שתף קטע נבחר

"אל תכבה לנו את האור": הפגנת האמנים בכיכר רבין

אמני ישראל מחו עקב קריסת הענף בצל הקורונה. אביב גפן בקריאה לנתניהו: "חבל התלייה מתהדק על עולם התרבות, בוא ניפגש". אלפי המפגינים לא שמרו על מרחק כמתחייב מהנחיות משרד הבריאות, המארגנים פנו אליהם: "למען הבריאות, שמרו על ההנחיות"

מחאת האמנים בכיכר רבין הפכה הערב (יום ה') להתקהלות המונית תוך הפרת הנחיות משרד הבריאות. למחאה הגיעו אלפי בני אדם ולמרות ניסיונות של המארגנים, המפגינים לא שמרו על מרחק אחד מהשני כמתחייב מההנחיות.

 

 

המארגנים אמרו למפגינים כי "המשטרה תסגור לנו את האירוע - אנא תעזרו לנו להמשיך את העצרת ושמרו על ההנחיות". "אנחנו מתחננים, תשמרו על מרחקים של שני מטר אחד מהשני, אלה הנחיות משרד הבריאות והמשטרה - יש סימונים על הרצפה", הוסיפו.

 

האמנים דרשו מראש הממשלה, בנימין נתניהו, לפעול למען 150 אלף עובדי הענף שהפסיקו לעבוד עם התפשטות נגיף קורונה בישראל. לטענת המארגנים, "עובדי הענף היו הראשונים להיפגע כלכלית בשל מגפת הקורונה, ויהיו האחרונים לשוב ולעבוד, דבר אשר הביא רבים מהם לקריסה כלכלית".

הפגנת האומנים בת
התקהלות בהפגנת האמנים בת"א

הפגנת האומנים בת
המיצג עבור 150 אלף העובדים בתעשייה(צילום: מוטי קמחי )

על העצומה חתמו בכירי זמרי ישראל, בהם אביב גפן, שלמה ארצי, שלום חנוך, חוה אלברשטיין, יהודה פוליקר, דודו טסה, משה פרץ, מתי כספי, ישי ריבו, אביתר בנאי, אהוד בנאי, מוש בן ארי, ריטה, הראל סקעת ליאור נרקיס, עברי לידר, קובי פרץ, עדן חסון ועוד. על הרחבה בכיכר רבין הרכיבו פרוז'קטורים שמרכיבים את המספר 150 לציון 150 אלף העובדים בתעשייה.

 

בעצומה נכתב בין היתר: "התרבות הישראלית על כל גווניה תמיד הייתה שם לעזור בעת צרה, אם זה במקלטים, בבתי החולים ובכל רחבי הארץ, היום אנחנו אלו שבצרה ומבקשים ממך לעזור. אל תכבה את האור על התרבות". האמנים דורשים מראש הממשלה להכין תוכנית כלכלית המבוססת על מענקי חירום ולהזרים באופן מיידי תקציבים למכרזים כדי לחלץ את תעשיית התרבות והאירועים מפני קריסה.

הפגנת האומנים בת
הפגנת האמנים בת"א(צילום: מוטי קמחי )

הפגנת האומנים בת
הראל סקעת בכיכר הערב(צילום: מוטי קמחי )
 

מאז נכנסו לתוקף מגבלות עם התפשטות נגיף קורונה, עצר עולם התרבות והאירועים מלפעול, בין היתר כי נאסר על התקהלויות רבות משתתפים. אלפים מבין עובדי התעשייה, בהם טכנאים, מפיקים, ברמנים, במאים, מאבטחים, אמנים, נגנים, עובדי הניקיון, נהגים ועוד, הפכו למובטלים בעל כורחם.

 

אביב גפן קרא לנתניהו להיפגש עימו ואמר כי "באתי מדאגה עמוקה כי חבל התלייה מתהדק יותר ויותר על עולם התרבות, אין סיכוי שיעמדו בזה. נראה הרבה אמנים קורסים. נסגרנו בשקט אבל זה יהפוך לכאוס ורעש ברחובות. דעותיי ידועות אבל באתי הנה להגיד לנתניהו להיפגש איתי דחוף אני יכול להסביר לו את האסון הגדול שפוקד אותנו - לא אעמוד מנגד ואשתוק".

 

אריאל רידמן, ממארגני ההפגנה אמר: "חודש וחצי אנשים בהסגר והיום כולם מבינים שאנחנו השפיות של כולם. בעידן הזה אנחנו בוועד הפעולה נמשיך להילחם ונדרוש גם רגולציה לענף שנוכל לעבוד גם בעידן הקורונה. אנחנו לא שונים מכל ענף בארץ, אנחנו אנשי עשייה לא אנשי אבטלה".

 

ענבל ג'וריני פרץ, מנכ"לית איגוד האמרגנים, הוסיפה כי "יש עוד דרך ארוכה לפנינו גם אחרי שיחזירו את תעשיית התרבות לשגרה. יחד ננצח את המשבר הזה ונחזור לשמוח".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
התקהלות במחאת האמנים בכיכר
מומלצים