שתף קטע נבחר

גנץ מסכים לתנאי ליברמן לממשלה: "חייבים להתקדם"

יו"ר ישראל ביתנו לא מתכוון לסגת מההבטחות בבחירות ופרסם את דרישותיו. בין הדרישות: חוק נישואים אזרחיים, גיור על-ידי רבני עיר והעברת הסמכות לתחבורה ציבורית בשבת לרשויות המקומיות. גנץ השיב בציוץ: "מוסכם. חייבים להתקדם". בכיר בכחול לבן אחרי פגישת הקוקפיט: יש הסכמה להקים ממשלה "בכל מחיר"

 

בני גנץ אביגדור ליברמן (צילום: רויטרס, AFP)
בני גנץ ואביגדור ליברמן בדרך לממשלה?(צילום: רויטרס, AFP)
הדרישות של ליברמן: יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן פרסם הבוקר (יום א') את דרישות הסף שלו להצטרפות לממשלה ובהן חוק נישואים אזרחיים וגיור על-ידי רבני ערים. יו"ר כחול לבן בני גנץ הגיב לדרישות ליברמן בציוץ: "מוסכם. חייבים להתקדם".

 

בצהריים התקיימה פגישה של ה"קוקפיט" של ראשי כחול לבן - גנץ, יאיר לפיד, משה (בוגי) יעלון וגבי אשכנזי. בכיר בכחול לבן אמר אחרי הפגישה כי יש הסכמה רחבה להקים ממשלה "בכל מחיר", כדי למנוע בחירות בפעם הרביעית.

 

ליברמן לא מתכוון לסגת מההבטחות שכבר הכריז עליהן בבחירות בנוגע לגיור ופתיחת עסקים בשבת - והמשמעות היא שהמפלגות החרדיות לא ייכנסו לממשלה, וגם האפשרות שייכנסו לחדר המשא ומתן בניסיון לגבש קווי יסוד - לא עומדת על הפרק. הדבר צפוי להקשות על גנץ במלאכת הרכבת הממשלה, ואף יצמצם את האפשרויות עוד יותר מבחינתו.

 

יו"ר ישראל ביתנו מנה חמש דרישות סף להצטרפות לקואליציה הבאה:

  1. 70% משכר המינימום לכל הגמלאים החיים מהבטחת הכנסה ומקצבת זקנה
  2. העברת כל הסמכויות בנושא תחבורה ציבורית ופתיחת עסקים בשבת לשלטון המקומי
  3. העברת חוק גיוס בני ישיבות בנוסח שאושר בקריאה ראשונה בכנסת ה-20
  4. חוק נישואים אזרחיים
  5. גיור על-ידי רבני עיר, כך שכל רב עיר יוכל להקים בית דין ולגייר

 

נכון לעכשיו, אם נשיא המדינה ראובן ריבלין יטיל עליו את המנדט, יו"ר כחול לבן יצטרך לבחור בין לפרק את גוש הימין ולהרכיב ממשלה עם המפלגות החרדיות - לבין ממשלת מיעוט עם ליברמן. ריבלין צפוי כבר השבוע להתחיל את סבב ההתייעצויות בדרך להטלת מלאכת הרכבת הממשלה על מי מהמועמדים, וההערכה במערכת הפוליטית היא שגנץ יקבל את המנדט. עם זאת, התסבוכת הפוליטית עוד רחוקה מלהסתיים.

 

בשבוע האחרון פתח נתניהו בקרב בלימה נגד ליברמן - שככל הנראה ימליץ על גנץ לנשיא המדינה ותומך ביוזמה שתמנע מנתניהו להרכיב ממשלה. ביום חמישי האחרון מפלגת הליכוד פנתה ליועמ"ש אביחי מנדלבליט בדרישה לפתוח בחקירה פלילית נגד ליברמן, אך במפלגת ישראל ביתנו החליטו להגיב על הפנייה באימוג'ים של פנים צוחקות.


פורסם לראשונה 08/03/2020 10:58

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס, AFP
בני גנץ ואביגדור ליברמן
צילום: רויטרס, AFP
מומלצים