שתף קטע נבחר

"קפצו עליי ובעטו לי בצלעות": נעצר באלימות, אך הואשם שתקף שוטרים

ביהמ"ש זיכה תושב ירושלים שנאשם בתקיפת שוטרים, וקבע כי מי שנקטו כוח מופרז הם השוטרים עצמם - שגם הורו לו ולאשתו להתפשט כדי לערוך עליהם חיפוש. השופט: "ויכוח עם שוטרים אינו עילה לשימוש בכוח"

"הילדים היו מפוחדים". אילוסטרציה (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
"הילדים היו מפוחדים". אילוסטרציה(צילום: ירון ברנר)

תושב ירושלים זוכה היום (שני) מאישומים בתקיפת שוטרים, אחרי שבית המשפט קבע כי דווקא השוטרים הם אלה שהפעילו כלפיו כוח מופרז בזמן שניסו לעצור אותו. הם פשטו על ביתו בשעת בוקר מוקדמת, היכו אותו - ואף הורו לו ולאשתו להתפשט לחלוטין וערכו עליהם חיפוש בעירום בזמן שילדיהם בסלון.

 

המקרה התחיל בעקבות תלונה של מודד חשמל, שהגיע לביתו של האיש כדי לבדוק חשד לגניבת חשמל. הגבר כעס ואיים עליו, ובתגובה המודד התלונן במשטרה. אך מה שאמור היה להתברר באמצעות זימון לחקירה או מעצר פשוט הפך למעצר אלים וכוחני. השוטרים הגיעו לבית מלווים בכלבים, ריכזו את בני הבית בסלון ולקחו לצד את ההורים כדי לערוך חיפוש על גופם בעירום מלא.

 

האיש סיפר: "הם באו אליי לבית, פתחתי להם את הדלת יפה, הם אמרו לי 'אנחנו עושים חיפוש'. עניתי 'תפדאל תעשו חיפוש'. אני בדיוק קמתי משינה אמרתי למפקד שלהם 'אני רוצה לנטול ידיים', הוא אמר לי: 'שום דבר, אתה לא קובע'".

 

לאחר מכן החלו השוטרים לנקוט אלימות, לדבריו. "קפצו עליי חמישה-שישה שוטרים, בעטו בי בצלעות, שברו לי את הפנים בבעיטות בגלל שרציתי לשטוף פנים וידיים. וגם לזה יש עדים - כל זה ליד הילדים והמשפחה. זו השפלה ליד הילדים. הם היו מפוחדים. הקטנה, בת, 12 ראתה הכל", העיד הגבר בבית המשפט. לאחר מכן הוא נחקר והוגש נגדו כתב אישום בגין איומים ותקיפת שוטר.

עו
"לא ייתכן שהמשטרה תרמוס ברגל גסה את זכויותיו של האזרח". עו"ד עידן גמליאלי
 

שופט בית משפט השלום בירושלים שאול דוד גבאי ריכטר הרשיע אותו בעבירת האיומים, אך קיבל את גרסתו וזיכה אותו מתקיפת שוטרים. "כוחם של שוטרים הוא רב, אך אינו מוחלט", כתב השופט. "דווקא האיפוק והימנעות משימוש בכוח, או שימוש מזערי בו, הם סימן לשימוש נבון ומושכל בכוח הנתון לשוטר. במקרה זה, כאשר כוח גדול של שוטרים נמצא בביתו של אדם, העומד בסלון ביתו עם אשתו וילדיו הקטינים, כשהם ביתרון פיזי ברור ביחס אליו, אין זה סביר בעיניי שאותם שוטרים יעשו שימוש בכוח כה משמעותי, כפי שעשו".

 

השופט הוסיף: "ייתכן מאוד שמאמץ נוסף של השוטרים והסתייעות באשת הנאשם כדי להרגיעו היו מביאים לתוצאה אחרת. עצם השימוש בכוח ביוזמת השוטרים, באופן שרירותי ולא מוצדק, ולא בתגובה למעשה של הנאשם, הוא בעייתי. ויכוח עם שוטרים אינו עילה לשימוש בכוח נגד המתווכח".

 

עורך הדין עידן גמליאלי, שייצג את הנאשם מטעם הסניגוריה הציבורית, אמר בתגובה על הכרעת הדין: "לא ייתכן שמשטרת ישראל תרמוס ברגל גסה את זכויותיו של האזרח. השוטרים הגיעו לאירוע של תלונה ברף הנמוך והתנהלו באופן אגרסיבי ואלים ללא כל צורך, תוך שהם משפילים את הבעל והאישה וגורמים לטראומה לילדיהם. אנו מצפים שהמשטרה תלמד את החלטת בית המשפט ותפעל בהתאם, על מנת להימנע ממקרים דומים בעתיד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים