים שלו, את ישיבת "שאגת אריה". דרעי גם ביקש לחדול מהמאבק למענו ולהפסיק לעשות כנסי תמיכה.
נראה, כי בכך ביקש דרעי למנוע מהרב עובדיה לצאת בהתקפה חריפה ואולי אף בנידוי גלוי כנגד אנשיו בדרשה של מוצאי שבת. דרעי, באקט המדהים של הפסקת המאבק למענו, גם צפוי להצליח להחזיר לעצמו את מעמד הנרדף, האנדרדוג, בו זכה אלי ישי בעקבות מאורעות יד אליהו.

הטראומה של מחנה ישי

אנשי אלי ישי זכו לחוויה משפילה, שבועיים בלבד לאחר שהצליחו להעביר את "חוק דרעי". אל מול פניו של הרב התחוור שוב כי הנהגת ש"ס הנוכחית, מאד לא אהודה על הציבור שלה ונתפסת ככזו שחתרה תחת המנהיג האמיתי של ש"ס, השפילה אותו וירשה את מקומו.
גם גילויי התמיכה הרבים בישי לאחר האירוע נומקו בחלקם בכך ש"ישי הוא המנהיג כי אנחנו הולכים אחרי כל מה שהרב עובדיה אומר. 'אפילו יאמר על שמאל שהוא ימין ועל ימין שהוא שמאל' נאמין. אפילו אם יגיד לנו להצביע לטומי לפיד, נצביע".
אך דרעי עצמו בהקלטות הגינוי ששודרו בערוצי הקודש הירבה לדבר על כבודו של הרב עובדיה אך לא נקב בשמו של ישי, אלא פלט "מרן קבע שפלוני יהיה זה, שאלמוני יהיה ככה... מינה את מי שמינה, גם אם אנחנו לא מבינים את זה ואנחנו צריכים להבין את זה, למה לנו להביע מחאה?" והכניס לישי עוד "קטנה": "הרי אני הודעתי לפני שנתיים שאני עזבתי את כל התפקידים הפוליטיים... אפשר לשרת את עם ישראל גם בדרכים אחרות, מי צריך את הוולבו?". מקורבי ישי לא אהבו את הדברים, אך הבליגו. ההתמודדות האמיתית שלהם צריכה להיות עם העובדה ששוב הוכח כי ב"שטח", הקרב בין "מחנה דרעי" ל"מחנה ישי" לא קיים. ש"ס כולה היא "מחנה דרעי" אחד גדול, המונח "מחנה ישי" הוא פיקציה שמתקיימת רק בהנהגת התנועה הנוכחית.
אלי ישי שילם ביד אליהו את המחיר על כך שלאורך תקופה ארוכה סירב להבין כי אפילו אם היה "זוכה" לחקירה פלילית ממושכת משלו, עדיין היה זקוק להצהרת נאמנות טוטלית למנהיג הכלוא, כדי להגיע אל לבו של הציבור הש"סניקי.

יציאת השבת

כאמור, ב"ערוצי הקודש" הושמעו קלטות של שיחות אישיות שניהלו עם דרעי, אורי זוהר ראש ישיבת "שאגת אריה" ומשה בן לולו מנהל תחנת הרדיו הפיראטית "ערוץ 2000". כדי לא לסבך את דרעי עם השב"ס הבהירו בן לולו וזוהר כי שידור הקלטת הוא על דעתם בלבד.
דרעי מצדו, יצא בקמפיין קטן אודות החיים בכלא, כשהבהיר את דעתו על הפגיעה בכבודו של הרב עובדיה יוסף: "זה ממש אוכל לי את הלב, זה אפילו יותר קשה מהמאסר שלי, עם המאסר אני ברוך השם מתמודד, יש לי תא קטן, מיטה קטנה, לחם לאכול וגמרא ללמוד ואסירים נהדרים".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום:דודו בכר
יוסף. קריאת תיגר על מנהיגותו
צילום:דודו בכר
צילום: איי פי
ישי. חוויה משפילה
צילום: איי פי
צילום: גלי תיבון
דרעי. כינה את ישי "פלוני"
צילום: גלי תיבון
מומלצים