שתף קטע נבחר

התחדש המו"מ הקואליציוני

בליכוד כועסים על "הדרישות המופרזות" שמציגה ש"ס. המחלוקת העיקרית היא על שינוי שיטת הבחירות. גורמים בליכוד איימו שיפתחו במו"מ עם שינוי כדי לצרפה לממשלה. בש"ס ביקשו הבהרות, ובליכוד מיהרו להכחיש. דובר ש"ס: אלה חילוקי דעות בתוך המשפחה

המשא ומתן בין ש"ס ובין הליכוד התחדש היום (א'). יו"ר ש"ס אלי ישי הצטרף הבוקר לישיבת צוותי המו"מ של הליכוד וש"ס. ישי הסביר כי הוא משתתף בישיבה "כדי לזרז את החתימה על ההסכם הקואליציוני עקב המצב הבטחוני החמור". הוא קרא לקיים מו"מ הגון, הגיוני ומהיר ולסיימו עוד היום, או לכל המאוחר מחר.
בין הדרישות שמציבה ש"ס: שר לענייני פרויקטים חברתיים במשרד ראש הממשלה, מינוי של נציג מטעם ש"ס לוועדה למינוי שופטים, הכשרת ערוצי הרדיו הפיראטיים בתוך שלושה חודשים והעברה של חוק טל בהקדם.
המחלוקת העיקרית היא על שינוי שיטת הבחירות. הליכוד התחייב בפני ישראל אחת לשנות את שיטת הבחירות כבר בשנה הקרובה. בש"ס דורשים ששרון ידחה את שינוי שיטת הבחירות, כך שהבחירות הקרובות, בעוד שנתיים וחצי, תיערכנה עדיין בשיטת הבחירה הישירה לראשות הממשלה, המיטיבה עם ש"ס.
בש"ס לא מתרגשים מאיומי הליכוד לפתוח במו"מ קואליציוני עם שינוי. מקורות בש"ס אף מסרו שבעת שהם ביקשו הבהרות מנציגי הליכוד על הידיעות כי יש כוונה לצרף את שינוי לממשלה - הללו הכחישו את הידיעות. "חילוקי הדעות בין הליכוד ובין ש"ס הם חילוקי דעות בתוך המשפחה, ולהערכתנו, יכול המשא ומתן להסתיים מהר וברוח טובה", מסר דובר ש"ס, איציק סודרי.
יו"ר שינוי, ח"כ יוסף (טומי) לפיד, אמר כי לשינוי ברור שהליכוד "ישתמש בשינוי כשוט כדי להוריד את מחירן של המפלגות החרדיות". לפיד אמר כי "אנו ננהל משא ומתן רציני רק על בסיס ביטול חוק טל וויתור על הארכת הפטור לבחורי הישיבה".

גורם בליכוד

גם המחלוקות עם ישראל בעלייה והמפד"ל טרם נפתרו. ישראל בעליה עומדת על דרישתה לקבל את תיק הפנים ולקבל שני שרים במקום אחד שמציע שרון. גורם בליכוד המקורב למו"מ אמר כי "התעקשותן של ש"ס וישראל בעליה בנושאי תיקים מעוררת חלחלה. ראשי המפלגות יצטרכו לתת דין לבוחר על התנהגותן, שמטרפדת ממשלת אחדות רחבה".
בסוף השבוע הושגה הסכמה עם אביגדור ליברמן ורחבעם זאבי על הצטרפותם לממשלה. גנדי ישמש כשר התיירות וליברמן כשר התשתיות.
ההערכה בצוות המו"מ של הליכוד היא כי עד ליום חמישי תיפתרנה המחלוקות עם שתי המפלגות, והן תצטרפנה לממשלה, לאחר שתוותרנה על דרישותיהן המופרזות, לדעת הליכוד. עם זאת, מעריכים בליכוד ששרון ייאלץ לדחות את השבעת הממשלה שתכנן לקיים ביום רביעי.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
משה שי
שרון. מאיים בשינוי
משה שי
צילום: איי אף פי
אלי ישי. דרישות מופרזות
צילום: איי אף פי
צילום: איי אף פי
שרנסקי. לא בלי הפנים
צילום: איי אף פי
מומלצים